Med polčasom so pozabili srca in glave v slačilnici

V 6. kolu evropskega pokala poraz Olimpije, čeprav je v Trentu vodila s 14 točkami prednosti. Po premoru je zaostala s 33:56.

19. november 2015 01.02
Eduardo Brozovič, šport

Trento – V Stožicah je Union Olimpija ugnala Trento, čeprav je prejela 97 točk; zadela je pač 14 trojk. Nato je odnesla zmago iz Bilbaa z močno oslabljeno zasedbo, saj so zdravi presegli svoj realni maksimum. Sinoči je poskušala najti rešitev še za uganko brez rafala trojk, Saša Zagorca in Blaža Mahkovica. Našla jo je, a je zdržala le do polčasa.

»Na nekaterih dvobojih moraš paziti, da skrbiš za napredek moštva in posameznih košarkarjev, kar ti lahko prinese dolgoročno korist. Na drugih pa šteje zgolj zmaga in mednje sodi tudi revanša z Ljubljančani,« je pred tekmo zagotavljal Trentov trener Maurizio Buscaglia, ki se dobro spomni zapravljene priložnosti s prve tekme. Njegove besede bi lahko prenesli tudi na stožiško moštvo, ki je v Italiji krvavo potrebovalo uspeh, da bi ohranilo omembe vredne možnosti za napredovanje v drugi krog tekmovanja.

Po uvodni minuti molka za pariške žrtve so Ljubljančani pokazali, da tokrat ne nameravajo kloniti brez odpora, po mislih pa so jim švigali tudi misli, zakaj ne bi pripravili novega podviga. Njihova igra sicer ni bila podobna simfoniji, saj v njej ni manjkalo napak in zgrešenih metov, je bil pa napad zadostna podpora učinkoviti obrambi. Ta je bila zmes srčnosti, zelo dobrega skoka (ob polčasu 25:19), a tudi raztresene igre gostiteljev, ki so bržkone pričakovali povsem drugačen scenarij. Olimpija je izkoristila ponujeno. Do finiša tretje četrtine je zadnjič zaostajala s 6:7, nato pa se je pod vodstvom svojih najbolj izkušenih mož, Zacka Wrighta, Save Lešića in Ronaldsa Zakisa, ki so sinoči prispevali 66 odstotkov moštvenih točk, podala v odločen napad. Njen met za tri točke v prvem polčasu je bil le 1:4 (Trento 2:11), toda akcije so bile dovolj raznovrstne in kolektivne, da so našle vrzeli med pasivnimi gostitelji.

Ljubljančani so lep čas spominjali na svoje različice iz Bilbaa ali Beograda. V 11. minuti je njihova prednost znašala že 25:13, šest minut pozneje pa 36:22, kar zgovorno priča, kakšne težave je imela domača zasedba. Toda po tem, ko je Olimpija prebrodila tudi minute s povsem neizkušeno peterko na parketu in še okrepila upanje, je na žalost prišel na vrsto glavni premor. Petnajst minut posveta, med katerim so se košarkarji Trenta prebudili, njihovi gostje pa pozabili srca in glave v slačilnici. Zato so v naslednjih 20 minutah igre zaostali kar s 33:56 in le v tretji četrtini prejeli tri točke več kot do polčasa. V 24. minuti so še vodili z 51:40, ko so domači košarkarji pokazali zobe, pa so se vrnili k dobro znanemu malodušju. Ko je Trento s koši Trenta Locketta in Davida Locketta prevzel vodstvo z 59:58, je imel odprto pot do gladke zmage.