Z vidika vrhunskih dosežkov Slovenije bo med bolj zanimivimi košarkarsko dogajanje septembra na Poljskem, kjer se bo za naslov prvaka stare celine merilo šestnajst najboljših reprezentanc, februarsko svetovno prvenstvo v nordijskem smučanju v Liberecu ter svetovno prvenstvo v atletiki sredi avgusta v Berlinu. Vsekakor pa ne gre zanemariti niti sredozemskih iger konec junija in v začetku julija v Italiji, kjer Slovenija po tradiciji osvaja medalje.
Velika tekmovanja, se pravi svetovna ali evropska prvenstva, se nizajo skozi vse leto. Januarja bo na Hrvaškem potekalo svetovno prvenstvo v rokometu, žal brez udeležbe Slovenije, ter deskarsko svetovno prvenstvo v Južni Koreji, kjer se lahko glede na dosežke v tej sezoni nadejamo visokih uvrstitev slovenskih predstavnikov in predstavnic.
Februar bo v znamenju zimskih športov, saj so na sporedu kar tri svetovna prvenstva. Alpski smučarji se bodo od 3. do 15. merili v Val d'Iseru, 14. februarja se bo v Pjeončangu v Južni Koreji začelo svetovno prvenstvo v biatlonu, štiri dni kasneje pa bo v Liberecu na Češkem otvoritev SP v nordijskem smučanju. Že v marcu (od 1. do 8.) bodo priložnost na SP dobili še smučarji prostega sloga.
S koncem zimske sezone bodo v ospredje prišli dvoranski športi, najprej evropsko atletsko dvoransko prvenstvo v Torinu, nato aprila evropsko prvenstvo v gimnastiki v Milanu ter istega meseca še evropsko prvenstvo v judu (Tbilisi) in svetovno prvenstvo v namiznem tenisu (Japonska). Za slovo od zime bodo aprila poskrbeli hokejisti. Najprej člani divizije I, v katero sodi tudi Slovenija (Vilnius), konec meseca pa še reprezentance elitne skupine, ki se bodo merile v Švici.
Maj, junij in julij bodo nekoliko bolj mirni meseci, kar se tiče prvenstev, zato pa bosta toliko bolj pestra avgust in september. Svetovno prvenstvo v mirnih vodah, atletsko svetovno prvenstvo v Berlinu, svetovna in evropska prvenstva v jadralnih razredih 470 (Koebenhavn), laser (Kanada) in finn (Bolgarija), žensko evropsko prvenstvo v nogometu (Finska) ter svetovni prvenstvi v veslanju (Poznan) in judu (Rotterdam) so le nekatera od odmevnejših tekmovanj v avgustu. Septembra pa bomo pesti stiskali za košarkarje na Poljskem, odbojkarje na evropskem prvenstvu v Turčiji, kajakaše in kanuiste na SP v Seu d'Urgellu, namiznotenisače na EP v Stuttgartu, veslače na EP v Brestu ter kolesarje na cestnem svetovnem prvenstvu v Švici. Oktober bo zaznamovalo SP v gimnastiki (London), november bo v znamenju svetovnega ženskega rokometa na Kitajskem brez slovenske reprezentance, decembra pa bo Peter Mankoč na EP v 25-metrskih bazenih v Carigradu naskakoval deseti zaporedni naslov na 100 metrov mešano.
Kvalifikacije za nogometno svetovno prvenstvo 2010 se bodo nadaljevale konec marca in končale sredi oktobra. Slovenijo čaka še šest tekem, prva doma proti Češki in zadnja v gosteh v San Marinu. Rokometaši bodo junija nadaljevali kvalifikacije za EP 2010, odbojkarice in odbojkarji se bodo merili v kvalifikacijah za svetovni prvenstvi 2010, hokejiste pa že februarja čakajo kvalifikacije za olimpijske igre.
Slovenija v letu 2009 ne bo gostila nobenega večjega tekmovanja z izjemo tradicionalnih tekem svetovnega pokala. Že v drugem vikendu januarja bo mariborsko Pohorje prizorišče 45. Zlate lisice, konec februarja je na sporedu 48. pokal Vitranc v Kranjski Gori, od 19. do 22. marca pa bo v Planici zaključek svetovnega pokala. Ob tem bo Slovenija gostila še tekme svetovnega pokala v telemark smučanju (Kobla), športnem plezanju (Kranj), športni gimnastiki (Maribor), judu (Celje), gorskem kolesarstvu (Maribor) in kajaku in kanuju (Tacen) ter svetovnega prvenstva v motokrosu (Orehova vas) in speedwayju (Krško).
Od večjih tekmovanj v Sloveniji velja omeniti mednarodno odprto prvenstvo v namiznem tenisu v Velenju (januar), dvoboj Davisovega pokala med Slovenijo in Egiptom (april), kolesarsko dirko po Sloveniji (junij), teniški turnir WTA Banka Koper Slovenija open v Portorožu (julij) ter junijsko evropsko prvenstvo v spustu z gorskimi kolesi (Kranjska Gora), svetovno prvenstvo v streljanju s trapom in skeetom v Pragerskem (avgust) in EP v gorskem kolesarstvu v disciplini 4kros (Ajdovščina).