SP v košarki: Španci v solzah, Francozi in Srbi v polfinalu

Po izenačenem prvem polčasu so Srbi zmleli Brazilce (84:56), Francozi s čvrsto obrambo nad gostitelje (65:52).

10. september 2014 15.29
10. september 2014 17.00
BASKET-WC-2014-SRB-BRA
J. P., Delo.si

Madrid - Po Litovcih in Američanih, ki so včeraj poskrbeli za slovo slovenskih košarkarjev s svetovnega prvenstva v Španiji, so se kot tretji v polfinale prebili Srbi, ki so v prvem polčasu počasi trli, po glavnem odmoru pa zmleli četrtfinalno tekmico Brazilijo (84:56). S tem so se ji maščevali za poraz izpred tedna dni (73:81), polfinalnega nasprotnika pa so dobili po večernem evropskem derbiju med gostiteljico Španijo in Francijo, v katerem so bili - na vsesplošno razočaranje domačih navijačev - uspešnejši aktualni evropski šampioni. Jasno pa je že, da je po srbski uvrstitvi med najboljše štiri ekipe slovenska reprezentanca prvenstvo končala na zelo spodobnem sedmem mestu.

Ključni del obračuna je bila tretja četrtina, ki so jo izbranci selektorja Saše Đorđevića dobili s kar 29:12, povsem šokirani Brazilci pa se po mrku niso več znali vrniti v igro. Na strani zmagovalcev, ki so zadeli devet trojk in imeli 59-odstotni met za dve, je bil znova z naskokom najučinkovitejši Miloš Teodosić s 23 točkami (od tega jih je 16 vpisal v prvem polčasu), izstopala sta še Nemanja Bjelica z osmimi skoki v obrambi in petimi asistencami ter Nenad Krstić z metom iz igre 5:7. Pri Brazilcih, ki so sicer zmogli več skokov kot zmagovalci (40:37), je izstopal Anderson Varejao z 12 točkami in devetimi skoki.

Francozi šokirali domače ase

Kot zadnji pa so se v polfinale prebili Francozi. Njihov uspeh je brez dvoma nekoliko nenadejan, pa čeravno so se lani na slovenskih parketih dokopali do naslova evropskih prvakov, vendar pa iz tedanje postave manjkajo štirje pomembni možje na čelu z najkoristnejšim igralcem tedanjega turnirja Tonyjem Parkerjem. Tudi v skupinskem delu so gostitelji Španci pred tednom dni »galske peteline« prepričljivo odpravili, danes pa so jim ti vrnili z enako mero: s čvrsto obrambo so zvezali roke zvezdniški bratski navezi Gasol, pustili gostitelje na vsega 52 točkah in se na krilih izjemnega centra Rudyja Goberta, ki je zbral kar 13 skokov (!), prebili med najboljšo četverico.

Tudi sicer je bila razlika v skokih med obema moštvoma prav neverjetna (50:28 v korist zmagovalcev), za nameček so domači asi zadeli zgolj dve trojki iz kar 22 poskusov. Obe ekipi sta večji del tekme blesteli z neprebojno obrambo, zato so Francozi v tretji četrtini zmogli klavrnih sedem točk, Španci pa v zadnjem delu zgolj devet. Zmaga evropskih prvakov je v končni razvrstitvi pomaknila mesto navzdol tudi četo Jureta Zdovca, ki je tako prvenstvo sklenila na sedmem mestu.

SRBIJA : BRAZILIJA 84:56 (66:44, 37:32, 21:17)

Srbija: Teodosić 23 (10:10), Bjelica 8 (1:2), Marković 9, Kalinić 5, Raduljica 10 (2:4) - prva peterka; Simonović, Jović, Bogdanović 12, Birčević 3, Krstić 10, Katić, Štimac 4; Brazilija: Huertas 4, Barbosa 5 (1:2), Varejao 12 (4:5), Vieira 12, Splitter 3 (1:2) - prva peterka; Machado, Neto 6 (1:2), Hettsheimeir 2 (0:2), Taylor (0:2), Garcia 8, Giovannoni, Hilario 4.

FRANCIJA : ŠPANIJA 65:52 (42:43, 35:28, 15:15)

Francija: Heurtel 13 (4:4), Batum 9 (5:6), Lauvergne 4 (1:2), Diaw 15 (0:2), Gelabale 9 (2:2) - prva peterka; Diot 4, Jackson, Fournier 4 (2:2), Pietrus 2, Gobert 5 (1:2); Kahudi in Tillie nista igrala; Španija: P. Gasol 17 (3:3), Fernandez 6 (2:2), Navarro 10 (1:2), Rubio 4 (2:2), M. Gasol 3 (1:2) - prva peterka; Rodriguez, Calderon 5, Llull 5 (1:2), Ibaka 2; Reyes, Claver in Abrines niso igrali.