Ljubljana – Smučarji se ne zavedajo, da še niso na dnu in da prav lahko zdrsnejo še niže, opozarjajo zaskrbljeni poznavalci razmer. In ta skrb je v teh dneh, ko spremljamo nastajanje novih trenerskih ekip alpskih reprezentanc, vsekakor povsem na mestu. Nihče ni pričakoval čudežev od kadrovskega nabora direktorja reprezentanc Klemna Berganta, toda imena, ki jih ta čas zlaga v mozaik, vsaj na moški strani, ki je najbolj kritična, sama po sebi ne obetajo prav veliko.
Kadrovske rešitve pri ženski ekipi, ki je bila doslej z rezultati Tine Maze (ne pa tudi z izvajanjem določenih obveznosti) ter s prebojem Ane Drev in še nekaterih mlajših že tako precej bolj obetavna, se sicer zdijo kar dobre. Ekipo bo namesto Janeza Slivnika, ki odhaja na Finsko najprej za trenerja mlajše ekipe, čez leto dni pa naj bi prevzel ekipo svetovnega pokala s Tanjo Poutiainen, vodil drugi trener moške reprezentance v tej sezoni Jani Hladnik. Gre za mladega strokovnjaka, ki se hitro uveljavlja in si zna pridobiti zaupanje tekmovalcev, vendar doslej še ni samostojno vodil ekipe na najvišji ravni. Za razliko od Slivnika bo imel precej bolj razširjen strokovni štab, saj mu bo v veliko pomoč stari maček Pavel Grašič, doslej že trener in šef prve moške ter ženske ekipe, ki je zadnji dve sezoni skrbel za hrvaško tekmovalko Niko Fleiss. Tržičan bo trener za slalom, ki je ta čas v ženski prvi ekipi precej osiromašena disciplina ter ji bo njegov sistematični in garaški pristop do dela zagotovo prav prišel. Hladnik sam bo zadolžen za veleslalom, medtem ko bo ekipi priskočil na pomoč pri hitrih disciplinah Sašo Robič, dosedanji pomočnik trenerja v moški smukaški ekipi. To mesto je Bergant sprva ponujal bivšemu smukaču Petru Penu, ki pa se sam še ni počutil doraslega tako veliki nalogi in se bo raje še naprej učil obrti v najožjem štabu Janice Kostelić.
Ne bi radi vnaprej sprožali negativnih vibracij, toda če Bergant nima v mislih nekakšnih povsem novih organizacijskih prijemov, s katerimi bi povečal učinkovitost trenerskega dela ter zaostril odgovornost za rezultate pri strokovnjakih in tekmovalcih, potem te spremembe ne dajejo prav nobenega upanja na izhod iz krize.
Več preberite v ponedeljkovi tiskani izdaji Dela.