Angleži prvaki? Ne, hvala!

Več deset tisoč angleškim navijačem so med sobotnim pohajkovanjem po nemškem poslovnem in transportnem središču veliko bolj teknili pivo in klobase kot pa predstava njihovih ljubljencev.

Objavljeno
11. junij 2006 13.05
Angleška reprezentanca med pripravami na uvodno tekmo s Paragvajem
Več deset tisoč angleškim navijačem so med sobotnim pohajkovanjem po nemškem poslovnem in transportnem središču veliko bolj teknili pivo in klobase kot pa predstava njihovih ljubljencev. Seveda je neutolažljiva vojska optimistov z Otoka, ki bi nadvse radi, da bi njihovo moštvo po štiridesetih letih spet osvojilo naslov svetovnega prvaka, burno pozdravila uvodno minimalno zmago Davida Beckhama in kolegov. Medtem ko so se žejni navijači razleteli po frankfurtskih pivnicah, sta angleška sedma sila in stroka zaskrbljeno analizirali krvavo priborjeno zmago in vrzeli v moštvu selektorja Svena Görana Erikssona. Ne, to pač ni bila igra, s katero bi se lahko ponašala reprezentanca z ambicijami po najbolj cenjeni lovoriki.

Pustimo ob strani, da je prva zmaga pomembna le zaradi osvojenih treh točk in samozavesti, ki jo ekipa pridobi pred nadaljevanjem turnirja. Angleži so bili skromni, preskromni, da bi s prikazanim prepričali poznavalce, da so tokrat sposobni zasesti svetovni nogometni prestol. Če po Beckhamovem predložku s prostega strela že v četrti minuti kapetan Paragvaja Carlos Gamarra ne bi nesrečno posredoval, se mreža Guaranov ne bi zatresla.

Še eno smolo je imela južnoameriška reprezentanca že pet minut pozneje, ko je moral čuvaj mreže Justo Villar zaradi poškodbe mišice v solzah zapustiti igrišče. Odlično ga je nadomestil Jorge Nunez, toda njegovi soigralci v napadu niso našli recepta, kako bi na kolena spravili nič več kot tokrat solidno angleško obrambo. Ljubitelji statistike in zanimivosti, pozor! Omenjena menjava vratarjev je bila izvedena najhitreje v zgodovini svetovnih prvenstev.

»Zelo zadovoljen sem, da smo osvojili tri točke. To je zdaj najpomembnejše. Pred dvema letoma smo na EP na Portugalskem izgubili prvo tekmo in se počutili, kot bi imeli na vratu konico noža. Prvih 35, 40 minut smo igrali zelo dobro, v nadaljevanju pa smo padli. Še vedno je naš glavni cilj zmaga v finalu. Zavedamo se, da bomo morali igrati veliko bolje. Verjamem, da bo naša igra napredovala iz tekme v tekmo,« je bil od sonca povsem pordečeli Eriksson poln vljudnostnih izjav, s katerimi je pohvalil tako Paragvaj kot svoja neučinkovita napadalca in ideologa angleške igre Steva Gerrarda, ki ga je bilo v zanj značilnem slogu videti le tu pa tam.

Vselej pevsko razpoloženi angleški navijači so bili bolj tiho kot ne že v prvem polčasu, ko jih raztrgana igra s pogostimi prekinitvami ni preveč privlačila. Verjetno so že kovali načrte za »tretji polčas«, ko so v ospredju pijača, hrana in glasba. Eden izmed njih je na očeh svetovne javnosti svoji družici poslal nedvoumno sporočilo na razprostrti angleški zastavi: »Claire, prosim, počakaj z rojevanjem!« Bo kar držala tista o najpomembnejši postranski stvari na svetu, kajne?

V drugem polčasu je bila belo-rdeča navijaška ekspedicija, ki je zasedla dve tretjini tribun, že pošteno uspavana. Složno je zmogla le vzklikanje golgeterju Waynu Rooneyju, ki pospešeno okreva po poškodbi nartne kosti in naj bi bil nared za nastop šele v osmini finala. »O tem se bova odločila sama z Rooneyjem,« je bil že pred dnevi nadvse važen Eriksson, pošteno uspavani navijači pa so dali jasno vedeti, da jih aktualni napad z Michaelom Ownom in Petrom Crouchom ni zadovoljil.

»Nismo navajeni igrati že ob treh popoldne in v takšni vročini,« je angleško igro opravičeval Frank Lampard, ki ga je posebna strokovna komisija Mednarodne nogometne zveze (FIFA) razglasila za najboljšega igralca tekme. Če ne drugega, je srčni vezist pretekel največ od vseh in sprožil dva silovita strela, po katerih si je Nunez prislužil bučna aplavza. »Na začetku tekme je še šlo, potem pa nam je vročina pobrala vso energijo iz nog. Glavno je, da smo zmagali. Paragvaj ni slaba ekipa, takšnih na svetovnem prvenstvu sploh ni. Pred drugo tekmo se moramo predvsem osvežiti. Menedžer bo že znal poskrbeti za to z lažjimi treningi,« je Lampard pred tekmo s Trinidadom in Tobagom prefinjeno pozval šefa, naj razume voljo igralcev, med katerimi si je švedski strateg z nespretnimi izjavami nakopal vsaj številne grde poglede in jih bo moral ne glede na razplet zapustiti takoj po turnirju v Nemčiji.