Ljubljančani prepričljivo do tretje zmage

Košarkarji Uniona Olimpije so dosegli tretjo zmago v evroligi in tako ohranili minimalne, teoretične možnosti za napredovanje v drugi del.

11. januar 2007 00.00
Ljubljana - Košarkarji Uniona Olimpije so v 11. krogu evrolige (skupina B) premagali Unicajo Malago s 87:59 (18:11, 37:22, 66:38).

Košarkarji Uniona Olimpije so dosegli tretjo zmago v evroligi in tako ohranili minimalne, teoretične možnosti za napredovanje v drugi del. Odlična predstava proti eni najdražjih igralskih zasedb v evroligi in prepričljiva zmaga je prava vzpodbuda za zadnje tri kroge rednega dela, v katerih mora Union Olimpija premagati vse tri tekmece - Partizan in Juventut v gosteh ter Maccabi doma.

V tej sezoni rekordno malo število gledalcev v dvorani Tivoli je videlo nadvse nenavaden začetek tekme. Španski prvaki iz Andaluzije so potrebovali celih šest minut igre in deset metov na koš, da so dosegli prvi točki. V tem času je Union Olimpija prišla do dvanajstih in vodstva v prvem polčasu ni več izpustila iz rok. Čeprav je trener Unicaje Sergi Scariolo pred tekmo ponavljal, kako pomembno gostovanje je pred ekipo v boju za drugi del evrolige, so njegovi igralci na parketu delovali povsem razglašeno, neaktivno in brez volje po preobratu. Tako so lahko Ljubljančani mirno dobili prvo četrtino (18:11) in tudi v nadaljevanju, ko se je Unicaja približala na 27:22, znova prevzeli pobudo ter fantastično zaključili prvih dvajset minut igre (37:22). Ivica Jurkovič je s petimi točkami v zadnjih desetih sekundah prvega dela naredil razliko 15 točk (37:22).

Unicaja je drugi polčas začela nekoliko bolj agresivno v obrambi, tako da se je po dveh minutah igre in nizu izgubljenih žog domačih približala na 37:27, a le za kratko. Nato se je začel festival košev Uniona Olimpije. Rannikko se je z osmimi zaporednimi točkami med najboljšimi gostitelji pridružil Miliču in Jurkoviču ter praktično sam prišel do vodstva s 45:27. Španci so bili v izgubljenem položaju, popuščali so jim živci in ko je Milič v 26. minuti z atraktivnim zabijanjem po podaji Rannikka poskrbel, da bo tudi ta teden med kandidati za najboljšo potezo tedna v evroligi, so bili gledalci na nogah (49:28). V naslednjem napadu pa je Unicaja podpisala kapitulacijo.

Rannikko je zadel trojko, najboljši igralec gostov, argentinski reprezentant Pepe Sanchez pa je nad njim storil osebno napako in si prislužil še tehnično napako zaradi nešportne poteze. Finski organizator igre je "darilo" pretvoril v vodstvo s 55:30 v 27. minuti. Zadnja četrtina je bila tako le formalnost in priložnost, da so si domači igralci dali duška ter dobesedno osmešili "milijonsko" zasedbo Unicaje. Med strelce v evroligi sta se premierno v karieri vpisala celo Dejan Hohler in Kamil Pietrus, razlika pa je v 38. minuti dosegla rekordnih 36 točk (81:45).

Union Olimpija bo v naslednjem krogu, v sredo, 17. januarja, gostovala v Beogradu pri Partizanu.