Čeferin: Če si samozavesten in veš, kaj lahko ponudiš, te ni strah niti zmage

»Tudi z mojo izvolitvijo se bomo zapisali na evropski zemljevid, da nas ne bodo več iskali vse od bivše SZ do Slovaške.«

Objavljeno
14. september 2016 18.54
Greece UEFA Election
J. P.
J. P.

Atene - Po izvolitvi za predsednika Evropske nogometne zveze (UEFA) se je dosedanji prvi mož Nogometne zveze Slovenije (NZS) Aleksander Čeferin še posebej zahvalil slovenski sedmi sili za korektno poročanje in posebno novinarsko konferenco sklical ravno zanjo. Med drugim je odgovarjal tudi na vprašanje, ali namerava kongres UEFA enkrat v prihodnosti pripeljati tudi v domovino: »Zelo rad bi to storil. Obljubiti ne morem, bi bilo pa prav, da poskušamo enkrat kongres izpeljati tudi v Sloveniji, če je že predsednik Slovenec.«

Odzval se je na še mnoga druga vprašanja.

∙ O ključnih projektih takoj po izvolitvi:
»Najpomembnejša ta čas je klubska problematika, nato pridejo na vrsto stvari, ki so pomembne za transparentnost in zaščito igre, od omejitve mandatov naprej.«

∙ O »kalni vodi« znotraj UEFA:
»Javno je ta slika močno pretirana. Administracija UEFA v principu dela dobro, resda pa danes ljudje niti ne ločijo več UEFA in FIFA. Takoj ko so se začele afere v FIFA, je vse izgledalo koruptivno, kar po moji oceni ne drži. Hkrati pa ne drži, da ni potrebno storiti popolnoma nič več. Potrebno je narediti precej stvari, predvsem na področju transparentnosti. Tu bo kar veliko dela, toda težav ne vidim, saj sem se pogovarjal z vsemi nacionalnimi zvezami in se domala vse strinjajo, da je to nujna stvar.«

∙ O selitvi ob Ženevsko jezero:
»Zaenkrat o tem ne razmišljam, temveč ostajam v mojem Grosupljem. Seveda pa moram priti tja in preveriti, kakšno je stanje, prve mesece bom zagotovo porabil dneve in noči, da bom spoznal vse. Toda s tem se ne obremenjujem, o tem sem se pogovoril z mojo družino, še preden sem se lotil tega projekta, in me maksimalno podpira.«

∙ O novem generalnem sekretarju UEFA in predsedniku NZS:
»Generalnega sekretarja bom predlagal jutri na izvršnem odboru in zato ne bi bilo umestno, da bi prej javno govoril o tem. Glede naslednika na NZS pa pred volitvami nisem razmišljal, saj sem malo vraževeren. Seveda bom povedal svoje mnenje, ne želim, da NZS prevzame nekdo, ki je ne bo sposoben uspešno voditi, hkrati pa ne bom imel odločilne vloge. Odločali bodo delegati, v kratkem se nameravam sestati s člani izvršnega odbora NZS in se z njimi pogovoriti tudi o tej temi.«

Foto: Aris Messinis/AFP.


∙ O koristih izvolitve za Slovenijo:
»Formalno bo moja dolžnost Slovenijo tretirati enako kot vse ostale, neformalno lahko veliko pomagam. Seveda ji ne morem zagotoviti več finančnih sredstev, kot ji jih pripada po pravilih UEFA, nikomur tega ne morem zagotoviti in nikomur tega nisem mogel obljubiti. Bodo pa se Slovenija, NZS in slovenska reprezentanca odslej tretirale drugače, ker je eden od njih postal predsednik UEFA. Nisem in seveda ne bom nikoli pozabil, da sem Slovenec. Ko so me spraševali, za kateri klub navijam, sem odvrnil, da za slovensko reprezentanco in nikogar drugega.«

