Krki lep uspeh in dva dirigenta na en mah

Novomeščani so se izenačili s Tajfunom, čeprav še niso mogli računati na Rebca in Tomića.

20. december 2015 21.32
Eduardo Brozovič

Ljubljana – Po treh tesnih zaporednih porazih v ligi ABA, resda proti moštvom z vrha lestvice, so si košarkarji Krke povrnili pozitivne občutke. V soboto so še drugič premagali Zadar in dosegli sedmo zmago, ob tem pa imajo pred seboj še veliko možnosti za napredek moštva. Domala na mah so namreč dvakrat okrepili svojo najšibkejšo točko.

Po sporazumni prekinitvi pogodbe z Dušanom Katnićem so na mesto organizatorja igre najprej pripeljali 20-letnega Matica Rebca, ki se je kot član Heliosa prebil v najožji krog reprezentančnih kandidatov. Po lanski izgubljeni sezoni zaradi poškodbe kolena je obetavno začel novo pot pri Rogaški kot najboljši podajalec lige Telemach (povp. 9 asistenc), ob tem pa je dosegal 15,4 točke na tekmo. Le nekaj ur pozneje je k Novomeščanom prestopil še en dirigent, izkušeni Boban Tomić, ki se je poleti resno potegoval za mesto v slovenski reprezentanci za EP, nato pa nastopal za UBSC Graz v avstrijski ligi s povprečjem 16 točk in 7 asistenc.

Dolenjski košarkarji v Zadru še niso mogli računati na novi pridobitvi, so pa uspešno opravili delo na zahtevnem gostovanju v Dalmaciji in vodili domala vso tekmo. Po zaostanku s 4:6 so odločno prevzeli pobudo in čeprav njihova rezultatska prednost še ni jamčila uspeha (v prvem polčasu največ 26:19, nato 54:43), nenehno spravljali v težave Zadrčane. Učinek Stefana Sinovca (za tri točke 4:8) in Luke Lapornika, ki je zablestel v finišu tretje četrtine, ko je domače moštvo vnovič prevzelo vodstvo s 37:36, je v finišu nadgradil Ive Ivanov. Nekdanji kapetan Zadra je v zadnjem delu tekem dosegel 12 točk, med njimi večino ključnih, ko se je tekmec s štirimi trojkami povsem približal na 65:67. »Odigrali smo zelo pametno tekmo. Ves čas smo nadzorovali ritem in uveljavili način igre, ki bolj ustreza nam. Ker smo pametno napadali, zmaga ni bila vprašljiva, domače moštvo se je nam je le približalo z nizom zelo zahtevnih metov,« je ocenil Krkin trener Ivan Velić.

Union Olimpija je včeraj prišla šele do druge regionalne zmage po 18. oktobru, ko je v gosteh presenetljivo odpravila Crveno zvezdo. Zato je včeraj toliko bolj prepričljivo opravilo delo in se oddolžila Igokei za poraz v Laktaših. Visoko prednost si je priigrala že v začetku druge četrtine, v kateri je pobegnila na 26:11, pred polčasom pa jo je povišala na 41:23, saj je imela dovolj razpoloženih mož v znova popolni zasedbi, v kateri sta bila tudi rekonvalescenta Miha Lapornik in Blaž Mesiček. Še posebej natančen je bil Sava Lešić, ki je metal za dve točki 7:7 in trojke 2:3, ob tem pa prispeval še osem skokov k vodstvu 75:54 v 35. minuti. Igokei ni pomagal niti prihod Chrisa Bookerja, nekdanjega sila koristnega člena v vrstah Uniona Olimpije in Krke. »Večino dela smo opravili v prvi četrtini, ko smo pokazali pravi obraz. Potem smo večji del dvoboja poskusili zgolj nadzorovati potek. Nekaj napak smo naredili, težave smo imeli pod obročem, vse drugo je bilo dokaj solidno. Predvsem smo dobro igrali v obrambi, posledica pa je malo število prejetih točk,« je bil zadovoljen Olimpijin trener Gašper Potočnik.

Tajfun je proti Ciboni okusil podoben scenosled kot proti danskemu moštvu Bakken Bears v pokalu FIBA. V gosteh je tesno klonil, na domačem parketu pa okusil pravi polom. Zadnjič je vodil s 6:2, v 13. minuti že zaostajal s 15:26, usodne udarce pa mu je zadal Nebojša Joksimović, ki na Šentjurčane nima najlepših spominov, saj so v polfinalu prejšnjega DP gladko izločili njegovo Krko. Izkušeni branilec je z devetimi zaporednimi točkami – dvema trojkama ter »navadnim« košem in dodatnim prostim metom – povišal naskok Cibone na 55:39. Tajfun je nato poskusil še s consko obrambo, vendar brez večjega uspeha, saj so Zagrebčani vodili že s 74:47. Slovenski prvaki so v drugem polčasu zmogli le 18 točk in na koncu izkoristili le 31 odstotkov metov, zato niti ne morejo iskati opravičila v vnovični odsotnosti dirigenta Ceole Clarka. »Ko smo se na začetku drugega polčasa približali na 37:39, smo se žal slabo odzvali. Nikakor nismo mogli odgovoriti na telesno premoč tekmecev pod obročema. Zmaga Cibone je zaslužena, saj je bila boljša v vseh prvinah. V torek moramo zato pokazati pravi obraz v Novem mestu,« je poudaril Dejan Mihevc, strateg Tajfuna.