Helsinki - Četrti dan 10. svetovnega prvenstva v atletiki v Helsinkih na Finskem, ki je bil zaradi hudega naliva prekinjen za dve uri, je postregel le s tremi končnimi odločitvami, saj so ženski met diska prestavili na 11. avgust. Svetovni rekorder Saif Saaeed Shaheen iz Katarja je ubranil naslov na 3000 m zapreke (8:13,31), na 800 m je naslov osvojila Kubanka Zulia Calatayud (1:58,82), na 400 m ovire pa Američan Bershawn Jackson (47,30).
"Vedela sem, da bo tekma počasna, zato sem si skušala izboriti dober položaj pred finišem. Po velikih težavah, ki sem jih imela s poškodbo, je to odličje velika nagrada za moj trud," je dejala petindvajsetletna Calatayudova. Bez večjih težav je osvojila svoje prvo odličje na velikih tekmovanjih. Že sredi ciljne ravnine je imela dovolj veliko prednost, da je tekmice niso mogle ogroziti. Drugo mesto si je v finišu, podobno kot lani na OI v Atenah, ponovno priborila Maročanka Hasna Benhassi (1:59,42). Bron je osvojila Rusinja Tatjana Adrijanova, ki ima v lasti najboljši letošnji izid na svetu (1:56,07), zato ni bila zadovoljna. "Želela sem si zmage, ki sem jo glede na uspešno sezono lahko tudi pričakovala. Zaradi velike zamude sem bila zelo nervozna, vendar me je na srečo trener znal umiriti. Zaradi dežja je bila steza zelo mokra in prerivanja je bilo veliko več, kot običajno," je pojasnila Adrijanova, ki sicer na velikih tekmah doslej še ni stopila na stopničke za zmagovalke; peta je bil lani na OI. Branilka naslova Maria de Lourdes Mutola iz Mozambika, ki je bila za Jolando Čeplak četrta na OI v Atenah, je še drugič zapored končala tik za dobitnicami odličij. Mutola je sicer šestkrat osvojila dvoranski svetovni naslov (1993, 1995, 1997, 2001, 2003, 2004), trikrat na prostem (1993, 2001 in 2003), zlato pa ji je pripadlo tudi leta 2000 na OI v Sydneyju. Peto mesto je pripadlo Španki Mayte Martinez, ki je bila leta 2003 tretja na dvoranskem SP in je evropska podprvakinja na prostem in v dvorani, praznih rok pa sta ostali tudi dve Rusinji na naslednjih mestih, Svetlana Čerkasova, ter 34-letna Rusinja Larisa Čežao, letošnja evropska dvoranska prvakinja.
V teku na 400 m ovire za moške je 23-letni Jackson v zadnjih metrih prehitel dotlej vodilnega rojaka Jamsa Carterja (47,43) in po izpadu v kvalifikacijah na prejšnjem SP v Parizu osvojil svoje prvo člansko odličje na SP ali OI. Carter, na nehvaležnih četrtih mestih je bil na zadnjih dveh OI, se je prav tako veselil prvega velikega odličja, bron pa je osvojil Japonec Dain Tamesue (48,10). Tekmovalec iz Hirošime, ki ima le 170 cm in je najmanjši vrhunski tekač na nizkih ovirah, je bil tretji tudi na SP leta 2001 v Edmontonu. Brez odličja je na četrtem mestu ostal 19-letni Kerron Clement iz Trinidada in Tobaga, ki nastopa za ZDA. Letos je izboljšal svetovni dvoranski rekord na 400 m legendarnega Michaela Johnsona (44,57), v lasti pa ima najboljši čas sezone na svetu tudi na 400 m ovire (47,24).
Že po prvi oviri je zaradi poškodbe mišice tekmo končal olimpijski zmagovalec Felix Sanchez iz Dominikanske republike, ki tako ni mogel osvojiti tretjega zaporednega svetovnega naslova. Sanchez, ki je bil rojen v New Yorku in je živel v Kaliforniji, nastopa za domovino svojih staršev od leta 1999, ko je bil le šesti na ameriških kvalifikacijah. Že dve leti pozneje je za Dominikansko republiko z zlatom osvojil prvo odličje na atletskih SP. Leta 2002 je bil nepremagan na vseh devetih tekmah in je delil tudi milijonsko nagrado zlate lige. V tej sezoni je imel veliko težav s poškodbo stegenske mišice in dimeljske vezi. Kljub spomladanskemu zdravljenju in poznemu začetku poletne sezone je imel težave z mišico na nogi tudi v drugem delu sezone. Na SP je sicer uspešno prebrodil kvalifikacije, v katerih ni bil prepričljiv, poškodbo pa si je obnovil v finalu.
Dobitniki odličja v teku na 3000 m zapreke za moške so bili odločeni v ciljnem šprtintu, ker nihče ni želel narekovati hitrejšega ritma. Prvi favorit za zlato, Shaheen, je skušal vse odločiti že 400 m pred ciljem, vendar mu kljub nenadni spremembi ritma ni uspelo, da bi si priboril odločilno prednost. To je dobil šele po zadnji oviri v ciljni ravnini, ko mu olimpijski zmagovalec Kenijec Ezekiel Kemboi ni mogel več slediti in je tako kot na SP v Parizu osvojil srebro (8:14,95). "Tokrat je bilo lažje zmagati, kot v Parizu. Verjetno so tekmeci pričakovali, da bom tekel hitro, tako kot običajno, pa sem se odločil za drugačno taktiko, ki se je obrestovala. Ponosen sem, ker sem ubranil naslov," je bil vesel Shaheen. Maročan Brahim Bulami je bil dolgo na tretjem mestu, na koncu pa je bil četrti (8:15,32), ker ga je z izjemnim finišem za dve stotinki ugnal Kenijec Brimin Kipruto (8:15,30). Peti je bil evropski rekorder in evropski podprvak Nizozemec Simon Vroemen (8:16,76), šesti pa Španec David Antonio Jimenez (8:17,69).
Večerni program se je začel z močnim nalivom ob 17.45 uri po srednjeevropskem času, zaradi katerega so prekinili finale ženskega diska, kvalifikacije na 100 m ovire in skok v višino za deseterobojce, veter pa je prevračal dežnike in prevleke, s katerimi so skušali zaščititi elektronske naprave. Atleti in atletinje so stekli pod streho, pa tudi del nepokritih tribun se je zaradi vodne zavese, ki je spominjala na slap pri izviru Savice, spraznil; gledalci so potrpežljivo čakali v podhodih okrog stadiona. Ko so dobre pol ure pozneje že nekoliko očistili atletsko stezo, pa se je, tokrat "popestreno" še z grmenjem in strelami, znova ulilo, po vrsti pa sta odpovedala tudi oba velika zaslona na Olimpijskem stadionu. Tekmovanje se je nadaljevalo ob 19.45 uri, ko so še drugič očistili tekmovališča in preverili merilne naprave. To je bila popolnoma drugačna slika, kot v dopoldanskih kvalifikacijah, ko je v sončnem vremenu povsem poln stadion spremljal predvsem kvalifikacije v metu kopja, finske nacionalne discipline.
V metu diska so v prvi seriji orodje vrgle le štiri tekmovalke. S 80,92 m je vodila Čehinja Vera Pospišilova Čechlova, ki je bila ena glavnih favoritinj za olimpijsko zlato v Atenah, vendar je bron zgrešila za devet centimetrov. Druga je bila Beatrice Faumoina iz Nove Zelandije, svetovna prvakinja iz leta 1997 (60,12). Ti izidi pa ne bodo šteli, ker se bo 11. avgusta vse začelo znova.