Prvenstvo najboljših košarkarskih klubov na svetu se bo začelo že v četrtek, deset dni prej kot v zadnjih letih, da bi nekoliko razrahljali zgoščen spored dvobojev. Uvodni večer prinaša dva derbija med moštvi, ki po splošni oceni sodijo na vrh obeh konferenc: v zahodni Houston – Golden State in v vzhodni Boston – Cleveland. Drugi bodo derbija spremljali prek malih zaslonov in ugibali, kdo je najbolje opravil svoje delo v mesecih brez nastopov. Bojevniki, ki stavijo na skoraj nespremenjeno šampionsko zasedbo s Stephenom Curryjem, Kevinom Durantom, Klayem Thompsonom in Draymondom Greenom, ali njihovi izzivalci, ki so v minulih mesecih obupano iskali okrepitve.
Po treh zaporednih finalih z Bojevniki, od katerih so dva izgubili (lani z 1:4), so se morali zganiti tudi clevelandski Konjeniki. Resda jih je zapustil organizator igre Kyrie Irving, ki je skočil iz sence LeBrona Jamesa v Boston, toda v obratni smeri je prišel tretji strelec prejšnje sezone (za Russellom Westbrookom in Jamesom Hardnom), komaj 175 cm visoki Isaiah Thomas, in z njim zelo koristno krilo Jae Crowder, iz New Yorka je prispel MVP rednega dela prvenstva 2011 Derrick Rose, iz Chicaga pa veliki Dwyane Wade. Pri 35 letih bržkone še ni rekel zadnje besede, pomladilo pa bi ga lahko vnovično združenje moči s »kraljem Jamesom«, s katerim sta odlično sodelovala in osvajala lovorike tako v Miamiju kot z reprezentanco ZDA. Clevelandu se zato na vzhodu lige NBA obeta celo lažje delo kot branilcem naslova na zahodu, vprašanje pa je, kaj bi lahko opravil v morebitni četrti zaporedni reprizi velikega finala. Motiv prvega zvezdnika moštva je jasen: LeBron James bo decembra dopolnil 33 let, pred njim pa sta že 15. poklicna sezona in zadnja sezona pogodbe s Clevelandom, po kateri bi ga zelo želeli privabiti LA Lakers.
Curryju milijon
S takšno napovedjo se zagotovo ne strinjajo v Houstonu, saj se je Jamesu Hardnu pridružil eden vodilnih organizatorjev igre minulega desetletja Chris Paul, v Oklahoma Cityju, kjer bosta Russellu Westbrooku odslej stala ob strani tudi odlična strelca Carmelo Anthony in Paul George, ali pri San Antoniu, ki bi v prejšnji sezoni bržkone najbolj zagrenil življenje Bojevnikom, če bi lahko v zahodnem finalu računal na poškodovanega Kawhija Leonarda. Toda trener prvakov Steve Kerr ima zanje slabo vest. Kot pravi, se Stephen Curry šele približuje vrhuncu kariere. Kaj si lahko torej še obetamo od košarkarja, ki je že dvakrat osvojil lovoriko MVP v rednem delu sezone in leta 2016 tudi primat med strelci, ob obeh finalnih zmagoslavjih pa se ni silil pred Andreja Iguodalo in Kevina Duranta? Ob ugibanju lahko tekmece upravičeno zmrazi.
Curry pričakuje novo sezono tudi kot najbolje plačani košarkar elitne lige. Zaslužil bo 34.682.550 dolarjev ali 1,4 milijona več kot James, sezona 2021/22 mu bo navrgla celo 45,8 milijona $. Zaradi visokega državnega davka (11,7 milijona), dodatne zvezne obdavčitve na prihodek v Kaliforniji (4,1), kakršnega denimo v Teksasu ne poznajo, ter številnih dodatnih obveznosti mu bo slednjič ostalo le 44 odstotkov prvotnega zneska – 15.263,905 dolarjev. Še vedno pa se bo lahko tolažil, da bo vendarle prvi med zelo bogatimi, da je v prejšnjih osmih sezonah skupaj zaslužil »le« 56,7 milijona bruto in da bo do pomladi prejel vsaj še 40 milijonov dolarjev za reklamne storitve.
Dragić potreboval »resetiranje«
Goran Dragić je na lestvici zaslužkarjev na 58. mestu s 17 milijoni in 450 dolarji letne plače pri Miamiju. Po osvojitvi zlate kolajne in naslova priznanja za najboljšega košarkarja na letošnjem EP zveni krivično, da je pred njim kar devet Evropejcev, toda Američani že od nekdaj uporabljajo posebne vatle za vrednotenje športnikov. V minuli sezoni je bil Gogi prvi strelec, podajalec in kradljivec žog pri Vročici, v slabo pa mu štejejo, da je pri 31 letih in z devetimi sezonami lige NBA za seboj le dvakrat (v letih 2010 in 2016) okusil končnico. Spomladi mu je po odličnih predstavah moštva v drugi polovici prvenstva vendarle zmanjkala le ena zmaga, zato zdaj od njega pričakujejo, da bo na Florido prinesel reprezentančno energijo in se prebil med najboljšo osmerico z moštvom brez odmevnih okrepitev.
V ogrevalnem obdobju je imel Dragić poseben status, saj je nastopil le na prvih dveh od šestih pripravljalnih tekem. Dodeljenemu počitku se je prva upiral, a nato uvidel, da je imel njegov trener prav: »Želel sem trenirati in igrati, toda včasih ti glava ne dovoli. Erik Spoelstra je pametno ugotovil, da si moram 'resetirati' glavo po EP. Zdaj sem spet svež in lačen košarke,« optimistično pravi kapetan slovenske reprezentance.