Evropska liga: Maribor pustil dober vtis, a je zmaga ostala v Rimu

Nogometaši Maribora so v drugem kolu kljub solidni predstavi v Rimu morali priznati premoč Laziu, ki je slavil zmago z 1:0.

04. oktober 2012 16.51
04. oktober 2012 18.11
SOCCER-EUROPA/
D. O., Delo.si

Rim - Slovenski prvaki so tudi na drugi tekmi v evropski ligi pokazali zelo solidno predstavo, a jim je do uspeha zmanjkal tudi kanček športne sreče. Na gostovanju v Laziu so se namreč dobro zoperstavili slovitemu Laziu, ki je na koncu zasluženo prišel do minimalne zmage z 1:0.

Vijoličasti so v 60. minuti ostali brez kapetana Marcosa Tavaresa, ki jo je skupil v enem od dvobojev. V 76. minuti se je izkazal tudi Jasmin Handanović, ki je ubranil enajstmetrovko in tako Mariborčane ohranil v igri.

V naslednjem kolu pa varovance Darka Milaniča čaka nov, morda celo najtežji test, saj bo 25. oktobra v Ljudskem vrtu gostoval Tottenham. Na drugi tekmi v skupini J sta se Tottenham in Panathinakos razšla brez zmagovalca (1:1), vsaka delitev točk še kako koristi Mariboru.

Filipović prvi ogrozil rimska vrata

Gostitelji so tekmo pred praznimi tribunami olimpijskega štadiona, kjer se je zbralo le okoli 10.000 domačih navijačev (kapaciteta 70.00), pričeli odlično. Povedli bi namreč lahko že po vsega 12 sekundah igre, saj je s sredini igrišče silovito potegnil Brazilec Hernanes, a je njegov strel Jasmin Handanović uspel ubraniti.

Vijoličasti oziroma tokrat rumeni so hitro uspeli vzpostaviti ravnotežje na zelenici. Pravo zrelo priložnost so imeli že v 14. minuti, ko je Goran Cvijanović dobro izvedel kot, do strela z glavo je prišel Željko Filipović, domači vratar Albano Bizzarri pa je z zadnjimi močmi žogo odbil v prečko.

Lazio zabil gol iz prepovedanega položaja

Le dve minuti kasneje je sledila nova nevarna akcija gostov. Na sredini igrišča je žogo ukradel Marcos Tavares, našel Filipovića, ki je lepo odtekel in bil sam pred Bizzarijem, a nato slabo zaključil akcijo. Tudi Italijani so bili nevarni, v 18. minuti je po močnem strelu Antonia Candreva z desne strani vratnica rešila Handanovića, ki je le nemočno spremljal let žoge.

V 26. minuti je Lazio zatresel mrežo gostov iz Maribora, a so na srečo vijoličastih njihov zadetek sodniki upravičeno razveljavili, saj je bil Ederson v prepovedanem položaju. Italijani so postajali vse bolj nevarni. V 30. minuti je Candreva z zvitim strelom vnovič zatresel okvir vrat, spet je bil slabo postavljen Handanović. Še naprej so gostitelji prevladovali na domačem štadionu, a so se varovanci Darka Milaniča disciplinirano branili.

Tavares zaradi poškodbe predčasno na klop

Že v uvodnih minutah drugega polčasa so imeli gostitelji priložnost za vodstvo. Ederson je iz igre lepo vrgel Jovana Vidovića, prodrl v kazenski prostor, a nato slabo zadel žogo. Tudi slovenski prvaki niso potrebovali dolgo za nevarno akcijo - v 52. minuti je po levem boku potegnil Aleš Mejač, podal do Tavaresa, toda v zadnjem hipu so odreagirali domači branilci.

Vijoličasti so še naprej igrali podjetno, v 56. minuti je do strela z glavo iz neposredne bližine prišel Tavares, a žoge ni najbolje zadel in zapravil novo priložnost za vodstvo. Nekaj trenutkov kasneje pa je bil v prvo menjavo prisiljen Milanič - v enem od dvobojev jo je skupil kapetan Tavares, nadomestil ga je Dejan Mezga.

V 62. minuti pa je Lazio vendarle povedel. Najprej je po dolgi podaji s sredine igrišča žogo mojstrsko ustavil Floccari, a je njegov strel z bližine Handanović ubranil, toda žoga se je odbila do Edersona, ki je nato zlahka zadel za vodstvo z 1:0.

Handanović ubranil enajstmetrovko

V 76. pa je sledil nov šok za vijoličaste. Floccari je bil v kazenskem prostoru spet v odličnem položaju za strel, nekoliko nesrečno pa je z roko posredoval Vidović - sodnik je pokazal na belo točko, mariborski branilec pa je moral predčasno iz igre. Toda zablestel je Handanović, ki je prebral namerno Hernanesa in se pravilno vrgel v desno smer ter žogo odbil v vratnico ter preprečil višje vodstvo Lazia.

V 86. je Milanič opravil še zadnjo menjavo, na klop je poklical Filipovića, nekaj igralnih minut je dobil Nikola Komazec. V finišu tekme so imeli pobudo gostje iz Maribora - najprej je s strelom od daleč poizkusil Agim Ibraimi, a iztržil le kot. Makedonski reprezentant je imel še lepšo priložnost v zadnji minuti rednega dela, a pri strelu zadel enega od svojih soigralcev.

»Igrali smo dobro, priigrali smo si lepo število priložnosti. Prepričan sem, da bi en gol v njihovi mreži spreobrnil potek tekme. Fantje so šli hrabro v obračun, nismo se ustrašili nasprotnika. Res pa je, da smo na trenutke v obeh polčasih malce "trpeli". Lazio ima kvalitetne in sposobne igralce, ki znajo hitro potegniti v napad. Toda tudi mi smo odigrali veliko kvalitetnih in kombinatornih akcij. Tudi po odhodu Tavaresa smo igrali dobro, tudi ob igralcu manj smo znali zapretiti,« je takoj po tekmi dejal Milanič.

S. Handanović z Interjem do visoke zmage, Matavž bolan

Že ob 18. uri pa se je pričel dvoboj milanskega Interja, pri katerem med vratnicama stoji slovenski kapetan Samir Handanović in Nefči Bakuja. Inter je slavil visoko zmago s 3:1. Tudi PSV je prišel do visoke zmage, saj je nadigral Napoli (3:0), a brez pomoči Tima Matavža, ki si je zaradi prehlada dvoboj ogledal s tribune.

Olimpijski stadion, gledalcev 10.000, sodniki: Marciniak, Sokolnicki, Listkiewicz, Siejka, Gil in Raczkowski (vsi Poljska).

Strelec: 1:0 Ederson (62.).

Lazio: Bizarri, Konko, Biava, Andre Dias, Cavanda, Cana, Candreva, Hernanes, Gonzalez (od 84. Zarate), Ederson (od 69. Onazi), Floccari (od 92. Kozak).

Maribor: Handanović, Milec, Rajčević, Vidović, Mejač, Ibraimi, Mertelj, Filipović, Cvijanović (od 86. Komazec), Tavares (od 61. Mezga), Berić.

Rumena kartona: Cana; Tavares.

Rdeč karton: Vidović (76.).