Saitama - Košarkarji Grčije so prvi finalisti letošnjega svetovnega prvenstva na Japonskem. V prvi polfinalni tekmi v Saitami so Grki premagali ZDA s 101:95 (14:20, 31:21, 32:24, 24:30).
Američani bodo tudi tretje veliko tekmovanje v nizu zaključili brez zlate medalje, Grčija pa se je po dveh spodrsljajih v polfinalih svetovnih prvenstev 1994 in 1998 prvič v zgodovini uvrstila v finale. Njena zmaga proti prvim favoritom prvenstva je povsem zaslužena in dokaz več, da je svet v zadnjih letih dohitel kakovost lige NBA. To je šesti poraz Američanov "proti svetu" od Indianapolisa 2002, kamor so ZDA prišle z 58 zaporednimi zmagami od olimpijskih iger 1992. Najprej so jih ugnali Argentinci, nato Srbija in Črna gora, v tekmi za 5. mesto pa še Španija. Dva poraza so doživeli še na olimpijskih igrah v Atenah; proti Portoriku in Litvi.
Začetek tekme ni v ničemer nakazal, da bi bili lahko evropski prvaki iz Beograda 2005 enakovreden tekmec igralcem iz lige NBA. Ti so namreč hitro zagospodarili na parketu in si do štirinajste minute priigrali že dvanajst točk naskoka (33:21). Očitno jih je na lahko pridobljena prednost kar malce uspavala, hkrati pa so Grki na drugi strani začeli igrati veliko bolj organizirano in preudarno. Niso hiteli z zaključevanjem napadov, temveč so potrpežljivo čakali na priložnost in jo tudi dočakali. Po zaslugi Sofoklisa Schortsianitisa, igralca, rojenega v Grčiji, sicer pa šolanega v ZDA, ki s svojimi 140 kilogrami in 206-centimetri bolj spominja na sumo borca kot košarkarja, je Grčija prevzela pobudo in z delnim izidom 22:5 zaključila prvi polčas v svojo korist.
Američani so bili proti conski obrambi Grčije povsem izgubljeni. Z akcijami posameznikov je niso mogli prebiti, ekipno so bili nemočni in razlika v korist Evrope se je v drugem polčasu še povečala. V 25. minuti je imela Grčija prvič na tekmi več kot deset točk naskoka (62:50) in če ne bi Američanov reševal Carmelo Anthony (27 točk), bi razlika verjetno še narasla. Tako pa se je vseskozi gibala okoli desetih točk, z izjemo zaključnih minut, ko so Američani poskusili na vse načine obrniti potek tekme. Bližje kot na štiri točke zaostanka (91:95, 93:97, 95:99) jim ni uspelo priti, tako da so se lahko grški igralci po koncu tekme veselili kot otroci, Američani pa niso uspeli skriti solz razočaranja.
Če bo Španija v drugem polfinalu premagala Argentino, bomo v nedeljo priče šestemu evropskemu finalu na svetovnih prvenstvih od leta 1950.