Tudi sto milijonov lahko izpuhti čez noč

Steve Francis je zadnji na seznamu bankrotiranih zvezdnikov lige NBA.

Objavljeno
19. december 2016 10.37
Eduardo Brozovič
Eduardo Brozovič
Košarkarji v ligi NBA so najbolje plačani športniki na svetu, saj bodo v tej sezoni v povprečju zaslužili 6,4 milijona dolarjev; prvaki iz Clevelanda celo 8,7 milijona. Toda visoki zneski za mnoge pomenijo tudi prekletstvo. Revija Sports Illustrated je že leta 2009 objavila podatek, da jih kar 60 odstotkov bankrotira najpozneje pet let po koncu igralne kariere.

Vodstvo NBA se ob objavi odmevnega članka ni strinjalo z zapisanim, saj ni temeljilo na podrobni študiji. Številni primeri košarkarjev, ki so na hitro zapravili bogastvo in prišli navzkriž z zakonom, pa so pritrjevali oceni, da gre za množično nadaljevanje reka »bog dal, bog vzel«. Zadnji je znova pozornost pritegnil Steve Francis, 2. izbranec nabora NBA 1999, leto dni pozneje najboljši novinec leta in udeleženec treh tekem All-Star, ki je v sezoni 2001/02 dosegal 21,6 točke na tekmo. Z igranjem pri Houstonu, Orlandu in New Yorku je v devetih sezonah zaslužil 103 milijone dolarjev, pri 39 letih pa mu grozi pet let zapora zaradi ponovljenega razbojništva. Ko so ga pred dnevi aretirali zaradi prehitre vožnje pod vplivom alkohola, so prejeli tudi tiralico policije iz Manateeja na Floridi, ki Francisa bremeni vloma v avtomobil in kraje dragocenosti v vrednosti 7000 dolarjev.

Da se njegova pot strmo spušča, je bilo jasno že pred osmimi leti, ko nobeno moštvo v ligi NBA ni kazalo več zanimanja zanj, in leto dni pozneje, ko je med kratko avanturo na Kitajskem dosegal le 0,5 točke in 0,7 skoka v štirih tekmah. Tudi v Pekingu je bilo pač vsem jasno, da so najeli le bledo senco »Allena Iversona z urejenim podstrešjem«, kot so ga v najboljših dneh imenovali v ZDA. Kmalu pa je zašel v še večje težave kot nekdanji sloviti as Philadelphie, novinec leta 1997 in MVP rednega dela prvenstva 2001, ki je v 14-letni karieri v ligi NBA dosegal v povprečju 26,7 točke.

Iverson ob četrt milijarde

Iverson, ki so ga letos sprejeli v košarkarki hram slavnih v Springfieldu skupaj s Shaquillom O'Neallom in nekdanjim Francisovim soigralcem Jaom Mingom, je s košarkarsko plačo zaslužil 155 milijonov dolarjev, z reklamiranjem Reeboka 50 milijonov in dodaten kupček denarja z drugimi storitvami, a ostal brez vsega. Preveč sorodnikov in prijateljev sumljivega videza, skupno več kot 50, je preživljal ter jim kupoval hiše in bogata darila, preveč so ga mikali dragi avtomobili, kockanje in nakit. Zataknilo pa se je, ko zlatarni ni mogel poravnati računa v vrednosti 859.000 dolarjev in ko so mu prepovedali vstop v številne ameriške igralnice.

Košarkarji bankrotirajo, ker se obkrožajo z ljudmi, ki jim pri tem pridno pomagajo, pravijo dobri poznavalci razmer, večina pa jih meni, da k njihovim težavam največ prispevajo ponesrečene poroke in preživnine za številne otroke, zakonske in nezakonske. Shawn Kemp, ki je navduševal v dresu Seattla v 90. letih prejšnjega stoletja jih ima (vsaj) sedem s šestimi različnimi ženskami, vmes pa se je predajal mamilom in zapravil vseh 92 milijonov iz igralskih dni. Zaradi ločitve je moral globoko seči v žep tudi Michael Jordan, toda rekordnih 168 milijonov dolarjev, kolikor je moral odšteti nekdanji ženi Juaniti, je le del njegovega ogromnega premoženja. Precej slabše sta jo odnesla njegova soborca v zlatem obdobju Chicaga Scottie Pippen, saj mu je pošlo vseh 120 milijonov $, zato dobiva simbolično podporo kot ambasador Bikov, in Dennis Rodman, ki je že kar sopomenka za iskanje najrazličnejših težav. Dikembe Mutombo je bil previdnejši in je celo preklical poroko, ker nevesta ni hotela podpisati predporočne pogodbe o delitvi skupnega premoženja.

Rolexi namesto obveznic

Brez ficka so med drugimi ostali Gilbert Arenas (v ligi NBA je zaslužil 140 milijonov), Antonie Walker (108), Latrell Sprewell (97), ki je nekoč ogorčeno zavrnil 21 milijonov dolarjev za tri leta igranja »ker mora preživljati družino«, Vin Baker (97), Derrick Coleman (91), košarkarica Sheryl Swoopes (50) ... Coleman očitno da veliko na točnost, saj ima v lasti kar 40 ur znamke Rolex, ki so eden od statusnih simbolov v ligi NBA. Zbirati jih začnejo že novinci z minimalnimi plačami, da bi bili čim bolj podobni zvezdnikom. Ko si 20-letnik za moštveno »iniciacijo« omisli 20.000 dolarjev vredno uro, kajpada ne pomisli, da bi lahko enak znesek vložil v državne obveznice. Po 30 letih bi imel 86.000 dolarjev neobdavčenega denarja, kar je zaradi zahtevnih fiskalnih predpisov v ZDA pomembna postavka. Toda takšen način naložbe je preveč dolgočasen in premalo »gangsterski«.

»Fante ubija tudi prepričanje, da morajo za svetovalce najeti prijatelje in ne pravih finančnih strokovnjakov. Ko mi začnejo razlagati o prednosti zaupanja, nemudoma prekinem pogovor,« ocenjuje legendarni Magic Johnson, eden tistih, ki so po izjemni igralski karieri oplemenitili svoje imetje. Tako kot Jordan, ki je kot prvi športnik na svetu zaslužil milijardo dolarjev, Karl Malone, Shaquille O'Neal, Jamal Mashburn, Steve Nash, Vinnie Johnson ...