Kijev - Slovenska košarkarska reprezentanca je z današnjo zmago nad Ukrajino uspešno končala kvalifikacije za evropsko prvenstvo 2017, ki ga bodo prihodnje leto gostili Turčija, Finska, Romunija in Izrael.
Varovanci Igorja Kokoškova so v skupini E proti Ukrajini, Bolgariji in Kosovu dobili vseh šest tekem, s tem osvojili prvo mesto in si priborili boljše izhodišče na žrebu skupin.
Slovenski selektor Kokoškov je po današnji zmagi nad Ukrajino pohvalil svoje igralce, ki so rastli iz tekme v tekmo: »Čestitam mojim igralcem za nastope tekom tega poletja. Igrali smo kot ekipa in rastli iz tekme v tekmo. Vedeli smo, da bo tekma z Ukrajino zahtevna iz več razlogov. Ukrajinska reprezentanca je to zmago potrebovala bolj, kot mi, zato smo vedeli, da bodo na tekmo prišli pripravljeni in igrali po svojih najboljših močeh. Za nas je bila tekma predvsem preizkušnja karakterja naše ekipe in preizkušnja psihološke pripravljenosti. Dobra ekipa vedno najde pot do zmage, in nam je to uspelo. Do ukrajinske košarke imamo veliko spoštovanje. Ukrajina je odlično trenirana reprezentanca, zato smo toliko bolj veseli, da smo Ukrajince tudi premagali.«
Dragič: Naš cilj je bil izkupiček šestih zmag
Na zaključni tekmi kvalifikacij v Kijevu je ob odsotnosti Zorana Dragića in Jake Blažiča največji del bremena padel na ramena Gorana Dragića. Kapetan slovenske reprezentance ni razočaral in je bil z 22 točkami prvi strelec tekme.
»Za nas je bila to težka tekma, predvsem s psihološkega vidika, saj smo si mesto na evropskem prvenstvu zagotovili že na tekmi z Bolgarijo. Naš cilj je bil, da poletje zaključimo z izkupičkom šestih zmag, brez poraza. Naše moštvo raste skupaj, iz tekma v tekmo, in vesel sem, da sem del te ekipe,« je dejal starejši izmed bratov Dragić.
Danes je imel vidno vlogo tudi Miha Lapornik, ki je bil z 11 točkami tretji najboljši slovenski strelec: »Tekmo smo začeli zmedeno. Ukrajincem smo dovolili, da dosežejo nekaj lahkih košev, mi pa enostavno nismo zadeli koša. Izgubili smo tudi nekaj žog. Za tem smo dvakrat dosegli točke iz protinapada, v igri pa se nam je odprlo. V drugem polčasu smo si z agresivno obrambo priigrali nekaj protinapadov, s pametno igro v napadu pa smo tekmo tudi pripeljali do končne zmage.«
Prepelič: Slovenija ima lepo košarkarsko prihodnost
Klemen Prepelič, ki je na drugi tekmi z Ukrajino dosegel 15 točk, je po koncu kvalifikacij povedal: »Tekma z Ukrajino je bila težka, tako kot večina ostalih, če odštejemo prvo tekmo kvalifikacij proti Kosovu. Bila je tudi precej fizična, saj so Ukrajinci igrali na moč. Pod košem imajo dva orjaka, in zagotovo je bilo težko sprejemati odločitve, ko si prišel pod koš. Po drugi strani pa smo držali korak z njimi tudi z malo krajšo klopjo, igralci, ki na letošnjih tekmah morda niso igrali veliko, pa so dokazali, da ima Slovenija lepo košarkarsko prihodnost. Naslednje leto je pred nami lepa zgodba. Kvalifikacije smo zaključili s šestimi zmagami na šestih tekmah. Dokazali smo, da smo resna reprezentanca. Že zdaj komaj čakam, da se znova zberemo naslednje leto, upam, da v popolni postavi.«













