Stuttgart - Uspavanka, kot je še ni bilo, lahko mirne duše imenujemo prvi (in tudi drugi) polčas med (po videnem sodeč neznano zakaj favorizirano) reprezentanco Anglije in Ekvadorja. Prvih pet minut se na zelenici v Stuttgartu dejansko ni zgodilo prav nič, šele v 5. minuti je po podaji Franka Lamparda streljal Wayne Rooney, a brez uspeha. V 11. minuti so hudo zapretili Ekvadorci; John Terry je bil popolnoma nepripravljen na hitrega Carlosa Tenoria, ki je dobesedno odnesel žogo, bil pri tem nekoliko nespreten, tako da je njegov strel vsaj deloma blokiral Ashley Cole. Žoga je zadela prečko, mreža Angležev je ostala nedotaknjena.
Angleška izbrana vrsta je delovala raztrgano, napad z osamljenim Rooneyem neučinkovit, zaradi česar so, vsaj v vezni liniji, zagotovo pogrešali igralce, kakršna sta npr. Paul Scholes ali Valižan Ryan Giggs. Lampard in Steven Gerrard se, očitno utrujena (od angleškega prvenstva, Lige prvakov?) danes prav zares nista izkazala. Streli so leteli prek vrat, mnoge podaje pa v noge ekvadorskih branilcev.
V 18. minuti je od daleč poskušal prav Gerrard, Rooney je sicer odbito žogo skušal nekako spraviti za hrbet ekvadorskega vratarja Cristiana More, a brez uspeha. Nato v 20. minuti spet velika priložnost za Ekvador; po prekršku Terryja, ki je skoraj zmečkal C. Tenoria, so južnoameričani izvedli prosti strel. Tenorio je lepo streljal, žoga pa ni končala v mreži Paula Robinsona. V 21. minuti smo tudi prvič videli Davida Beckhama, ki je z nekaj več kot 25 metrov izvedel prosti strel. Akcija je bila dobro zamišljena, saj ni streljal neposredno na vrata, pač pa podal na desno, žoga je šla od angleških nog do nog, vendar pa se iz gneče pred vrati ni izcimilo nič pozitivnega za Anglijo.
V 28. minuti Angleži spet nekoliko pokombinirajo na ekvadorjevi polovici, vendar pa ne preveč dobro razpoloženi nogometaš Chelseaja, Lampard, ne strelja ravno učinkovito. V 35. minuti z lepim strelom neposredno na vrata Mora poskuša Beckham, vendar pa je žoga zletela približno pol metra stran od leve vratnice. V 41. minuti je prišlo do hude napake v ekvadorski obrambi; slabo je reagiral Ivan Hurtado, mimo je kot tornado pritekel Rooney, ki pa med branilci nato ni našel prave poti do vrat.
Nadaljevanje brez zaželenih menjav
Drugi polčas se je začel podobno kot prvi. Selektorja se nista odločila za menjave, ki bi morebiti v igro prinesle vsaj nekaj svežine. Po številnih kotih za Ekvador je prvi (in edini vznemirljivi) trenutek v tekmi nastopil v 59. minuti, ko je kapetan angleške reprezentance Beckham neubranljivo streljal. Šlo je za prosti strel, pri čemer se je Beckhamovi "bombi" uspelo izogniti ekvadorskemu živemu zidu, žoga pa je v mrežo zletela tik ob levi vratnici, tako da mnogi še nekaj trenutkov niso vedeli, da Anglija dejansko vodi (in da je bil to trenutek, s katerim so si Otočani zagotovili tudi vstopnico za četrtfinale). V 63. minuti je poskušal izredno mlačni Lampard, a streljal mimo desne vratnice.
Ekvador sicer v drugem polčasu ni bil tako trden kot v prvem, ko se je zdelo, da je celo nekoliko boljši od Anglije. Obramba je naredila precej napak in izgubljala žoge, počasi sta iz igre (tudi zaradi poškodbe) odšla tudi oba Tenoria – še posebej Carlos je prej poskrbel za občasno svežino v ekvadorskem napadu. Zagotovo si kritiko zasluži tudi angleški selektor Sven Goran Eriksson, ki se je očitno zadovoljil z vodstvom svojih izbrancev, ter se odločil, da namesto boljše igre do konca tekma obdrži rezultat nedotaknjen. Medtem ko je napadalca Petra Croucha poslal le na ogrevanje, je na klop potegnil Joeja Colea, v igro pa poslal – kako dolgočasno – branilca Jamieja Carragherja.
V 65. minuti so sicer Angleži skušali nekaj izvleči iz gneče pred vrati More, a akcija je bila, tako kot mnoge druge, jalova. Minuto kasneje se je vendarle prebudil tudi Ekvador, natančneje Luis Antonio Valencia, ki je odlično streljal proti vratom Robinsona, temu pa je sledil kot, kar je Robinson rutinsko ubranil.
Edini, ki je pokazal nekaj življenja in domišljije na igrišču je bil zagotovo Rooney, ki je v 73. minuti mojstrsko ugnal ekvadorskega napadalca, mu žogo potisnil med nogama in jo fenomenalno podal Lampardu – ta pa je nanjo priletel kot bombnik brez pilota in jo poslal visoko prek vrat.
Zadnjih pet minut je nekoliko bolj pritisnil Ekvador, a vse skupaj ni omembe vrednega. Mogoče strel Reasce v 87. minuti, a je žoga zletela mimo leve vratnice.
Omenjena tekma bi se lahko zagotovo uvrstila med ene najneatraktivnejših na letošnjem svetovnem prvenstvu, Angleži, ki so navdušili v prvem polčasu proti Švedski, pa so danes delovali kot dušilci – igre namreč. Po obračunih, kakršen je bil sobotni med Argentino in Mehiko, kjer se je bilo težko odločiti, kdo pravzaprav bolje igra (in koga nam je bolj žal, da mora domov), se zdi nepošteno, da se naprej uvrstijo reprezentance, ki so na trenutke lahko tako izrazito slabe. Upajmo le, da Anglija še ni rekla svoje zadnje besede in bodo številni navijači lahko prej ali slej spet zapeli tisto: "It's coming home, footbal's coming home…"
-----------------------------------------
Statistika:
Gottlieb-Daimler stadion, gledalcev 52.000, sodniki: de Bleeckere, Hermans, Vormans (vsi Belgija).
Strelec: 1:0 Beckham (60.).
Anglija: Robinson, Hargreaves, Ferdinand, Terry, A. Cole, Carrick, Beckham (od 87. Lennon), Gerrard (od 90. Downing), Lampard, J. Cole (od 77. Carragher), Rooney.
Ekvador: Mora, De La Cruz, Hurtado, Espinoza, Reasco, Mendez, Castillo, E. Tenorio (od 69. Lara), Valencia, Delgado, C. Tenorio.
Rumeni kartoni: Terry, Robinson, Carragher; Valencia, C. Tenorio, De La Crus.