Praznih rok ostaja le še Helios

Zlatorog z obrambo do prve zmage v pokalu FIBA, Tajfun visoko izgubil.

19. november 2015 02.24
Tanja Volarič, šport

Ljubljana – Košarkarji Heliosa so od sinoči osamljeni slovenski lovci na uvodni uspeh v evropskem pokalu, potem ko je led uspešno prebil še Zlatorog in tako dan po novem uspehu Krke poskrbel za polovično slovensko uspešnost v tekmovanju FIBA. Tudi po zaslugi obrambe, ki pa je odpovedala pri državnih prvakih iz Šentjurja.

Laščani, ki imajo v tej sezoni že tako kratko klop, so po vrnitvi dveh izkušenih igralcev, veterana Gorana Juraka in organizatorja igre Daniela Vujasinoviča, v Nizozemcih le našli ustreznega tekmeca in z izjemo druge četrtine brez težav nadzorovali potek tekme. S prepričljivo prevlado v skoku so uvodnih deset minut končali z 22:15, po naletu gostov z 10:0 pa v 17. minuti spet izenačili in odtlej vodstva niso več izpustili iz rok. Nizozemci so se nekajkrat še približali na točko, nazadnje so za nekaj živčnosti med štajerskimi navijači poskrbeli v 38. minuti (60:59), potem pa je trojko ob pravem času zadel Miha Vašl, s 25 točkami tudi najboljši strelec tekme.

Da bo gostovanje pri češkem moštvu Nymburk težek zalogaj, so se pri Tajfunu zavedali še pred tekmo, a bi bil izplen ob pravi obrambi zagotovo ugodnejši. Že v uvodni četrtini so namreč slovenski prvaki, ki še kar ne morejo računati na centra Emira Zimića, prejeli 27 točk, do polčasa pa že 53, potem ko so neuspešno ustavljali domače protinapade. Uspeha jim niso prinesli niti poskusi z večje razdalje, saj so deset trojk dosegli iz kar 34 poskusov, ključna pa je bila tretja četrtina, v katero so prišli z zaostankom desetih točk, končali pa so jo z -23. Čehi so onemogočili tudi Sandija Čebularja (9 točk), ki v tej sezoni pogosto vleče šentjurški voz, ne pa tudi Tomaža Bolčine, ki je dosegel svoj strelski rekord v pokalu FIBA 22 točk.

Pomanjkanje rezultatov in predvsem slaba igra vse bolj praznijo domžalske tribune, potem ko Helios v Evropi tudi po četrtem nastopu ostaja praznih rok, v DP pa se za zdaj ponaša z le polovično uspešnostjo. Sinoči so zaigrali tudi brez Travisa Cohna, devetkratni latvijski prvaki, ki so favoriti v skupini I, pa jim niti enkrat niso prepustili vodstva. Domžalčani so se po delnem rezultatu 10:0 v začetku druge četrtine sicer prebili do izenačenja na 23:23. A ponujene priložnosti niso zgrabili in gostje so s trojko nemudoma vrnili niti igre v svoje roke, v 29. minuti pa prvič ušli za več kot deset točk (61:50). Dve minuti pred koncem je Urban Gorjanc prinesel še nekaj upanja s košem za 72:77, a so nato domači zgrešili dva meta in še izgubili žogo, s tem pa si zaprli vrata do morebitnega presenečenja.

Kot kaže, se bo v drugi krog evropskega tekmovanja tako prebila le Krka, četudi se je za torkovo zmago pri Portu precej namučila, potem ko so si Portugalci slabo minuto pred koncem rednega dela priigrali podaljšek. A z novim uspehom Novomeščani zanesljivo držijo drugo mesto v skupini G, prihodnji teden pa bodo doma gostili še trenutno vodilni Frankfurt, zmaga za tri točke bi jim prinesla prvo mesto v skupini.