Malyszu še četrti naslov, Slovenci v ozadju

Adam Malysz je s skokoma 102 in 99,5 metra in 277 točkami prepričljivo zmagal na zadnjem dejanju nordijskega svetovnega prvenstva v smučarskih skokih.

03. marec 2007 12.58
Adam Malysz
Saporo - Adam Malysz je s skokoma 102 in 99,5 metra in 277 točkami prepričljivo zmagal na zadnjem dejanju nordijskega svetovnega prvenstva v smučarskih skokih, posamični tekmi na srednji napravi Mijanomori. Srebro je osvojil zmagovalec z velike naprave Okura, Švicar Simon Ammann (96,5/96; 255,5), bron pa Avstrijec Thomas Morgenstern (95/95; 254,5).

Trije slovenski finalisti so končali v ozadju; Jernej Damjan (89,5/87,5; 216,5) je bil 25., branilec naslova Rok Benkovič (89,5/87; 214) 27., Peter Žonta (88,5/84,5; 208) pa 30.Za las je brez finala na 31. mestu ostal Primož Pikl (88,5), Rok Urbanc (85) pa je nastope na SP končal na 46. mestu.

Malysz je kraljeval v smučarskih skokih v začetku novega tisočletja, ko je kar trikrat zapored visoko v zrak dvignil veliki kristalni globus (2001, 2002, 2003), za nameček pa je trikrat slavil tudi naslov svetovnega prvaka; ob dvojčku leta 2003 je bil najboljši na srednji napravi tudi leta 2001. Nato pa se nekaj sezon za Batmana iz Wisle, kot izkušenega poljskega tekmovalca kličejo v skakalnem svetu, ni izteklo povsem po načrtih. Vse pa se je začelo spet obračati v tej zimi.

Malysz je namreč v tej sezoni po treh težkih zimah s tremi zmagami v svetovnem pokalu (Oberstdorf, Titisee-Neustadt) že napovedal vrnitev proti vrhu; v skupnem seštevku svetovnega pokala je trenutno tretji. In če je na veliki napravi kljub dobrim nastopom na treningih nato ostal praznih rok na četrtem mestu - kot glavni razlog je navedel dejstvo, da se je povsem iztrošil že pred tekmo -, pa na srednji skakalnici ničesar ni prepustil naključju in je dobre nastope kronal s še četrtim naslovom svetovnega prvaka v karieri.
"Ta nov naslov je zame najpomembnejši v karieri, saj so za menoj tri težke sezone. To zimo sem se spet vrnil na stara pota, vendar kljub zmagi še zdaj obžalujem zamujeno priložnost na veliki skakalnici," je dejal junak dneva in dodal: "Že dolgo sem v smučarskih skokih in po olimpijskih igrah v Torinu sem se, po pravici povedano, že precej spraševal, ali sploh nadaljevati. Zveza je izbrala novega trenerja Hannuja Lepistoeja in strah me je bilo, kako bo. Kmalu pa sem ugotovil, da za strah ni razloga, saj odlično sodelujeva; danes mi je rekel le: uživaj v skokih!"

Saporo pa na pota stare slave ni izstrelil le Malysza, ampak tudi dvakratnega olimpijskega prvaka iz Salt Lake Cityja (2002) Simona Ammanna, ki je minuli teden najprej osvojil naslov svetovnega prvaka na veliki skakalnici pod goro Okura, kar je bil njegov prvi večji uspeh po letu 2002, temu pa je danes dodal še srebro: "Zelo sem zadovoljen, da mi je uspelo naslov z velike skakalnice potrditi še z dobrim nastopom na srednji. S tema dvema kolajnama sem najboljši skakalec letošnjega prvenstva, o čemer si nisem upal niti sanjati."

Najboljša skakalca v svetovnem pokalu, vodilni Norvežan Anders Jacobsen in Avstrijec Gregor Schlierenzauer, nista upravičila dobrih nastopov v svetovnem pokalu in letošnjega prvenstva gotovo ne bosta ohranila v preveč lepem spominu; danes sta končala na sedmem oziroma osmem mestu.

Tudi za slovenski tabor je letošnje prvenstvo po velikem slavju pred dvema letoma za v pozabo. Po polomu na veliki skakalnici, ko je Slovenija na posamični in ekipni tekmi ostala brez finala, so se danes trije skakalci le uvrstili med trideseterico, a končali povsem v ozadju. Jernej Damjan je bil 25., branilec naslova Rok Benkovič, ki se je po dobrih dveh letih poslovil od rdeče majice, je končal na 27. mestu, Peter Žonta pa je bil 30. Za las je brez finala na 32. mestu ostal Primož Pikl, Rok Urbanc pa je nastope na SP končal na 47. mestu.

"Malce bolje, rezultatsko gledano, je tokrat že bilo, saj smo imeli tri fante v finalu. Kljub temu pa nisem zadovoljen, saj je njihova raven skakanja še zelo daleč od želene. Fantje imajo težave s 'tajmingom' in na tem bomo morali še precej delati do konca sezone," je iz Japonske sporočil glavni trener reprezentance Ari-Pekka Nikkola.
Slovenci se bodo že v nedeljo zgodaj zjutraj po japonskem času odpravili proti domovini, v četrtek pa bodo odpotovali na Finsko, kjer se bo konec tedna začela nordijska turneja štirih skakalnic.