Napoli z Higuainovim dvojčkom na vrh lestvice

Nogometaši Napolija so v derbiju 14. kola italijanskega prvenstva premagali Inter z 2:1.

30. november 2015 15.24
30. november 2015 20.00
SOCCER-ITALY/
M. Ž.
M. Ž.

Neapelj - Nogometaši Napolija so na zadnji tekmi 14. kola italijanskega prvenstva premagali Inter z 2:1 in se zavihteli na vrh lestvice.

Za zmago Neapeljčanov ima velike zasluge argentinski napadalec Gonzalo Higuain, ki je dosegel oba gola - prvega v 2., drugega pa v 62. minuti - in se utrdil na prvem mestu najboljših strelcev lige (12).

Inter je od 44. minute igral brez izključenega Japonca Yuta Nagatoma, a se kljub temu v 67. minuti približal na 1:2, potem ko je zadel Adem Ljajić, v sodniškem podaljšku drugega polčasa pa je dvakrat zadel okvir vrat in ostal brez točke. Slovenski vratar Samir Handanović je za Milančane branil vso tekmo.

Na preostalih tekmah sta se zmag veselila le dva slovenska nogometaša. Jasmin Kurtić je z Atalanto presenetljivo premagal Romo (2:0), Vid Belec pa je s Carpijem porazil Genoo (2:1). Boštjan Cesar in Valter Birsa sta s Chievom izgubila proti Udineseju (2:3), Palermo Andraža Strune in Siniše Anđelkovića je moral priznati premoč Juventusu (0:3), Josip Iličić pa je s Fiorentino gostoval pri Sassuolu in osvojil točko (1:1).

POTEK TEKME NAPOLI : INTER

Prvi polčas

Za slovenskega vratarja Samirja Handanovića se je ligaški derbi začel zelo slabo, saj je moral že v drugi minuti prvič po žogo v svojo mrežo. Premagal ga je argentinski napadalec Gonzalo Higuain, ki je približno enajst metrov od vrat prevzel žogo od Joseja Callejona in jo mojstrsko poslal v zgornji desni kot (v spodnjem videu). Za Higuaina je to enajsti prvenstveni gol sezone in je na prvem mestu najboljših strelcev.

Napoli je v prvem delu prvega polčasa prevladoval na igrišču in nizal nevarne napade. V 16. minuti je z leve strani sprožil Marek Hamšik, a je žoga zletela po sredini vrat in končala v naročju Handanovića. Milančani si v prvih 25 minutah niso pripravili nobene resne priložnosti, razmerje strelov je bilo 4:0 za domače.

Inter je prvič zapretil v 29. minuti, ko je Fredy Guard poskusil z roba kazenskega prostora, a žogo poslal prek vrat. Štiri minute kasneje je bil nenatančen Mauro Icardi, ki je z glavo streljal mimo leve vratnice, v 40. minuti pa je svojo priložnost zapravil še Ivan Perišić.

Tik pred koncem prvega polčasa je Inter ostal z desetimi igralci na zelenici. Yuto Nagatomo je s poznim štartom podrl Joseja Callejona in prejel drugi rumeni karton. Rezultat se do konca prvega polčasa ni več spremenil in Napoli je na odmor odšel z minimalno prednostjo.

Drugi polčas

Milančani so drugi polčas začeli z drugačno postavo, namesto napadalca Maura Icardija je vstopil branilec Alex Telles. Interjevi nogometaši so kljub igralcu manj v drugi del krenili agresivno in nasprotnike pokrivali že na njihovi polovici, kar se jim ni obrestovalo.

Napoli je prvih petnajst minut igral dokaj zadržano, nato pa sprožil niz napadov. V 60. minuti je neuspešno z glavo sprožil Hamšik, minuto kasneje pa z razdalje tudi Allan.

Kar ni uspelo Hamšiku in Allanu, je v 62. minuti odličnemu Higuainu. Argentinski napadalec je sprejel globinsko podajo, se izvrstno znašel ob branilcih Mirandi in Jeisonu Murillu ter z desne strani z diagonalnim strelom še drugič premagal Handanovića.

Inter se je hitro vrnil v igro in že v 67. minuti znižal na 1:2. Strelec je bil Adem Ljajić, ki je na desni strani kazenskega prostora natančno meril v bližnji kot in dosegel svoj prvi gol za milanski klub (v spodnjem videu).

Gostje so v nadaljevanju zaigrali bolje. Marcelo Brozović je v 78. minuti poskusil s približno dvajsetih metrov, a žogo poslal mimo desne vratnice. Tri minute kasneje je sledila nova obetavna akcija Interja, pri katerem je Ljajić sprejel žogo na levi strani kazenskega prostora, nato pa je storil napako in žogo podal v noge domačega nogometaša.

Napoli je v 89. minuti izpeljal hiter protinapad, v katerem je žogo sprejel Higuain, po levi strani prodrl v kazenski prostor in sprožil v daljši kot, Samir Handanović pa je bil dobro postavljen in je žogo odbil v kot.

Tekma v Neaplju je bila podaljšana za štiri minute. V tem času so prevladovali Milančani, ki so kar dvakrat zadeli okvir vrat. Najprej je v 94. minuti Stevan Jovetić z glavo že premagal Pepeja Reino, a mu je veselje preprečila vratnica, nato pa je poskusil še Miranda, a se je ob njegovem strelu izkazal Reina in žogo odbil v vratnico. Napoli je na koncu slavil z 2:1 in se zavihtel na vrh lestvice.