Ljubljana – Z najvišjo zmago v sezoni (v drugem polčasu so prekosili MZT z 59:16) so se Olimpijini košarkarji dokončno otresli skrbi pred izpadom iz lige ABA, na domači sceni pa tako kot Sixt Primorska, Helios Suns, Ilirija, Rogaška, Krka in Šenčur GGD že čakajo na 3. marec, ko se bo začela liga Nova KBM za prvaka. Začasni spokoj v Stožicah je v soboto prekinil medijski zapis.
Po poročanju Dnevnika naj bi se vodstvo Petrola Olimpije že lotilo ambicioznih načrtov za naslednjo sezono, da bi poleg igralskega kadra okrepilo tudi strokovni štab. Krmilo moštva naj bi tako prevzel Dejan Radonjić, ki je v letih 2013-17 uspešno vodil Crveno zvezdo, medtem ko naj bi dolgoletni Partizanov guru Duško Vujošević imel vlogo svetovalca. Zgodbo naj bi podkrepilo dejstvo, da sta že sodelovala na čelu črnogorske reprezentance, Vujošević pa naj bi imel v Ljubljani boljše možnosti za zdravljenje hude sladkorne bolezni in težav z ledvicami kot v Beogradu.
Olimpijin direktor Roman Lisac se je že kar presenečeno odzval, ko smo ga zaprosili za komentar. »Zgodba je privlečena za lase. Ali mislite, da je imel Radonjić pri Crveni zvezdi po naključju 300.000 evrov letne plače? Hkrati pa sem bral na nekem črnogorskem portalu, da bi zamenjal Jureta Zdovca na klopi Cedevite, če bi v soboto izgubila z Budućnostjo. Očitno smo tem delu sezone, ko prilezejo na plano prišepetovalci, med katerimi sumim tudi kakšnega od nekdanjih zaposlenih v našem klubu. Mimogrede: Radonjić in Vujošević nikakor nista združljiva strokovnjaka,« je kar nizal argumente, nato pa vrgel na mizo še enega.
Martiču popolna podpora
»Ni še minil cel mesec, odkar smo zamenjali trenerja. Zoran Martič je prišel na mojo željo, saj menim, da bi že veliko prej moral dobiti priložnost. Ali mislite, da bi mu zdaj začel žagati vejo, na kateri sedi in marljivo dela. To bi bilo neprofesionalno in zahrbtno. Mirno lahko zapišete, da Zoran uživa mojo popolno podporo – ne stoodstotno, ampak 500-petstoodsotno. Res pa je, da sem se v času, ko je bil naš trener Gašper Okorn, pogovarjal z Zmagom Sagadinom, ali bi prevzel vlogo svetovalca. Ni želel in zgodba je bila končana,« je potrdil Lisac. Nato je poskusil odgovoriti še na nekaj nejasnosti, ki spremljajo finiš lige ABA.
Dolgo je namreč veljalo, da si moštva niso mogla oddahniti, ko so se otresla nevarnosti izpada iz regionalne elite. Mesto v njej so si morala namreč še prislužiti v svojem državnem prvenstvu. Lani pa so se klubi zaradi nesporazumov z nacionalnimi zvezami, ki so preklicale priznanje lige ABA, odločili za zaprto različico tekmovanja z 12 udeleženci; stvari so pustili odprte le v Srbiji, da bi še naprej odločalo njihovo DP. In čeprav je v pravilniku tekmovanja jasno zapisano, da bodo imeli pravico igranja v 1. ligi ABA 2018/19 moštva, ki so v njej nastopala sezono poprej – upoštevajoč nacionalne kvote in izpad zadnjega –, se je začel v zadnjih tednih krepiti dvom, ali bo sistem obveljal. Najbolj skrajna pa je napoved konca regionalne lige, ker naj bi si Crvena zvezda »prek trupel« poskusila priboriti stalno mesto v evroligi – bodisi s posebno licenco bodisi prek srbske lige. Ob letošnjih dosežkih Budućnosti naj bi se namreč počutila ogroženo.
»Za nas je liga od lani zaprta in v njej vidimo Petrol Olimpijo, ne glede na razplet domačih lig. Lahko pa razpravljamo, ali bi jo znova povečali na 14 moštev, da bi se poleg prvaka 2. lige ABA vanjo uvrstila še kakšna izstopajoča zasedba sezone. Prožnost lahko vsem le koristi, zato jo pogrešam v Sloveniji. Najprej so nas prisilili, da v DP igramo vse od začetka, nato so nas prepričali, da prvih 18 tekem sploh ni pomembnih, zato naj pošiljamo v ogenj mlade. Ko smo v četrtek brez nosilcev igre izgubili v Šentjurju, pa smo slišali vik in krik, da vplivamo na regularnost prvenstva. Igranja na treh frontah hkrati ne zmore niti Cedevita, ki ima šest milijonov evrov proračuna. Pri Sixtu Primorski trener Jurica Golemac tarna, da njegovi košarkarji ne morejo hoditi, ker imajo dve tekmi na teden. Za Petrol Olimpijo pa so tolikšni napori prava športna degradacija,« ocenjuje Roman Lisac.