San Antonio - Košarkarji San Antonia so petič v zgodovini (in petič v zadnjem desetletju in pol) postali zmagovalci lige NBA! V peti tekmi finalne serije so še četrtič, tokrat s 104:87, spravili na kolena padlega branilca naslova Miami in se mu tako maščevali za lanski finalni poraz po sedmih obračunih. Ostroge, ki so po številu lovorik zadržale četrto mesto na večni lestvici (pred njimi so le še moštva Boston Celtics, Minneapolis/Los Angeles Lakers in Chicago Bulls), so se pred tem zmagovalne trofeje veselile v letih 1999, 2003, 2005 in 2007, lani pa so edinokrat doslej pokleknile v finalu. Za moštva z zahoda je to prvi naslov po dveletnem premoru ob prevladi Vročice.
Prvi zvezdnik Miamija LeBron James, ki se je tokrat ustavil pri kar 31 točkah in desetih skokih, je moral še drugič v finalu NBA priznati premoč San Antoniu, enako se je zgodilo pred sedmimi leti, ko je bil še član Clevelanda. Pri zmagovalcih se je vnovič izkazal nesporni junak finalne serije, komaj 22-letni krilni igralec Kawhi Leonard, z 22 točkami, tremi trojkami, metom iz igre 7:10 in desetimi skoki. V zadnjih treh tekmah je povprečno dosegal 23,7 točke in 9,3 skoka; LeBron, za primerjavo, pa 27 točk in 7,7 skoka. S tem se je Leonard dokopal tudi do prestižnega priznanja za najkoristnejšega igralca finala (MVP) kot najmlajši igralec po Timu Duncanu leta 1999 in četrti najmlajši vseh časov.
Zagotovo pa po takšnem končnem razpletu ni dišalo po uvodni četrtini, v kateri so gostje iz Miamija vodili že z neverjetnih 22:6, obetala se je pravcata katastrofa Ostrog, ki pa so že do konca tega dela zaostanek prepolovile, ob glavnem odmoru pa so bile že sedem točk spredaj. V tretji četrtini je razlika narasla že na ogromnih +19 v korist domačih, ki priložnosti kajpak niso več izpustili iz rok.
»Ne najdem besed, s katerimi bi opisal, kako se počutim. Ne le jaz, verjetno tudi Tony Parker, Tim Duncan in trener Gregg Popovich čutijo isto. Lanska sezona je bila težka, bili smo blizu zmagovalni lovoriki, obliznili smo jo že, imeli smo prvo zaključno žogo, ki pa je letela v prazno. Počutili smo se krive. Letos smo vedeli, po kaj smo prišli, in izšlo se je,« se je smejalo Argentincu v vrstah San Antonia Manuju Ginobiliju.
Zmagoslavje Ostrog je bilo zasluženo in čisto kot solza. Prav nobene od štirih finalnih tekem namreč niso dobile z manj kot 15 točkami razlike, edini poraz v drugem dvoboju pa so vpisale šele po srditem boju v končnici (96:98). Vročica za nameček ni prav v nobenem obračunu presegla meje stotih točk, v zadnjih dveh poskusih niti meje 90 točk. Končna razlika v koših v finalni seriji je bila kar neverjetnih 528:458!
Še zanimivost: LeBron James je doslej v petih poskusih osvojil dva šampionska prstana v ligi NBA, Kobe Bryant v sedmih poskusih pet, nenadkriljiv pa ostaja Michael Jordan, ki je v vseh šestih poskusih sedel na tron onkraj luže. Kawhi Leonard je postal prvi MVP po Chaunceyju Billupsu pred natanko desetletjem, ki pred tem ni nastopil na tekmi vseh zvezd (All-Star).
Na novinarski konferenci po zadnji finalni tekmi pa je bil glavna zvezda 38-letni veteran med Ostrogami Tim Duncan, ki je - kot se ravno na očetovski dan spodobi - prepustil mikrofon svojima otrokoma, devetletni hčerki Syndey in sedemletnemu sinu Dravenu, ki sta namesto njega odgovorila na zadnje vprašanje sedme sile. V sezoni.
SAN ANTONIO SPURS : MIAMI HEAT 104:87 (77:58, 47:40, 22:29) - v zmagah 4:1
San Antonio Spurs: Daniel Green, Tony Parker 16, Kawhi Leonard 22 (+ 10 skokov), Tim Duncan 14, Boris Diaw 5 - prva peterka; Manu Ginobili 19 (3 trojke), Tiago Splitter 3, Patrick Mills 17 (5 trojk), Matt Bonner, Marco Belinelli 4, Jeff Ayres 2, Cory Joseph, Aaron Baynes 2.
Miami Heat: Dwyane Wade 11, Ray Allen 5, LeBron James 31 (+ 10 skokov), Rashard Lewis 3, Chris Bosh 13 - prva peterka; Shane Battier, Chris Andersen, Norris Cole 2, Udonis Haslem 2, Michael Beasley 9, Mario Chalmers 8, James Jones, Toney Douglas 3.