Miami – »Če bo Igor Kokoškov še naprej vodil slovensko reprezentanco, bom tudi jaz igral zanjo,« je po podvigu na EP zagotavljal Goran Dragić, a bržkone že vedel, da sta obe želji neuresničljivi. Stratega velikega zmagoslavja se od tedaj srečujeta le še na tekmah med Miamijem in Utahom v ligi NBA, v obeh dosedanjih soočenjih sezone pa je bil uspešnejši Dragić – tokrat s 103:102.
Kapetan floridske Vročice in pomočnik glavnega trenerja moštva iz Salt Lake Cityja sta dobra prijatelja že desetletje, odkar se je Dragić preselil pod ameriške obroče in se začel kaliti v Phoenixu, kjer je takrat deloval Kokoškov.
Zadnji dvoboj je imel za oba še nekoliko globlji pomen, saj je bil na sporedu na pravoslavni božič, prinesel pa je več zadovoljstva Ljubljančanu. Miami je v drugem polčasu večinoma zaostajal za tekmeci, a po prodoru Josha Richardsona pet sekund pred iztekom igralnega časa prišel do 22. zmage v 39 tekmah sezone, po kateri zaseda peto mesto v vzhodni konferenci, medtem ko je Utah doživel 24. poraz v 40 nastopih in je deseti med zahodnimi moštvi.
Dragić je dosegel 16 točk in si delil strelski primat v zmagoviti zasedbi z visokim branilcem Tylerjem Johnsonom, a je zanje porabil nadpovprečno število metov; njegov iztržek pri poskusih iz igre je bil pičlih 6:18. Zato pa je bil lahko zadovoljen s psihično trdnostjo Vročice. Nanizala je namreč štiri zmage, ob katerih se je morala pošteno potruditi, saj je ob najvišji prekosila tekmeca za sedem točk. Toliko zaporednih uspehov z enomestno razliko v točkah je pred tem zadnjič dosegla novembra 2012, okrepljena samozavest pa bo košarkarjem dobro dela, saj bodo kar sedem od naslednjih osem tekem (in 11 od prihodnjih 14) odigrali v gosteh.
»Nikoli se ne vdamo. Na zadnjih dveh tekmah smo bolj natančno metali iz igre, a vseeno pričakali odločilne trenutke s primanjkljajem. Prepričali smo se, da lahko zmagamo brez dobrega napada, a tudi, če ne blestimo v obrambi, če le igramo s srcem in iščemo najboljše rešitve. V moštvu imamo fante, ki lahko vsak večer igrajo po 40 minut in ne čutijo večjih posledic. Včasih moram že kar brzdati 25-letne fante, ki bi radi nestrpno dosegli vse čez noč. Pred njimi je prav vse, a le, če bodo potrpežljivi,« pravi Goran Dragić.
Najboljši košarkar zadnjega eurobasketa po prvih tednih glasovanja za letošnjo tekmo All-Star NBA, ki jo bo 18. februarja gostil Los Angeles, ni med desetimi branilci vzhodne konference z največ prejetimi glasovi. Prireditev bo sicer prinesla novost, saj bodo opustili dolgoletno tradicijo dvobojev med selekcijama Vzhoda in Zahoda. Ljubitelji košarke bodo v vsaki konferenci izbrali po dva branilca in tri visoke košarkarje, preostale bodo določili trenerji vseh moštev, končno besedo pa bosta imeli zvezdnika, ki bosta zbrala največ glasov, in razporedila 24 igralcev v dve moštvi. Trenutno je v vodstvu Grk Giannis Antetokounmpo (Milwaukee) pred LeBronom Jamesom (Cleveland), med 40 izstopajočimi pa sta samo še dva Evropejca: Latvijec Kristaps Porzingis (New York) je 4. med vzhodnimi »velikani«, njegov klubski soigralec Enes Kanter iz Turčije pa je deveti. Zanimivo je, da je 5. med zahodnimi branilci Argentinec Emanuel Ginobili, ki bo julija dopolnil 41 let, a pri San Antoniu doživlja še eno pomlad.