Najzanimivejša novost za ljubitelje košarke je nedvomno sprememba propozicij, predvsem poglavja, ki opredeljuje nacionalni ključ na razdelitev 14 mest v regionalni ligi. Po njem bodo lahko slovenski klubi v naslednjih petih letih, začenši s sezono 2012/13, računali na dve mesti, v najboljšem primeru pa na tri, torej na eno manj kot letos.
»Tudi po temeljiti analizi smo ostali pri oceni, da so prehodi od dveh mest na štiri, kot ga bodo letos doživeli slovenski klubi, ali morebitni padci s štirih na dve preostri. Zato smo poiskali rešitev, po kateri bo lahko posamezna država izgubila ali pridobila kvečjemu eno mesto. Na podlagi dosežkov v minulih desetih sezonah smo oblikovali kakovostne razrede in izhodišče za razdelitev 14 vstopnic. Srbiji in Hrvaški bodo tako pripadla po tri mesta, uspešnejši od teh dveh držav v prejšnji sezoni pa še en dodaten 'wild card'. Slovenija bo imela na voljo dve mesti in BiH eno, boljša od njiju pa bo prav tako dobila 'wild card', o katerem bo v prvi vrsti odločala uvrstitev v nacionalnem prvenstvu. Preostala tri mesta bodo pripadla Budućnosti, Maccabiju, ki se je s pogodbo zavezal k triletnemu igranju v naši ligi, in skopskemu MZT, ki je dobil triletni mandat in se mora v makedonskem DP uvrstiti vsaj v polfinale. Sicer bo vodstvo naše lige prosto razpolagalo z dodatnim vabilom,« je včeraj pojasnil generalni direktor lige ABA Roman Lisac in dodal, da bodo klubi tudi v prihodnje morali seči v blagajno, da bi plačali »wild carde«. Predvidoma 150.000 evrov, kolikor so morali letos odšteti Cibona, FMP in Maccabi. Po petih letih bodo vnovič proučili rezultate minulih sezon in pripravili novo izhodiščno tabelo za posamezne države.
»Klubi bodo hitro ugotovili, da šteje vsaka zmaga in se bodo borili na sleherni tekmi. Letos bodo morali Union Olimpija, Krka, Helios in Zlatorog doseči boljši skupni količnik - vsoto njihovih zmag bomo delili s štiri - kot edini zastopnik BiH Široki Brijeg, da bi Slovenija prihodnje leto imela pravico do treh klubov med regionalno elito. Na zahtevo vodstva evrolige pripravljamo tudi sistem za licenciranje klubov. Do novega leta bomo pripravili pravilnik, ki bo stopil v veljavo prihodnje leto. Na bomo se spuščali v podrobnosti poslovanja klubov in njihove dolgove, to prepuščamo posameznim nacionalnim zvezam. Nadzorovali pa bomo, ali imajo klubi pred začetkom sezone zajamčen minimalni predvideni proračun, da imajo ustrezno športno infrastrukturo in dvorane z vsaj 3000 sedeži ter da bodo te zadostno obiskane. Letos imajo težave zaradi premajhnih objektov le slovenski klubi, zato pričakujem, da se bodo razmere uredile,« je odločen Lisac.
Generalni direktor regionalnega prvenstva je za konec razkril še poslovno ozadje poslovanja lige ABA: »Petletna pogodba z Novo Ljubljansko banko je potekla 15. septembra in po petih letih uspešnega sodelovanja so odprte številne opcije. Za naslednjo sezono nimamo finančnih skrbi, zato si bomo vzeli čas ter v miru poiskali uglednega in dolgoročnega glavnega pokrovitelja. V tem času se bo tekmovanje imenovalo liga ABA, kratica angleškega naziva našega regionalnega združenja (Adriatic Basketball Association op. p.) pa bo ostala sestavni del imena tudi po dogovoru z novim pokroviteljem. Poteklo je tudi sodelovanje z opremljevalcem And 1, zato bodo moštva odslej igrala z žogami znamke Adidas, sodniki pa bomo nosili oblačila istega podjetja. Klubom se opravičujemo za manjšo zamudo pri dostavi žog, toda zdaj so prispele in dobili jih bodo v najkrajšem možnem roku.«