Goran Dragić se je poškodoval, Miami izgubil

V prvi finalni tekmi košarkarske končnice NBA sta pot do prve zmage LA Lakers odprli poškodbi slovenskega zvezdnika in Bama Adebaya.

01. oktober 2020 06.05
01. oktober 2020 08.09
Miamijeva prva finalna tekma končnice NBA v Orlandu se je spremenila v nočno moro. Košarkarji  LA Lakers so prepričljivo premagali moštvo s Floride, ki je bržkone izgubilo slovenskega zvezdnika do konca serije zaradi poškodbe. FOTO: Kevin C. Cox/AFP
G. N.
G. N.
Ljubljana - Kot v najhujši nočni mori se je za Miami in njegovega slovenskega branilca Gorana Dragića razpletla prva finalna košarkarska tekma NBA končnice: s prepričljivim porazom z 98:116 in poškodbo Ljubljančana. Eden od ključnih mož Miamija je ob odmoru ostal v slačilnici, ker se je nekaj »zataknilo« na stopalu leve noge. Tekme ni več nadaljeval, LeBron James in drugi jezerniki pa so v tretji četrtini, ko je bil Miami brez našega zvezdnika in po nekaj minutah še brez Bama Adebaya (poškodoval si je zapestje), razblinili vse neznanke o zmagovalcu.

image
LeBron James (desno) je s pametno in preudarno igro popeljal LA Lakers do prve zmage. FOTO: Kim Klement/USA Today Sports

Neuradno je 34-letni Ljubljančan že končal finalno serijo. Dragić je bil na parketu le 15 minut in je dosegel šest točk. Ko je štiri minute in pol pred koncem prvega polčasa zapustil igro, so imeli Lakersi 11 točk naskoka. Do odmora je prednost narasla na 65:48, sredi tretje četrtine pa je bilo že 87:55.

Miami je sicer odlično začel tekmo, prva peterka Dragić, Adebayo, Butler, Crowder in Robinson je ušla na 23:10. Trener LA Lakers Frank Vogel je ukrepal in po že drugi minuti odmora sredi uvodne četrtine sprožil silovit odgovor svojih varovancev.

Vstopila sta Rajon Rondo in Kyle Kuzma, s čimer je bila igra jezernikov hitrejša in silovitejša. Do konca polčasa so LA Lakers nasuli kar enajst trojk in si priigrali zajetno prednost ter jo v nadaljevanju proti močno oslabljenemu Miamiju niso več izpustili iz rok.

Dvojec James-Davies razred za sebe

Anthony Davis, ki je lani poleti prišel iz New Orleansa, je bil prvi mož dvoboja. Dosegel je 34 točk, po pričakovanju pa se je James v svojem desetem finalu približal trojnemu dvojčku. S 25 točkami, 13 skoki in devetimi podajami je bil pravi vodja na parketu. Jezerniki so v lovu na 17. naslov prvaka sijajno metali izza črte. Zadeli so 15 trojk, v prvem polčasu kar 11. Danny Green je bil natančen trikrat, Kentavious Caldwell-Pope in Markieff pa po dvakrat. Lakersi so prevladovali v raketi, skok so dobili kar s 54:36.

Druga finalna tekma bo v soboto zjutraj ob 3. uri.

image
Ko sta Anthony Davis (levo) in LeBron James v svojem ritmu, so LA Lakers neustavljivi. FOTO: Kevin C. Cox/AFP

Izid prve finalne tekme

LA Lakers (1) : Miami (5) 116:98 (31:28, 34:20, 28:19, 23:31)

(Davis 34 – met iz igre 21:11, prosti meti 10:10, 9 skokov, James 25 – 17:9, 13 skokov in 9 podaj, Caldwell Pope 13, Green 11, Caruso 10, Morris 8, Rondo 7, Kuzma in Cook po 3, Howard 2; Butler 23 – 13:8, Nunn 18 – 11:8, Herro 14, Crowder 12, Adebayo 8, Iguodala 7, Dragić 6 – 8:3 iz igre, za tri 1:0, 3 podaje in 1 skok v 15 minutah, Olynyk in Hill po 4, Jones Jr. 2.

Met iz igre: 84:38; 89:38; met za tri točke: 38:15; 35:11; prosti meti: 14:11; 27:25; skoki: 54; 36; podaje: 26; 23