Brdo pri Kranju - Novi predsednik Evropske nogometne zveze (UEFA) Aleksander Čeferin se je po zanesljivi zmagi na sredinem izrednem volilnem kongresu v Atenah vrnil v domovino in na sedežu Nogometne zveze Slovenije (NZS) na Brdu predstavil svoje poglede v novi funkciji. »Moj uspeh je tudi uspeh NZS, slovenskega nogometa in nenazadnje slovenske države oziroma, točneje, slovenskega naroda. Vidim, da lahko skupaj pripomoremo k ustvarjanju nekoliko pozitivnejše klime v državi. To je eden od projektov, ki je uspel na tem področju,« je poudaril uvodoma.
Ne skrbi ga, da bi ga kdo na UEFA gledal zviška, ker prihaja iz majhne države: »Ne glede na to, iz kako velike države prihajaš, imaš podporo aparata. UEFA ima 450 zaposlednih, ki ti morajo pomagati v enaki meri kot komur koli. Podpore kapitala ne bom potreboval, sem pa dobil 80-odstotno podporo na volilnem kongresu, kar bi lahko bila dobra popotnica,« je pojasnil Grosupeljčan, ki ga zdaj čaka uvajanje na novo delovno mesto: »Tudi na NZS je uvajanje trajalo nekaj časa, toda na UEFA je aparat toliko večji, kolikor večja je firma. Upam, da bo potekalo čim hitreje.«
Odstopno izjavo z mesta predsednika NZS bo podal na prihodnjem izvršnem odboru, v izbor naslednika pa ne more posegati. »Ponavljam: ne bom postavil novega predsednika NZS in ne delam si utvar, da imam takšno moč. Ni mi vseeno, kdo bo prevzel zvezo, zato bom svoje mnenje povedal, ko bodo znani kandidati. So neke ideje, nekatera imena, ki se pojavljajo v javnosti, pa so daleč od resnice.«
Priznava, da bo zahtevna naloga zmanjšati razlike med bogatimi in revnejšimi evropskimi klubi, vnovič pa poudaril, da bo o novem formatu lige prvakov s po štirimi zagotovljenimi mesti za Španijo, Italijo, Anglijo in Nemčijo lahko povedal več, ko se bo seznanil s pogodbo. »Zagotovo pa liga prvakov ne sme iti v to smer, saj bo sicer postala nekakšen ekskluzivni klub,« se zaklinja. Med glavnimi prvimi nalogami je izpostavil vprašanje varnosti na štadionih, sprejem omejitev mandatov predsednika in članov izvršnega odbora, ustanovitev posebnih oddelkov za boj proti prirejanju izidov, ženski nogomet in varnost.
Plača? »Natančnih številk ne vem. Obstaja odbor, ki določa plače predsedniku in ostalim. Sam si je ne morem določiti. Nisem se niti pozanimal, koliko je dobival moj predhodnik, na vsak način pa nisem najprej poizvedoval o višini plače in se šele na podlagi tega podal v boj za predsedniški stolček,« je odvrnil Čeferin in se naposled dotaknil še izbire gostiteljev največjih tekmovanj. Glede na to, da bodo superpokal izpeljali v Tallinnu, ga je torej možno pripeljati tudi v Slovenijo? »Imamo boljšo infrastrukturo kot Tallinn, toda, saj veste, težko je priti tja in takoj predlagati, da bi bila prirediteljica tvoja država. Upam pa, da ga bo gostila nekoč v prihodnje. Eden od delov programa je tudi, da se razčisti proces, kako se o tem odloča, da to ni politično darilo, temveč ga dejansko dobi najboljši,« zaključuje novi prvi mož UEFA.