∙ O iskrenosti čestitk in stiskov rok po izvolitvi:
»Nekateri so bili bolj iskreni kot drugi, ker si težko zamislim, da bi nekdo do včeraj zvečer še delal proti meni, danes bi bil pa navdušen nad menoj in govoril, kako bomo krasno sodelovali v prihodnje. Imam svojo pot, linijo, razumem pa, da so športni ali nogometni politiki včasih takšni kot običajni politiki in da občasno tudi malo spreminjajo svoja mnenja.«

∙ O dosedanji in prihodnji prepoznavnosti Slovenije:
»Mi smo enakopravna država v Evropi, je pa nek današnji medijski zapis, da je na volilnem kongresu zmagal Slovak, odraz relativne neprepoznavnosti Slovenije, hkrati pa neke vrste ignoranca nekaterih velikih držav do manjših. Tudi z mojo izvolitvijo se bomo zapisali na evropski zemljevid, da nas ne bodo več iskali vse od nekdanje Sovjetske zveze do Slovaške, temveč bodo natanko vedeli, kaj in kje je Slovenija. Mi smo sposoben narod, razumemo vzhod, zahod, sever, jug, znamo komunicirati, znamo jezike, upam, da bo to spodbuda še komu, da bo krenil na takšno malce tvegano pot. Toda če si dovolj samozavesten in se zavedaš, da lahko nekaj ponudiš, te ni strah niti zmage. In če te ni strah, to ljudje začutijo in tudi podprejo.«

Foto: Thanassis Stavrakis/AP.


∙ O podpori regije:
»Regija me je podprla kot ena prvih in to se mi zdi prav. Če kdo razume težave tukajšnjih držav, specifično mentaliteto, kako bi se jim dalo pomagati, smo to zagotovo Slovenci. Kadarkoli je UEFA reševala težave na Balkanu, v bivši Jugoslaviji, je poskušala angažirati Slovence, ker mi razumemo jezik, mentaliteto, hkrati nas ne sovraži noben od teh narodov. Do neke mere je to tudi zmaga regije.«

∙ O tem, kaj države podpornice pričakujejo od njega:
»Ne vem, kakšna so bila pričakovanja, se bom pa potrudil realizirati vsa, ki so v okviru pravil. Zelo je odvisno, koliko si se pripravljen potruditi in ukvarjati z nekim problemom. Če smatraš neko majhno državo za nepomembno in se z njo ne ukvarjaš, potem tudi težave ne moreš rešiti. Če pa vsako od držav spoštuješ, imaš zelo veliko možnosti, kako ji pomagati na različne načine, ne zgolj finančno.«

Foto: Aris Messinis/AFP.


∙ O navdušenju ruskega športnega ministra Mutka nad njim:
»Imeli smo regionalni sestanek v Moskvi, zraven sta bili tudi Turčija in Rusija, in najmanj tako navdušeni kot Mutko so bili tudi predsedniki drugih zvez. Vesel sem, da predsedniki zvez tako velikih držav, kot so Francija, Nemčija, Rusija, Turčija, podpirajo istega kandidata kot manjše zveze, kar pomeni, da imajo tudi oni občutek za solidarnost, občutek, da so manjše države tudi pomembne. Vselej poudarjam, da vsi nogometaši v največjih klubih še zdaleč ne prihajajo iz največjih držav, temveč prihajajo iz cele Evrope. Očitno verjamejo vame, hkrati pa je to zame velika odgovornost.«

∙ O novem formatu evropskega prvenstva:
»Prvenstvo s 24 reprezentancami je zame odličen format, prineslo je lep finančni rezultat UEFA, tekmovanje je bilo zame zanimivo, resda malo daljše, kot bi bilo idealno, a so imele tudi manjše reprezentance možnost napredka. Liga prvakov je vsaj najboljši športni produkt na svetu, ne verjamem pa, da generira največ denarja. Kot sem informiran, SuperBowl generira več denarja, kar se mi zdi čudno, zato mislim, da ta produkt lahko naredimo še boljši in finančno še zanimivejši. Če se nam to posreči, bo več solidarnostnih sredstev, več denarja tudi za majhne države in manjša razlika med bogatimi in revnimi, med veliki in malimi klubi in zvezami.«