Čeferin o SP 2026, Trumpu in brexitu

Zahteve UEFA za SP 2026 so jasne: 16 mest (tri več kot doslej), v vsaki od skupin naj bi igrala le ena evropska zasedba.

Objavljeno
28. februar 2017 19.12
NZS sprejem
J. P.
J. P.

Nyon - Predsednik Evropske nogometne zveze (UEFA) Aleksander Čeferin je v pogovoru za New York Times opozoril, da bi lahko nova migracijska politika predsednika Donalda Trumpa, če bo zaživela v celoti, pomenila hud udarec za ameriško kandidaturo za svetovno prvenstvo leta 2026, saj bi po njegovem predvidene omejitve lahko povzročile tudi prepoved vstopa v državo nogometašem, novinarjem ali navijačem. Dodal je še, da Trumpove ostrejše omejitve nikakor ne bi koristile in pomagale pri kandidaturi za mondial.

Pri New York Timesu so prepričani, da je Čeferinovo opozorilo pomembno, saj Slovenec ne vodi zgolj evropske nogometne družine, temveč je tudi podpredsednik Mednarodne nogometne zveze (FIFA), pod okriljem katere potekajo svetovna prvenstva. Kandidature morajo biti sicer oddane do decembra prihodnjega leta, po trinajstmesečnem ocenjevanju pa bo gostitelj znan maja 2020. Ameriška nogometna zveza Čeferinovih besed še ni komentirala, je pa prepričana, da bo dobila vsa vladna zagotovila, da bo lahko izpolnila zahteve FIFA, med katerimi pa takšne, ki bi določala popolnoma odprte meje potencialnega gostitelja, ni.

Svetovno prvenstvo leta 2026 bo sicer prvo z 48 reprezentancami, končna odločitev o razdelitvi mest po konfederacijah bo bržkone padla 30. marca. Zahteve UEFA so jasne: 16 mest oziroma tri več kot doslej, obenem naj bi v vsaki od skupin igrala izključno ena evropska reprezentanca: »Pri tem bomo vztrajali in to se mora zgoditi, sicer bomo stvari kar precej zapletli. Dve, tri naše članice so menile, da bi morali zahtevati celo 20 ali 24 mest, a nočemo pretiravati. Biti moramo realni, zahtevati polovico vseh mest bi bilo arogantno.«

Čeferin se je dotaknil tudi brexita, ki bi lahko škodil otoškim možnostim za izvedbo velikih tekem: »Če se brexit uresniči, potem se vse spremeni. Toda nogomet se je igral že pred tem in se bo tudi v prihodnje.« Kot dokaz za možne dodatne zaplete ob brexitu je navrgel primer nogometaša PSG Sergea Aurierja, ki je bil v preiskavi zaradi udarca policista in so mu britanske oblasti lani prepovedale vstop v državo: »Še poslabšalo se bo, ko se bo zgodil brexit. Lahko bi imeli precejšnje težave.« Obenem pa je prepričan, da prepoved vstopa ne bi bila napačna, če bi šlo za resnega kriminalca.

»Če pa igralci zaradi različnih postopkov - tudi Lionel Messi in Neymar sta v preiskavah - ne morejo vstopiti v državo, bomo morali enostavno razmisliti o tem, ali tam sploh še igrati evropske dvoboje. Finale lige prvakov gosti Cardiff. Predstavljajte si, da Messija in Neymarja ne bi spustili v državo. To je za nas velika stvar. Angleški nogometaši lahko potujejo kamorkoli, ostali pa v Anglijo ne smejo. S prostim gibanjem je v Evropi vse bistveno lažje,« je STA povzela Čeferine besede.