1. SNL: v Novem mestu Olimpija prvič na kolenih

Domžale še naprej brez prejetega gola, Kalcer do krstne prvoligaške zmage, Maribor šele v sodnikovem dodatku.

24. september 2014 21.40
J. P., Delo.si

Novo mesto - V desetem kolu slovenskega prvoligaškega tekmovanja so morali nogometaši Olimpije prvič na kolena, zelo nepričakovano pa se je to zgodilo na gostovanju pri Krki, ki se je tako veselila šele druge zmage. Edino še neporaženo moštvo torej ostajajo Domžale z devetimi zmagami in enim remijem.

Glede na videno je bil razplet v Novem mestu rahlo nepravičen, saj so bili zmaji agilnejši, o čemer priča tako razmerje vseh poskusov (17:7) kot tudi strelov v okvir vrat (5:3), predvsem pa kotov (kar 19:3). Za nameček so zapravili tudi idealno priložnost za gol, ko je v 17. minuti domači čuvaj mreže Tomislav Pelin ubranil strel Andraža Šporarja z bele točke.

Za hitro veselje na tribunah Portovala je že v peti minuti poskrbel Josip Fuček, ki je izkoristil podajo Danijela Rašića in matiral mladega, 20-letnega vratarja Aljaža Ivačiča. Po hladni prhi so Ljubljančani vse sile usmerili v napad, a bili neučinkoviti, kar je v 58. minuti izkoristil Danijel Dežmar, ki je z desetih metrov odbito žogo po strelu Fučka pospravil v tekmečevo mrežo za povišanje vodstva.

Ko je že dišalo po tem, da gostje ne bodo zmogli niti častnega gola, je v 88. minuti rezervist Marko Vukčević, ki je na teren vskočil le tri minute prej, vendarle spravil na kolena sicer izjemno razigranega Pelina. A niti to ni preprečilo novega poraza Olimpije proti Krki, v Novem mestu že dvajset let ni bilo drugače.

Še deset minut do tisočice

Domžalski nogometaši ostajajo edino neporaženo moštvo med slovensko elito, za nameček je rekord nepremaganosti še povečal tudi čuvaj mreže Nejc Vidmar, ki je mrežo ohranil nedotaknjeno že 990 minut. Svetovni rekorder v tem pogledu je Brazilec Mazaropi (Vasco da Gama, 1816 minut), evropski pa Belgijec Danny Verlinden (Brugge, 1390 minut).

Na drugi strani pa se goriška suša proti Domžalčanom nadaljuje, zdaj traja že osem zaporednih tekem, kar je severnoprimorsko zasedbo pahnilo na predzadnje mesto ligaške razpredelnice. Do glavnega odmora se mreži sicer nista zatresli, v nadaljevanju pa so pobudo prevzeli domači in najprej v razmaku dveh minut, v 55. in 57. minuti, dvakrat ugnali Vasjo Simčiča: najprej je bil z glavo uspešen Sasha Aneff, hip zatem še Kenan Horić, ki je po nespretnem posredovanju primorskih branilcev žogo potisnil v prazno mrežo. Piko na i je v 80. minuti, prav tako z glavo, postavil Joshua Parker.

Dve prečki, nič golov

V generalki pred medsebojnim obračunom v četrtfinalu pokala sta se Zavrč in Celje razšla brez zmagovalca in brez golov. Predvsem škripa v domačem napadu, ki že 298 minut ni zatresel nasprotnikovih mrež. Tokrat bi bilo lahko drugače že v deveti minuti, a je Dino Kresinger zadel zgolj okvir vrat. Celjani so na podoben način vrnili v 39. minuti, a je tudi poskus Nikole Šafarića ustavila prečka.

Maribor v sodnikovem dodatku do treh točk

Mariborčani so v Velenju nastopili brez branilca Aleksandra Rajčevića, ki je v minulem kolu, po 20.508 minutah igre (!), dobil sploh prvi rdeč karton v slovenskem prvoligaškem tekmovanju, in bili vnovič blizu potopa, a so se vendarle izvlekli. Domači so imeli več priložnosti, najlepšo že v sodnikovem podaljšku, ko je Jasmina Handanovića rešila prečka po strelu Milana Kocića, že v naslednjem napadu na drugi strani pa so jih državni prvaki kaznovali za neučinkovitost, ko je Marcos Tavares po lepi podaji rezervista Damjana Boharja žogo preusmeril za hrbet Matjaža Rozmana in vpisal že svoj 88. gol med slovensko elito.

Krstna prvoligaška zmaga Kalcerja

Potem ko je novopečeni prvoligaš Kalcer v prejšnjem kolu prišel do prve točke med slovensko elito, je danes vpisal še krstno zmago na gostovanju v Kopru. Gostitelji so igrali brez Mateja Palčiča in Domna Črnigoja, častni gol - jubilejnega devetstotega koprskega v prvoligaški konkurenci - pa je prispeval Matej Pučko.

Tribune so utihnile v 29. minuti, ko je Goran Vuk visoko podajo lepo spustil do Nika Snoja, ta pa je z natančnim strelom z roba kazenskega prostora ukanil Ermina Hasića. Da se moštvu z Obale slabo piše, je bilo jasno v 52. minuti, ko je bil po kotu najvišji kapetan gostov Janez Zavrl, ki je z glavo podvojil prednost Radomelj. Le tri minute pozneje je nekaj upanja v domačo vrsto vrnil Matej Pučko, ki je z diagonalnim strelom po tleh zatresel mrežo gostov. V končnici je na sceno stopil sodnik Matej Jug: v 85. minuti je razveljavil domači gol po strelu Nenada Srečkovića, saj naj bi že pred tem Jaka Štromajer storil prekršek nad enim od tekmečevih branilcev, nato pa je zaradi ugovarjanja predčasno pod prho poslal še Denisa Halilovića.

Zavrč : Celje 0:0

Mestni štadion, gledalcev 350, sodnik Sagrković (Vrhnika).

Zavrč: Ranilović, Dedić, Datković, Kristić, Sambolec, Matjašič (od 90. Roškar), Cvek, Šafarić, Polić (od 57. Kelenc), Antolek (od 81. Brdar), Kresinger.

Celje: Kotnik, Krajcer, Klemenčič, Žitko, Vrhovec, Vidmajer, Verbič, Miškić (od 90. Gobec), Oršić (od 79. Lovrečič), Ahmedi, Sunny.

Rumeni kartoni: Sambolec, Kresinger, Šafarić, Datković.

Krka : Olimpija 2:1 (1:0)

Štadion Portoval, gledalcev 400, sodnik Skomina (Koper).

Strelci: 1:0 - Fuček (5.), 2:0 - Dežmar (58.), 2:1 - Vukčević (88.).

Krka: Pelin, Žižić, Vučkić, Buden, Fuček, Jurić, Dežmar (od 80. Carević), Rašić, Welbeck, Perić (od 90. Palić), Kastrevec (od 83. Šaban).

Olimpija: Ivačič, Spahija, Bajrić (od 62. Fink), Mitrović, Jović, Kapun, Matić, Zajc, Omladič (od 85. Vukčević), Valenčič (od 62. Đurković), Šporar.