Čeferin: To je začetek nove nogometne ere

Novi predsednik Uefe se želi pred selitvijo na sedež v Nyonu najprej pogovoriti z vsemi 55 članicami.

Objavljeno
14. september 2016 14.31
SOCCER-UEFA/ELECTION
Š. Ro.
Š. Ro.

Atene − Novi predsednik Evropske nogometne zveze (Uefa) Aleksander Čeferin je imel po izvolitvi kajpak polne roke dela s sedmo silo in v novi vlogi že dajal prve izjave. Stopil je tudi pred slovenske novinarje in prek njih rojakom sporočil: »Smo bolj sposobni, kot si priznamo in priznamo drug drugemu; tudi na drugih področjih lahko igramo pomembne vloge.«

Čeferin je seveda v nogometnem svetu novo ime, zato je številne tuje novinarje zanimalo, od kod se je sploh pojavil in kdo ga je spodbudil, da se je podal v kandidaturo. »Bila je moja odločitev, da sem kandidiral. Ko sem videl, da imam tako veliko podpore, je bilo veliko lažje. Bil je pravi čas za nov obraz na čelu Uefe. Ljudje so potrebovali spremembe. Videli ste, kaj se je zgodilo danes,« je dejal Čeferin, ki je to poudaril tudi v predstavitvenem govoru. »V nogometu je zavel veter sprememb. To je konec nekega obdobja in začetek nove ere.«

Kot novi predsednik se bo zdaj preselil v Nyon, na sedež Uefe. Kot je dejal, bi se tam rad najprej z vsemi spoznal, se jim predstavil, usesti pa se želi tudi s predstavniki vseh 55 nacionalnih zvez, s katerimi bo spregovoril o morebitnih spremembah tekmovanj, o čemer so ga v zadnjih dneh pogosto spraševali. Poudaril je, da bo zagovarjal omejitev mandata predsednika. Veseli ga, da je večina Evrope verjela vanj, njegove ideje in program, s podporo majhnih in velikih držav bo namreč precej lažje delati.

Pravi, da dela v prihodnjih mesecih ne bo zmanjkalo. Kot največje probleme evropskega nogometa vidi nameščanje tekem, rasizem, varnost, poudarja pa, da bo treba strožje upoštevati finančni fair play, saj je razkorak med najrevnejšimi in najbogatejšimi klubi čedalje večji.

Ob nastopu na novo funkcijo, bo moral Čeferin tudi odstopiti z mesta predsednika Nogometne zveze Slovenije, nove volitve pa morajo razpisati v roku 90 dni. Sam bo na Uefi opravil dveinpolletni manadat, ali bo kandidiral tudi pozneje, leta 2019, še ni razmišljal. »Prezgodaj je govoriti o novih volitvah. Naredil bom iz programa, kar bom lahko,« je dejal 48-letni slovenski pravnik, ki uspešno vodi tudi odvetiško pisarno v Grosuplju. Kot je dejal, je zaradi kombinacije dela, prava in nogometa, postal še bolj »kreativen, močan, navdihujoč«. »Lahko rečete, da sem mlad in neizkušen, a mislim, da je to žalitev za vse majhne zveze, ki morajo 365 dni na leto iz majhnega ustvariti veliko,« je dejal že v govoru na odru.

Povprašali so ga tudi o odnosu z zdajšnjim predsednikom Fife Giannijem Infantinom. »Poznam ga, odkar sem predsednik NZS. Bil je dober generalni sekretar Uefe. Vse drugo so bile imaginacije ljudi in medijev. Ali me je podpiral? Upam. Ampak ne vem. Če je nekdanji uslužbenec Uefe menil, da sem dober kandidat, potem že ve, ker pozna organizacijo.«

Van Praag športno priznal poraz

Osmoljenec današnjega izrednega volilnega kongresa Nizozemec Michael van Praag je na drugi strani športno priznal poraz v boju za mesto predsednika, hkrati pa obljubil pomoč Slovencu pri njegovi nadaljnji poti na tem odgovornem položaju. »Poraz ni prijeten. Zahvaljujem se za lepo kampanjo, dobre pogovore z vsemi vami. Aleksander je že pred časom v Italiji dejal, da nismo sovražniki, kar je res. On je želel zvezo voditi na svoj način, jaz na svojega. Ampak danes je spregovorila demokracija, to spoštujem. Podpiral bom Aleksandra. Če bo potreboval mojo pomoč, mu bom vedno na voljo,« je takoj po porazu v hotelu Lagonissi pri Atenah dejal 68-letni Nizozemec, ki je v svojem nagovoru izpostavil gradnjo mostov in tudi svoje izkušnje, hkrati pa se zavzel za omejitev starosti predsednika na 75 let ter na največ 12 let predsedniškega mandata. A Čeferin mu je dobro odgovoril. »Gradnja mostov je prijetna. A še lepša je gradnja igrišč.«