Evroliga: oslabljeni zmaji v Stožicah klonili pred Turki (70:79)

Košarkarji Uniona Olimpije so v Stožicah v 4. kolu evrolige v skupini D izgubili proti turškemu Galatasarayu (70:79).

09. november 2011 16.37
09. november 2011 17.11

Ljubljana - Union Olimpija je v 4. kolu evrolige v skupini D gostila turški Galatasaray in izgubila s 70:79. Turška ekipa je vodila celo tekmo, vseeno pa je imela zaradi poškodb močno oslabljena ekipa trenerja Saša Filipovskega nekaj lepih priložnosti za preobrat. A jih Ljubljančani po številnih nihanjih v igri niso izkoristili, Galatasaray, v dresu katerega je v Stožicah igral tudi slovenski reprezentant Jaka Lakovič, pa je tako prišel do zaslužene zmage.

Najboljši strelec pri Olimpiji je bil s 15 točkami Aleksandar Ćapin, 14 jih je dal Ratko Varda. Za goste jih je največ (18) prispeval Furkan Aldemir. Lakovič je vpisal le dve točki in skok.

Union Olimpija je igrala brez Gorana Jagodnika, ki je po operaciji izgubljen za evroligaško sezono, Damir Markota po dobrem tednu okrevanja po poškodbi rame še ni bil stoodstotno pripravljen, na zadnji tekmi lige ABA se je poškodoval tudi Varda, Ben Woodside pa je igral rahlo bolan.

Z bolečim porazom pred domačimi gledalci so se zmaji oddaljili od mest, ki vodijo v nadaljnje tekmovanje, hkrati pa se s slabo popotnico podajajo na niz petih gostovanj v evroligi in ligi ABA. Union Olimpija bo v naslednjem krogu evrolige gostovala pri Unicsu v Kazanu (pred tem jo čaka še slovenski derbi s Krko v Novem mestu), nato bo odšla v Tel Aviv na tekmo jadranskega tekmovanja proti Maccabiju, pa v Barcelono ter v Zagreb k Ciboni, v dvorano Stožice pa se bo vrnila 1. decembra na srečanju proti Sieni.

Po začetnem zaostanku ujeli priključek (23:27)

Olimpija je začela s postavo Varda, Ćapin, Green, Thompson in Salin, pri Galatasarayu so začeli Songaila, Shipp, Arslan, Aldemir in Lakovič. Turki so silovito odprli srečanje in povedli s kar 9:0. Prve točke je Olimpija po petih minutah vpisala s trojko Greena, trener Filipovski pa je ob vodstvu gostov 14:4 vzel minuto odmora. Ta je zmajem očitno koristila, saj so s preobratom, ki ga je z dobro igro v veliki meri režiral Rothbart, ujeli priključek in tesno sledili nasprotniku.

V drugi četrtini igra spet padla (37:44)

A v začetku druge četrtine so se znova vrstile napake v obrambi in zapravljeni napadi, po petih minutah in delnem izidu 7:0 za turško ekipo je bil Filipovski spet prisiljen vzeti minuto odmora. Ob prvih točkah Olimpije, ki jih je dosegel Thompson, je zaostanek znašal že 11 točk (25:36). Zmaji so bolje zaigrali v zadnjih minutah, a bili še vedno preveč nepazljivi v obrambi, kar je turška ekipa s pridom izkoriščala in prvi polčas zaključila s prednostjo 7 točk (37:44). Najboljši ljubljanski strelec v prvem polčasu je bil Ćapin z 9 točkami, pri Galatasarayju pa Aldemir z 10 točkami.

Napoved napete končnice (56:57)

Varda je v začetku drugega polčasa Olimpijo popeljal le do točke zaostanka, a je takoj za tem spet sledil mrk Ljubljančanov in osem zaporednih točk Turkov (43:52). A so se v nadaljevanju domači košarkarji vendarle zbrali, trdneje zaigrali v obrambi in do konca tretje četrtine ujeli goste ter imeli celo priložnost, da prvič na tekmi povedejo (56:57).

Zapravili številne priložnosti za preobrat (70:79)

To je napovedovalo napeto zadnjo četrtino, a so Ljubljančani priboreno za hip spet izpustili iz rok. Zmaje sta v igro vrnila Ćapin in Markota s trojko in zabijanjem, zaostanek pa je spet znašal le dve točki (61:63). Z učinkovitim skokom so si spet priborili priložnost, da povedejo, a jo nekajkrat zapravili. Na klop je zaradi petih osebnih napak moral Varda. Upe Ljubljančanov je z zabijanjem pokopal Aldemir, ki je dve minuti in pol pred koncem povišal na 63:69. Ob agresivni obrambi Turkov Ljubljančani niso imeli več veliko časa ali možnosti za preobrat, prednost Galatasaraya pa se je ob koncu ustavila pri 9 točkah (70:79).

Evroliga, 4. kolo:

Skupina D:

Union Olimpija : Galatasaray 70:79

Prokom : Unics Kazan 68:72 (Motiejunas 19, Kuebler 15; Domercant 23, McCarty 13)

Barcelona : Siena (četrtek, 20.45)

Vrstni red: Barcelona in Siena po 3:0, Galatasaray in Unics Kazan po 2:2, Union Olimpija 1:3, Prokom 0:4.

Skupina A:

Cantu : Olympiakos 64:63 (Leunen 12, Marconato 10; Spanoulis 23, Kešelj 11)

Bilbao : Fenerbahče 70:73 (Banić 17, Vasiliadis 15; Bogdanović 19, Jerrells 15, Vidmar 3 - za dv 1:5, prosti meti 1:3, 2 skoka v 16 minutah)

Nancy : Caja Laboral (četrtek, 20.45)

Vrstni red: Cantu 3:1, Caja Laboral 3:0, Fenerbahče 2:2, Olympiakos in Bilbao po 1:3, Nancy 1:2;

Skupina B:

Unicaja : Zagreb 99:85 (Žorić 14, Garbajosa in Rowland po 12; Kasum 23, Ožbolt 1 - trojke 0:1, prosti meti 1:2, po en skok in asistenca v 20 minutah)

Žalgiris : Bamberg (četrtek, 18.45)

Panathinaikos : CSKA (četrtek, 21.00)

Vrstni red: Unicaja 3:1, CSKA in Panathinaikos po 3:0, Bamberg 1:2, Žalgiris 0:3, Zagreb 0:4;

Skupina C:

Anadolu Efes : Maccabi (četrtek, 19.00)

Charleroi : Milano (četrtek, 20.30)

Partizan : Real (četrtek, 20.45)

Vrstni red: Real, Anadolu Efes in Maccabi po 2:1, Partizan, Milano in Charleroi po 1:2.