SP v košarki: Srbi drugi finalisti

Košarkarji Srbije so v polfinalu premagali Francoze z 90:85 in se bodo v nedeljskem finalu zoperstavili ZDA.

12. september 2014 21.09
BASKET-WC-2014-FRA-SRB

Madrid - Košarkarji Srbije so se kot drugi uvrstili v finale svetovnega prvenstva, potem ko so bili v Madridu boljši od Francije z 90:85.

Srbska reprezentanca je bila v prvem polčasu občutno boljša od Francozov in pod vodstvom izjemnega Miloša Teodosića (18 točk) na odmor odšla s prednostjo štirinajstih točk (46:32).

Srbi so bili v odličnem položaju tudi pred zadnjo četrtino (46:61), v kateri pa so Francozi dosegli kar 39 točk in 17 sekund pred koncem zaostajali le še za dve (82:84), vendar pa so varovanci Saše Đorđevića ohranili mirne živce in napredovali v finale.

Pri Srbiji je bil najboljši strelec Miloš Teodosić s 24 točkami, pri Franciji pa Nicolas Batum z 35 točkami.

Evropski prvaki Francozi se bodo jutri z Litvo borili za bronasto odličje (18), Srbi pa se bodo v nedeljskem finalu zoperstavili ZDA (21).

Prva četrtina: pobuda Srbije

Uvodne minute dvoboja so potekale po ritmih srbske reprezentance, ki je s košema Miloša Teodosića in Nikole Kalinića povedla s 4:0. Francoski košarkarji so imeli na začetku le enega razpoloženega igralca, Borisa Diawa, ki je najprej s trojko znižal na 3:4, nato pa je v tretji minuti dosegel še drugi koš svoje reprezentance (5:7).

Diaw je s svojo igro dvignil »galske peteline«, ki so v peti minuti prvič povedli (10:9), vendar je sledil močan odgovor Srbije, ki je z izdatno pomočjo Teodosića (8 točk in 2 podaji) v 9. minuti vodila že za deset točk (20:10), ob koncu četrtine pa za šest (21:15).

Druga četrtina: Teodosić se ni ohladil

Najučinkovitejši srbski košarkar Miloš Teodosić je nadaljeval z vrhunsko predstavo in je dosegel pet zaporednih točk za vodstvo s 26:15, s čimer je imel na svojem računu že 13 točk, nato pa je njegov trud nadgradil še Miroslav Raduljica (30:15).

Francozi so bili povsem nemočni, zato je selektor Vincent Collet v 13. minuti zahteval minuto odmora. Ta je dobro vplivala na njegove varovance, ki so se s košema Joffreyja Lauvergna in Mickaela Gelabala približali na enajst (19:30), njihov nalet pa je z minuto odmora ustavi srbski strateg Saša Đorđević.

Po vrniti na parket so pobudo znova prevzeli Srbi in pobegnili z delnim izidom 13:7 (43:26), pri čemer je neustavljiv Teodosić z 18 točkami.

Srbska reprezentanca je nadzorovala preostanek polčasa in zavoljo odličnega meta za tri točke (5/7) ter izjemnega Teodosića (za dve 4/4, za tri 3/4, prosti meti 1/2) na odmor odšla s prednostjo 14 točk (46:32).

Tretja četrtina: Srbija korak pred Francijo

Srbi so v drugem polčasu ohranjali visoko vodstvo in po 23. minutah vodili z 51:35, zato je selektor Đorđević lahko z igrišča poklical Teodosića, mu namenil nekaj minut počitka in ga zamenjal z Bogdanom Bogdanovićem. To ni imelo večjega vpliva na igro Srbije, ki je imela ob Teodosićevi vrnitvi v 27. minuti prednost štirinajstih točk (53:39). Francoze je v zadnji četrtini čakalo veliko dela, saj so na odmor odšli z zaostankom petnajstih točk (46:61).

Četrta četrtina: Francozi grozili vse do konca

Francoska reprezentanca je odločno krenila v zadnjo četrtino in s trojko Evana Fournierja ter zabijanjem Nicolasa Batuma po zgolj 40 sekundah znižala zaotanek na deset točk (51:61), Srbi pa so zahtevali minuto odmora.

Srbska reprezentanca je tudi po krajšem premoru igrala v krču, v 33. minuti dosegla prvi koš v četrtini, na katerega pa so Francozi odgovorili z dvema zaporednima trojkama (57:63).

»Galskim petelinom« se je odprlo v napadu in so po košu Raduljice dosegli štiri zaporedne točke, tako da je zaostanek znašal le še štiri (61:65), na drugi strani pa je Bogdanović v pravem trenutku zadel trojko in Srbi so znova lažje zadihali. Francozi so v zadnjih petih minutah držali stik s Srbi, za kar je imel največ zaslug Nicolas Batum. Ta je odgovoril na Bogdanovićevo trojko (66:70), v 38. minuti znova zadel za tri točke in imel minuto kasneje že 32 točk (76:80).

Sledila je razburljiva končnica, v kateri je Nenad Krstić 48 sekund pred koncem zadel za prednost petih točk (84:79), na drugi strani pa je Heurtel natančno izvedel oba prosta meta. Srbi so se v napadu obrnili na Teodosića, ki je zgrešil in naredil osebno napako, na njegovo srečo pa je Heurtel izkoristil le en prosti met (82:84). Francozi so hitro naredili osebno napako nad Kalinićem, ki je ohranil mirne živce in zadel oba prosta meta (86:82).

Francoski košarkarji so na drugi strani zapravili svoj napad in praktični že zapravili vse možnosti za zmago, kar je s prostima metoma potrdil Bjelica (88:82). A borbeni Francozi so vztrajali do konca in se s trojko Batuma znova približali, vendar sta bili do konca le še dve sekundi. Srbi so zadržali prednost in napredovali v finale.