Novo mesto brez EP, Ptujčani znova presenetili

Na KZS so potrdili, da so jim iz Novega mesta poslali odstopno izjavo. S tem je novomeška zgodba pri Eurobasketu uradno končana.

Objavljeno
02. julij 2012 23.37
Eduardo Brozovič, šport
Eduardo Brozovič, šport

Ljubljana – Fatamorgana po imenu Portoval se je včeraj razblinila. Novomeški župan Alojzij Muhič je namreč obvestil vodstvo Košarkarske zveze Slovenije, da dolenjska metropola odstopa od soorganizacije EP 2013. Zato pa so presenetili Ptujčani, ki so se za umik odločili že 18. junija, zdaj pa potegnili iz rokava gradbeno dovoljenje za novo dvorano.

»Res je, iz Novega mesta smo po elektronski pošti dobili odstopno izjavo, da jim do dogovorjenega roka ni uspelo pridobiti gradbenega dovoljenja za športno dvorano Portoval. S tem je novomeška zgodba uradno končana, kar pomeni, da bomo morali v projekt vključiti vsaj enega nadomestnega prireditelja. Na prvem mestu med rezervami je sicer ljubljanski Tivoli, kar pa ne pomeni, da ne bosta ob bok Kopru in Jesenicam, ki bosta zanesljivo gostila po eno predtekmovalno skupino na EP, stopila Celje ali Maribor. Odločitev bo v rokah izvršnega odbora KZS« je včeraj potrdil Aleš Križnar, direktor podjetja EP 2013 d.o.o, in se zelo zgovorno nasmehnil ob vprašanju, če je Novomeščanom nagajala le dokumentacija. Denarju in vlagatelju za gradnjo dvorane pač nikoli niso namenili veliko besed.

In Ptuj? Vodilni možje KZS se tudi v minulih tednih niso ozirali na črnoglede informacije v medijih, temveč so čakali na uradno odpoved župana Štefana Čelana in v ozadju pripravljali nadomestne različice B, C in D. In čeprav so se dodobra navadili na slovensko zidanje gradov v oblakih, jih je presenetil nov zasuk. »V petek so Ptujčani posredovali gradbeno dovoljenje za dvorano. Ker pa je to le eden od pogojev, smo zaprosili pristojne na ministrstvu za pojasnilo, če so morda oni prejeli dokazila o zaprti finančni konstrukciji za objekt, s katerimi bi lahko Ptuj prejel 2,5 milijona evrov evropske subvencije,« je pojasnil Aleš Križnar, ki pričakuje odgovor v najkrajšem možnem času. Ker je bil rok za dopolnitev novomeške in ptujske vloge čvrsto postavljen na 30. junij, si ne obeta dodatnega podaljšanja postopka z novimi obljubami, da vlagatelji kar stojijo v vrsti.

»Čim prej se moramo pomakniti z mrtve točke. Če ministrstvo ne bo prižgalo Ptuju zelene luči in mu odobrilo 2,5 milijona evrov, bomo morali izbrati še drugo nadomestno prizorišče in začeli iskati možnosti za drugačno razporeditev 6,1 milijona evrov, kolikor bo država razporedila za usposobitev dvoran za EP,« je naznanil direktor EP 2013 d.o.o. Ker še vedno krožijo številne različice, kdo vse bo moral plačati KZS po 600.000 evrov kotizacije – prvotno izbrana prizorišča, mesta, ki bodo reprezentance zares gostila ali kar vsi vpleteni –, se je še lotil vroče teme: »Pogodba z Novim mestom je napisana tako, da bo moralo poravnati celotno kotizacijo tudi po odpovedi. In pod enakimi pogoji so jo podpisali tudi na Ptuju. Do morebitne spremembe lahko pride le v dogovoru s KZS. Na zadnjem sestanku z vsemi vpletenimi smo se tudi dogovorili, da bodo za nadomestne lokacije veljali identični pogoji.« Ali to v teoriji pomeni, da bi KZS v primeru odpovedi Ptuja za štiri predtekmovalne skupine izstavila račune kar šestim mestom? »Teoretično da,« je odvrnil Križnar.

Namestnik generalnega sekretarja KZS, direktor reprezentanc ter vodja projektov in marketinga Matej Avanzo se je nekoliko podrobneje lotil delitve 6,1 milijona evrov za pripravo objektov: »Doslej je veljalo, da bi za novi dvorani v Novem mestu in na Ptuju namenili po 2,5 milijona, v Kopru in na Jesenicah bi prejeli po 550.000 €. Če novih dvoran ne bo, bi lahko s prerazporeditvijo nakazali vsakemu od štirih mest malo več kot poldrugi milijon. In če kdo prejme toliko denarja in si ob tem lahko obeta še lep zaslužek zaradi obiska navijačev, ne bi smel tarnati, ker mora plačati 600.000 evrov kotizacije, ki jih bomo namenili za izvedbo EP.« Takšna računica bi po domače bistveno popravila možnosti za vključitev Celja med gostitelje.

Včeraj so se se odzvali tudi v Mariboru, kjer sicer niso dobili uradnega vabila KZS, ampak se z možnostjo vključitve v vrste prirediteljev EP 2013 poigravajo na podlagi medijskega poročanja. Podžupan Milan Mikl je ponovil že znano: »Pripravljeni smo gostiti eno od skupin EP, a v mestnem proračunu nimamo denarja za kotizacijo KZS in zato plačilo ta trenutek ne pride v poštev. Dokumentacijo za posodobitev dvorane Tabor pa imamo pripravljeno. Del se bomo lotili v vsakem primeru, toda čakamo na državni razpis, na katerem bi lahko dobili potrebna sredstva, saj občinski proračun tega ne zmore sam. Dvorana bi po načrtih imela 3200 sedežev. Pri FIBA Europe se bodo morali izjasniti, ali je to zadosti, saj predpisanih 5000 sedežev ne moremo zagotoviti. Vsaj ne z denarjem, ki ga lahko pričakujemo od države.«