Kvalifikacije za EP: presenetljiv spodrsljaj Nizozemske

Nizozemska je izgubila uvodno kvalifikacijsko tekmo za euro 2016, izgubila je tudi BiH, bolj zanesljiva Italija.

10. september 2014 01.18
FBL-EURO-2016-CZE-NED

Ljubljana - Z zadnjimi osmimi tekmami se je končal prvi krog kvalifikacij za nogometno evropsko prvenstvo leta 2016, ki bo v Franciji.

V skupini A sta se na prvi tekmi dneva Kazahstan in Latvija razšla brez zadetkov. Islandija je visoko s 3:0 ugnala Turčijo, ki je v 59. minuti ostala z igralcem manj, kar so Islandci znali izkoristiti in so dvakrat zadeli.

Spodrsljaj si je na uvodu kvalifikacij privoščila Nizozemska, ki je z 1:2 izgubila na Češkem. Odločilni zadetek je v 91. minuti prispeval Vaclav Pilar. Za vodstvo gostov je sicer v prvem polčasu poskrbel Borek Dockal , nato ap je v 55. minuti izenačil Stefan de Vrij. Za veliko slavje v Pragi je nato poskrbel rezervist in pokvaril prvo uradno tekmo selektorja Guusa Hiddinka, ki se je pos slovesu Louisa van Gaala vrnil na čelo moštva. »Poraz je še bolj grenak, če se zgodi v zadnjih sekundah,« je obžaloval nizozemski strokovnjak.

V skupini B sta bila na sporedu dve srečanji. Andora je na domači zelenici dolgo časa mučila Wales, končni rezultat 2:1 je v 81. minuti postavil prvi zvezdnik Gareth Bale.

BiH je proti Cipru celo klonila, bilo je 1:2. Junak tekme je bil z dvema goloma Demetris Cristofi, ki je zmagoviti zadetek zabil v 73. minuti. Tekma je bila veliko razočaranje za zvezdnika Manchester Cityja Edina Džeka, ki je po upokojitvi Emirja Spahića premierno nosil kapetanski trak. Udeleženska letošnjega mundiala je sicer po golu Vedada Ibiševića hitro povedla. Odlično vzdušje v Zenici pa je nato pokvaril Cristofi, ki je prvič zadel ob polčasu. V 89. minuti je po padcu Džeka v kazenskem prostoru Miralem Pjanić celo zapravil 11-metrovko in priložnost za izenalčenje. »Nismo si zaslužili zmage, saj smo po vodstvu z 1:0 sedli nazaj, ko pa bi morali iti po drugi zadetek,« se je jezil selektor Safet Sušić.

Bolgarija je z 2:1 ugnala Azerbajdžan. Na drugi tekmi skupine H je Hrvaška z igralcem več z 2:0 premagala Malto, gola sta dosegla Luka Modrić in Andrej Kramarić.

Italijani so brez težav premagali Norveško. Za zmago azzurrov sta zadela Simone Zaza in Leandro Bonucci. Za Zazo je bil to sicer šele drugi nastop za reprezentanco, v polno pa je zadel v 16. minuti, po uri igre je bil uspešen še branilec Bonucci. Selektor Antonio Conte je tako službovanje v italijanski reprezentanci začel z zmago. »V devetih dneh nam je uselo nekaj čudovitih stvari,« je dejal italijanski trener, čigar ekipa je pred dnevi na prijateljski tekmi premagala Nizozemsko. V primerjavi s postavo, ki je na SP izgubila proti Urugavju je novi selektor napravil šest sprememb, pred kaznovanim Mariem Balotellijem je v napadu prednost dobil 23-letni Zaza in tudi takoj utišal množico v Oslu.