SP, peti dan: nov poraz Hrvaške, Španija nadigrala Francijo

Na SP v Španiji je v skupini D Avstralija premagala Mehiko in že napredovala v osmino finala. Litva ugnala Južno Korejo.

03. september 2014 18.29
BASKET-WC-2014-MEX-AUS
Š. Ro., Delo.si

Madrid − Na SP v Španiji je bil v četrtem kolu v skupini A na sporedu derbi med Španijo in Francijo, ki pa navijačem ni prinesel prav napetega spektakla. Španci so proti Franciji zmagovalca odločili že v prvem polčasu, na koncu so zmagali z 88:64, prav vsi španski igralci pa so se na tekmi vpisali med strelce. Marc Gasol je bil najuspešnejši s 17 točkami, dodal je še šest skokov.

S tega vidika je bil celo bolj zanimiv obračun med Srbijo in Brazilijo, ki so ga slednji dobili z 81:73. Brazilci so bili oblutno boljši že v prvem polčasu, Srbi so se vrnili v tretji četrtini, a pred koncem spet popustili in nasprotniku prepustili zmago. Nerešljiva uganka je bil Marcus Vieira z 21 točkami, Miloš Teodošić jih je dosegel 14. Pred tem je Iran z 88:73 premagal Egipt.

Skupina B: nov poraz Hrvaške

V skupini B so Portoričani dosegli šele prvo zmago in v Sevilli premagali najslabše moštvo v skupini B Filipine s 77:73. S 30 točkami je bil daleč najučinkovitejši Jose Barea, pri poraženih Filipincih pa se je izkazal Andray Blatche s 25 točkami in 14 skoki.

Na drugi tekmi je Senegal povsem pogorel proti Argentini, neustavljiv je bil Luis Scola z 22 točkami in 14 skoki. Argentina se je tako tudi povzpela na prvo mesto na lestvici.

Hrvati v tej skupini še naprej ne blestijo, tokrat so s 65:76 izgubili proti Grčiji in si precej priprli vrata napredovanja. Hrvatom ni pomagalo niti 20 točk Bojana Bogdanovića, ki je bil edini razpoložen in je zadel več kot 10 točk.

Skupina C: prva zmaga Nove Zelandije

Novozelandci pa so v skupini C premagali Ukrajino s 73:61 ter na prvenstvu vpisali prvo zmago. Ukrajinci so dvema zmagama dodali še drugi poraz in ostajajo na drugem mestu na lestvici za vodilnimi Američani, medtem ko so se Novozelandci odlepili od dna ter skočili na četrto mesto. Vodilni košarkar Nove Zelandije je bil s 17 točkami in sedmimi skoki Kirk Penney, Maksim Kornienko pa je za Ukrajince zbral 15 točk.

Šele po podaljšku se je v tej skupini razpletla tekma med Turčijo in Finsko (77:73). Blestel je Ömer Asik z 22 točkami, s 13 točkami in osmimi skoki je blestel tudi Emir Preldžić. Finska je bila sicer boljša v prvem polčasu in ga dobila z 41:27, nato pa popuščala proti koncu tekme in v podaljšku dokončno klonila. Novo visoko zmago so vknjižili košarkarji ZDA, ki so s 106:71 premagali Dominikansko republiko.

Skupina D: Avstralci že napredovali

V slovenski skupini D je bila Avstralija boljša od Mehike s 70:62 in si že zagotovila nastop v osmini finala. Mehičani so s še tretjim porazom in le eno zmago na četrtem mestu pred Angolo in Južno Korejo. Pri avstralski vrsti je izstopal Aron Baynes z 21 točkami. Avstralci so odlično pokrivali Mehičane, najboljša strelca Mehike sta bila Jorge Gutierrez z desetimi in Gustavo Ayon z 11 točkami.

Novo zmago je dosegla Litva, s kar 30 točkami naskoka je ugnala Južno Korejo (79:49), proti kateri se je sinoči mučila Slovenija. Z 20 točkami je bil najboljši strelec naslednjih tekmecev Slovenije Adas Jaskevičius.