Lille – Francija : Srbija, to bi bil imeniten vrhunec evropskega prvenstva, sta pred začetkom bojev v Franciji razglabljali strokovna in laična košarkarska javnost ter se po polfinalu le odrekli sanjarjenju. Kajti favorita se bosta morala zadovoljiti s tekmo za tretje mesto. Glavni oder bo pripadel Španiji in Litvi v reprizi finala eurobasketa 2003.
Zadnjih 15 dni je ponudilo veliko vrhunskih predstav, saj so razlike med moštvi vse manjše. Toda med najboljšimi le ni bilo sprememb. V elitno četverico so se prebile vse dobitnice kolajn z EP 2013 in Srbija, najuspešnejša reprezentanca s stare celine na lanskem SP, na katerem je bila tretja Francija, četrta pa Litva. Tudi izenačene namreč ločijo pomembne razlike, ključno pa je vedeti, kako razporediti telesno in psihično energijo na celotnem prvenstvu. Spomnimo se, kako so Francozi stopnjevali ritem pred dvema letoma v Sloveniji, nekaj podobnega sta zmogla letošnja finalista.
Španija je začela EP s porazom proti Srbiji, nato je ugnala Turčijo in klonila proti Italiji. Litovci pa so bili le s točko prednosti kos skromni Ukrajini, prekosili so Latvijo in izgubili z Belgijo. Obe moštvi sta rastli iz tekme v tekmo ter se pretolkli skozi izzive treh izločilnih krogov, vstajali iz izgubljenih položajev in podaljškov, kar priča o njuni zrelosti, polfinale pa sta preskočili na različen način. Španci so proti Franciji vodili pičlih šest minut od 45 in zmagali na plečih fantastičnega Pauja Gasola, ki je dosegel kar 40 od 80 moštvenih točk. Litovci so imeli medtem proti Srbiji prednost skoraj 36 minut, breme pa so si porazdelili skoraj po bratsko. S petimi možmi v zelenih dresih, ki so dosegli od devet do 15 točk, in z odlično obrambo, zaradi katere je bila tekma nekoliko manj privlačna, kot so si obetali gledalci.
Pred 12 leti boljša Litva
Njihov selektor Jonas Kazlauskas pravi: »Nadaljujemo niz uspehov, čeprav pogrešamo kar nekaj dobrih košarkarjev, Linasa Kleizo, Donatasa Motiejunasa in Martynasa Pociusa. To kaže, kako močna je litovska košarka. Pred EP so 'strokovnjaki' dejali, da je naša reprezentanca dobra, a da nima velikih igralcev. Ko smo se lani uvrstili v polfinale SP, so menili, da nam je šel na roko lahek spored. Ne vem, kaj si bodo izmislili tokrat. Vem pa, da je nekaj neverjetnega premagati Srbijo z 20 izgubljenimi žogami in metom za tri točke 2:14. Po uspehu sem rekel fantom, naj potisnejo v skrit kotiček možganov vse druge misli in se osredotočijo le na Špance. Tudi oni so odlični.«
Eden od junakov petkovega podviga Mindaugas Kuzminskas je odgovoril, kako se bo Litva lotila najboljšega strelca EP: »Gasola je nemogoče ustaviti z enim možem, to bomo morali storiti kot moštvo. Veliko napako bi si privoščili, če bi se pripravili le nanj, saj ima zelo dobre soigralce. Proti Srbiji smo se uspešno branili in upam, da nam bo uspelo še enkrat.«
Od vseh udeležencev drevišnjega spektakla sta igrala v finalu EP 2003 le dva. Felipe Reyes se ni vpisal med strelce, Pau Gasol pa s 36 točkami ni mogel preprečiti zmagoslavja »Lietuve« (93:84), pri kateri sta bila najučinkovitejša Arvydas Macijauskas (21) in Eurelijus Žukauskas (18), v glavnih vlogah pa so igrali še Šarunas Jasikevičius, Ramunas Šiškauskas, Saulius Štombergas in Darius Songaila. Na velikih tekmovanjih sicer vodijo Španci s 7:2 – zadnjič so zmagali na EP 2011 v Litvi z 91:79, najbolj svež poraz v medsebojnem dvoboju pa so okusili na SP 2010 s 73:76.
Od spodaj celo lažje
Njihov strateg Sergio Scariolo se zaveda, da je Španija osvojila deset kolajn na zadnjih 15 tekmovanjih, a ocenjuje, da so zdaj razmere drugačne: »Letošnji uspeh bi lahko bil najpomembnejši, saj smo se zaradi poškodb in odpovedi spopadali s številnimi težavami. Po svoje pa je celo prednost, če se proti vrhu prebijaš 'od spodaj'. Napovedi je razvrednotila tudi Litva. Zelo jo spoštujemo, po svojih značilnostih pa nam je bolj podobna kot Francija ali Srbija.«
Španija dosega na EP 85,1 točke na tekmo in bo pričakala finale kot druga najučinkovitejša za Italijo (85,8). Litva ima deveti napad (75,9), a peto najboljšo obrambo in povprečno prejema 7,1 točke manj kot njen finalni tekmec (77,9), ki ga najdemo šele na 19. mestu. Po splošni oceni pa bo odločilni dejavnik Gasol, s katerim se bo spopadel njegov dobri znanec iz lige NBA Jonas Valančiunas.
»Pau nas ohranja na vrhu. Po njegovi zaslugi smo se uvrstili tudi v letošnji finale in si zagotovili nastop na OI. Toda še vedno smo lačni uspehov, imamo pa tudi potrebne izkušnje, ki nas opozarjajo na nevarnosti. Spomnimo se SP 2006 in kako so se Grki videli z zlatimi kolajnami okoli vratov, potem ko so v polfinalu izločili ZDA. Pa so dva dneva pozneje naleteli na nas in jo pošteno skupili. Lepo je bilo premagati Francijo, a veliki dan je nedelja,« opozarja španski branilec Sergio Rodriguez.