Analiza prvega kola ponuja zanimiv vpogled v trenutno formo najbogatejših klubov v Evropi. Častilci igre številnih kratkih podaj bodo izpostavili Napoli, čigar igralci so nanizali največ natančnih podaj (726), Barcelono (715), Manchester City (664) in Borussio Dortmund (649), kvartet klubov, ki je po tem merilu izstopal iz povprečja. Po prvem kolu kotirajo na dnu PSV (213), Crvena zvezda (211) in Schalke (2015). Tovrstni podatki resda ne določajo zmagovalcev, kot jih tudi ne posest žoge, na katero stavi enak tip trenerjev (Barcelona 68 %, Napoli 65 %). Gotovo so pomembnejši streli na vrata, brez katerih je skoraj nemogoče zmagati – po tem merilu so v 1. kolu lige prvakov na vrhu Real (11), Barcelona (9), ManCity, Liverpool in Galatasaray (po 8), na dnu Monaco (1) in AEK (0). Drži, Atleticov vratar Jan Oblak je moral ubraniti le en strel Monačanov, čeprav je bilo tedaj izjemno nevarno za njegova vrata.
Tudi 1,7 milijarde evrov premalo za Manchester City
Če odmislimo statistiko (glej tabelo), je za večino navijačev vendarle pomembnejša vsebina. Najmanj konkretni so bili denimo nogometaši Manchester Cityja, visoko motiviranega kluba, ki deluje na turbo pogon petrodolarjev iz Abu Dabija. Šejk Mansour, ki je leta 2008 za nakup kluba odštel 170 milijonov evrov Tajcu Taksinu Šinavatri, je odtlej vbrizgnil v moštvo 1,5 milijarde evrov, skupaj je torej v projekt "Abu Dabi na vrhu Evrope" vložil slabi dve milijardi evrov. Toda liga prvakov je drugačno in močnejše tekmovanje od premier league, ki je pripadla meščanom v letih 2012, 2014 in nazadnje letos, ko so v 38 kolih osvojili neverjetnih sto točk.
Trener Pep Guardiola resda ni vodil tekme, saj je bil kaznovan, toda v tekmi ManCityja in Lyona ni sameval le njegov položaj na klopi, marveč tudi 15.000 sedežev na štadionu. City pač ne premore tako bogate tradicije kot mestni tekmec Manchester United, ki se počuti kot doma tudi v ligi prvakov. Tega se zaveda tudi Guardiola, ki je krenil v tretjo sezono na angleških tleh, zato je odkrito priznal, da je imperativ kluba končno zmagoslavje v ligi prvakov.
Pep okužil tudi Bayern, Napoli in PSG
Bomo videli, ali bo za tak podvig zadostovala "tiki-taka" igra, s katero je sloviti Pep okužil tudi Bayern, Napoli in PSG. V tekmi z Lyonom, ki v Franciji le nemočno caplja za Parižani, se je razkrila pomanjkljivost odsotnosti "načrta B". Cityjevi igralci so si denimo priigrali sedem kotov – v derbiju Liverpoola in PSG je bilo po tem merilu 13:1! –, še to so izvajali s kombinacijami "skrajšanimi" prostimi streli, saj ne premorejo optimalnega kadra za igro prek predložkov. Edina prava Guardiolova napadalca sta Gabriel Jesus in Sergio Agüero; prvi meri v višino 175 cm, drugi še tri cm manj.
Ni torej čudno, da je prav Manchester City postal prvi angleški klub s štirimi zaporednimi porazi v ligi prvakov ... Po prvem kolu je že jasno, da bo nemara najbolj zanimivo prav v skupini F, v kateri igrajo ManCity, Lyon, Šahtar in Hoffenheim. Trener slednjega Julian Nagelsmann je postal pri 31 letih in 58 dneh najmlajši trener v zgodovini lige prvakov.