Ne 200, prejeti bi moral 315 milijonov dolarjev

Košarka: Stephen Curry in James Harden podirata milijonske rekorde.

Objavljeno
10. julij 2017 10.05
Golden State Warriors guard Stephen Currycelebrates during overtime in the team's NBA basketball game against the Utah Jazz on Wednesday, March 30, 2016, in Salt Lake City. The Warriors won 103-96. (AP Photo/Rick Bowmer)
Aljaž Vrabec
Aljaž Vrabec

V ameriški ligi NBA ne mirujejo niti poleti, saj je pestro dogajanje na košarkarski tržnici. Poleg številnih prestopov odmevata novici, da sta Stephen Curry pri Golden Statu in James Harden pri Houstonu dobila novi pogodbi z vrednostjo preko dvesto milijonov dolarjev.

Povedano povsem natančno bo Stephen Curry v petih sezonah prejel 201 milijon dolarjev, toda s poglobljenim razmislekom lahko marsikdo ugotovi, da bo Curry morda plačan celo premalo. Golden State se bo namreč pred sezono 2019/20 preselil v novo dvorano, že zdaj pa gre za klub, ki zasluži največ pri trženju svojih izdelkov, od tega prodajo največ dresov ravno s priimkom Curry.

Dvakratni prvaki v zadnjih treh sezonah naj bi uspeli skleniti tudi najbogatejši dogovor za majhen sponzorski našitek na dresih. Če ostali klubi dobijo nekje med štirimi in desetimi milijoni dolarjev na sezono, pri Golden Statu ne bodo sprejeli manj kot petnajst milijonov. In do takšnega pogajalskega položaja je Golden State prišel v največji meri po zaslugi Curryja. Po nekaterih izračunih, kako Curry s svojo igro vpliva na uspeh najboljšega moštva v ligi NBA in kakšna je njegova tržna vrednost, bi moral v naslednjih sezonah prejeti kar 315 milijonov dolarjev.

Golden State je z novo pogodbo za Curryja popravil precej nerodno anomalijo, da eden največjih zvezdnikov ni med najbolje plačanimi igralci lige NBA. Že res, da Curry tudi do sedaj ni bil noben revež, saj je v zadnjih treh sezonah skupno zaslužil 44 milijonov dolarjev, toda s tem je bil šele 85. najbolje plačani košarkar v ligi NBA. S svojo »skromnostjo« je sicer omogočil, da je imel Golden State pri plačah dovolj manevrskega prostora, da je sestavil zvezdniško moštvo in medse zvabil Kevina Duranta.

Kako zelo so včasih prejemki v NBA skregani z realnim stanjem, saj so pogojeni z omejitvijo plač (salary cap), priča tudi podatek, da je imel do zdaj najboljšo pogodbo Mike Conley pri Memphisu v vrednosti 153 milijonov dolarjev za pet sezon. Čeprav gre za vrhunskega košarkarja, vseeno ne spada med največje zvezdnike v rangu Curryja, LeBrona Jamesa ali Duranta.

Preko dvesto milijonov dolarjev bo zaslužil tudi James Harden. Pri Houstonu je podpisal novo štiriletno pogodbo v vrednosti 170 milijonov dolarjev, a ta začne veljati šele od sezone 2019/20 naprej, prihajajoči dve sezoni pa bo prejemal plačo po dosedanji pogodbi. Skupno bo v naslednjih šestih sezonah prejel 228 milijonov, kar je v absolutnem znesku nov rekordni dosežek.

Curry in Harden sta prva športnika v ZDA s tako močno pogodbo izven profesionalne ameriške bejzbol lige (MLB), pa še tam nima nihče dvestotih milijonov razdeljenih samo na pet sezon, kot velja za Curryja. Zvezdnik aktualnih prvakov bo v prihodnji sezoni prejel 34,7 milijona dolarjev, kar je največ v zgodovini lige NBA. Pred tem je rekord vrsto let držal Michael Jordan, potem ko je v sezoni 1997/98 prejel 33,1 milijona dolarjev. Jordana bo v prihodnji sezoni prehitel tudi LeBron James s 33,2 milijona dolarjev letnega zaslužka.

Z novo pogodbo bo Curry tudi najbolje plačani športnik v ameriških profesionalnih ligah na sezono. Do zdaj je bil v ospredju bejzbolski metalec Zack Greinke s 34,4 milijona dolarjev, kolikor zasluži pri ekipi Arizona Diamondbacks. Vsaj uradno je rekorder še vedno Andrew Luck, saj je igralec ameriška nogometa v prejšnji sezoni prejel 44 milijonov dolarjev, toda od tega je bilo kar 32 milijonov kot dodatek za prestop k Indianapolisu Coltsu. Prav vse lahko sicer prehiti Harden. V sezoni 2019/20 bo pri Houstonu prejel 37, 8 milijona dolarjev, nato pa se bodo zneski do konca pogodbe le še stopnjevali (37,8 mio $, 40,8 mio $, 43,8 mio $, 46,8 mio $). Vseeno je malo verjetno, da do tedaj nihče ne bo podpisal še kakšne močnejše pogodbe.

Prav vsi v Združenih državah Amerike še vedno prejmejo manj kot oba največja nogometna zvezdnika Cristiano Ronaldo in Lionel Messi. Ljubljenca madridskega Reala in Barcelone na sezono z vsemi dodatki za uspešne igre zaslužita preko 50 milijonov dolarjev. Kljub temu je potrebno zraven prišteti še vse sponzorske prejemke. Skupno je tako v ospredju Ronaldo, saj je na leto prejme kar okoli 93 milijonov dolarjev, drugi za njim je LeBron James s 86 milijoni, tretji Messi z 80 milijoni, prav toliko pa naj bi v prihodnje z vsemi marketinškimi dodatki prejel tudi Curry. Že precej daleč zadaj je Roger Federer s 64 milijoni, toda tudi s tem zneskom je prešerno zadovoljen.

Očitno je, da so najbolje plačani športniki nogometaši in košarkarji, potem pa počasi sledijo junaki v individualnih športih (tenis, boks, golf, formula …). Po uradnih podatkih je med slovenskimi športniki najbolje plačan Goran Dragić s 17 milijoni dolarjev na sezono, medtem ko naj bi Anže Kopitar prejel približno deset manj. V Evropi gre najbolje obema nogometnima vratarjema. Samir Handanović naj bi pri Interju prejel nekaj manj kot dva milijona evrov, Jan Oblak pri Atleticu pa približno tri milijone.