Novo mesto - Po Ptuju se se soorganizaciji evropskega prvenstva v košarki odpovedali tudi v Novem mestu. Župan Alojzij Muhič je namreč danes sporočil, da občini do zastavljenega roka ni uspelo pridobiti gradbenega dovoljenja, ki je bil pogoj za državno sofinanciranje gradnje dvorane v Portovalu. Kot piše STA, so o odpovedi že obvestili tudi Košarkarsko zvezo Slovenije.
Interes za sodelovanje pa so že izrazili v Mariboru, saj so pripravljeni gostiti tekme EP, vendar brez plačila kotizacije. »Smo zainteresirani, vendar v proračunu nimamo sredstev za plačilo kotizacije. Kotizacija ta trenutek ne pride v poštev. Dokumentacijo za primerno izvedbo Dvorane Tabor pa imamo pripravljeno in lahko štartamo,« je pojasnil mariborski podžupan Milan Mikl.
Po besedah Mikla nameravajo dvorano Tabor v vsakem primeru obnoviti, a čakajo na državni razpis, na katerem bi lahko dobili sredstva v ta namen, saj občinski proračun tega ne zmore sam. Dvorana bi po trenutnih načrtih imela 3200 sedežev.
»V kolikor se bo Fiba odločila, da je to zadostno število sedežev in da to omogoča izvedbo, je Dvorana Tabor zagotovo primerna za evropsko prvenstvo. 5000 sedežev ta trenutek zagotovo ne moremo zagotoviti, vsaj ne s temi sredstvi, ki jih zdaj na nek način lahko pričakujemo od države,« je še dodal Mikl.
Novo mesto pričakuje delno vračilo sredstev s strani KZS, Portovala ne bodo gradili
Brez državne pomoči v višini 2,5 milijona evrov se Novo mesto gradnje, ki naj bi po zadnjih ocenah stala deset milijonov, ne namerava lotiti. Izdajo gradbenega dovoljenja za dvorano v Portovalu je ustavila zahteva lastnikov okoliških zemljišč, da se njihove parcele prekategorizirajo v zemljišča, kjer je možna stanovanjska gradnja, ali pa da jih občina odkupi, je še opozoril Muhič, ki je kot skrajni rok za začetek gradnje, s katerim bi še pravočasno končali dela za izvedbo košarkarskega prvenstva, pred časom sicer navajal 1. september.
Poleg nekaj več kot dveh milijonov evrov, kolikor je občina doslej porabila za nakup zemljišč in pripravo dokumentacije, bo občina na račun odpovedi prvenstva v najboljšem primeru izgubila še 54.000 evrov. Doslej je namreč na račun košarkarske zveze že vplačala 150.000 evrov kotizacije, odpovedna kazen pa po besedah Muhiča znaša 54.000 evrov. Župan pričakuje, da bo zveza občini vrnila nekaj manj kot 90.000 evrov. Za soorganizacijo prvenstva bo morala občina zvezi plačati približno 600.000 evrov.