Pred dnevom D ljubši sprehod kot trening

Slovenijo danes ob 14.30 na EP v Litvi čaka odločilen obračun za četrtfinale s Finsko.

Objavljeno
11. september 2011 20.26
Posodobljeno
12. september 2011 12.15
Eduardo Brozovič, Delov poročevalec iz Litve
Eduardo Brozovič, Delov poročevalec iz Litve

Vilnius – Kritične razmere kličejo po spremembi ritma in slovenska reprezentanca se je pred odločilnim dvobojem s Finsko za uvrstitev v četrtfinale EP včeraj odpovedala treningu. Košarkarjem, potrtim po treh zaporednih porazih, je bolj prijal sprehod, med katerim so prevetrili misli. Tudi njim ni jasno, da četrta zasedba EP 2009 ob desetem zaporednem nastopu na celinskem prvenstvu tako dramatično potrebuje pomoč avtovleke na poti, ki je bila videti kot avtocesta brez prometa. Za nameček se proti tekmecu, ki se je pretihotapil v Litvo prek dodatnih kvalifikacij in je do letos kar 34 let čakal na zmago med celinsko elito, niti ne vidijo v vlogi izrazitih favoritov.

»Prepričan sem, da se lahko stvari zasučejo na bolje. Odkar vem za Slovence, jih poznam kot bojevit narod. Na EP smo prišli dobro pripravljeni, zato ne vidim razloga, da teden po zelo dobri predstavi z Rusijo ne bi zaigrali vsaj približno tako kakovostno proti Finski. Analizo dosedanjih tekem prepuščam novinarjem, mi se moramo pripraviti za naslednji dvoboj, v katerem moramo zmagati,« je napovedal Božidar Maljković, ki je še pred dnevi priznal, da o Fincih ve le to, da so dobri skakalci (ne le na smučeh, tudi pri košarki) in da so srčni borci. Ker gre slovenskemu moštvu za nohte, se je verjetno dal bolje podučiti o značilnostih moštva, ki je skupaj z Makedonijo najprijetnejše presenečenje EP.

Finci pač ne morejo prikriti, da je veteran Hanno Möttölä poškodovan in da imajo ta hip le dva aktivna moža, višja od 205 cm – Geralda Leeja (208 cm) in Anttija Nikkilo (210 cm), ki igra v povprečju le 7,6 minute na tekmo. Zato so navzlic živahnosti krilnih centrov Tuuke Kottija in Kimma Muurinena ter krila Shawna Huffa šele 19. na lestvici skakalnega učinka reprezentanc. Toliko boljši so v metanju trojk, pri katerih je Slovenija še vedno 24., zadnja na EP s 24,9 %. V povprečju jih zadenejo 9,3 na tekmo, največ med udeleženci 2. kroga, njihov odstotek (39,2 %) pa je drugi najboljši na EP za litovskim. O kolektivni igri Fincev dodatno govori podatek, da so šesti po številu asistenc, kar pritrjuje oceni, da so njihovi ključni aduti zunanji košarkarji.

Največji rejting med njimi ima 23-letni organizator igre Petteri Koponen, ki ga je Philadelphia kot 30. po vrsti izbrala na naboru NBA leta 2007 in si zadnje tri sezone kruh služi v Bologni. Za modrost, ritem in širino v igri vendarle skrbi Teemu Rannikko, ki ni več tako udaren strelec, kot je bil v svojih ljubljanskih dneh, vendar zna še vedno pravočasno zadeti, predvsem pa podati in poslati v ogenj bodisi višje soigralce bodisi visokega branilca Mikka Koivista. Zelo izkušeno podporo ima moštvo tudi v trenerju Henriku Dettmannu, Fincu, ki je šest sezon vodil nemško izbrano vrsto in jo leta 2002 popeljal do brona na SP.

»Imamo le osem košarkarjev za večje vloge, toda v dvoboju z Gruzijo smo imeli šest mož v dvomestnih številkah. To kaže odnos fantov do moštva. Ko vstopijo v igro, se trudijo dati svoj maksimum. Posebno pohvalo si zaslužita Muurinen in Kotti. Sta najbolj podcenjena košarkarja na EP, vendar dajeta vse, kar potrebuje ekipa,« je zadovoljen Dettmann, ki bo danes vodil svojo 302. reprezentančno tekmo.

Strelci za Finsko na EP: Koponen povp. 13,1, Lee 10, Huff 8,4, Koivisto 8,3, Kotti 7,9, Salin 7,3. Möttöllä (igral na štirih tekmah) 6,5, Rannikko 6, Muurinen 5, Virtanen (4) 4,3, Nikkilä 1,9, Mäkäläinen 0,3. Najboljši skakalci moštva so Kotti (6,1), Huff (3,6) in Muurinen (3,4), prva podajalca Rannikko (4,9) in Koponen (3,1).

Spremljajte Eurobasket 2011 v Delovi dinamični infografiki!

Delo Šport spremlja Eurobasket 2011 tudi na Facebooku. Pridruži se!