Po prvem polčasu bitke pod Kalvarijo so se začeli navzoči spraševati, kako visoko bo izgubil Maribor v svoji zadnji letošnji tekmi pod Uefinim dežnikom in kako hudo blamažo si bodo privoščili vijoličasti za slovo od Evrope. Bolgari so namreč do 21. ure poplesavali kot bi zašli na maturantski ples, ne pa v utrdbo borcev generala Rudolfa Maistra, kakor so se pred spopadom z Ludogorcem poimenovali Štajerci. Na ta način je prišla do izraza tehnična prevlada brazilsko-balkanske falange v četi iz Razgrada, ob kateri so številni aduti Maribora občasno delovali – milo zapisano – naivno; prednjačili so bočno-krilni igralci, predvsem Viler in Mešanović.
Bolgari so zaspali v pravljici in zašli v nočno moro šele z vstopom Marcosa Tavaresa, žive legende štajerske metropole in enega najboljših nogometašev, kar smo jih videli na delu v zgodovini 1. SNL. Nogomet namreč ni le tek na 3000 metrov z ovirami, marveč tipična igra »duelov«, v katerih je najmočnejši prav 35-letni brazilski napadalec. Nemogoče mu je odvzeti žogo brez prekrška, to pa je lastnost, za katero bi dal suho zlato tudi selektor Matjaž Kek! Nasprotni napadi po izgubljenih žogah napadalcev so pogosto usodni za številne ekipe. V četrtek zvečer tudi za Mariborčane …
Maribor res nista le TAM in Šraufciger ...
Zadnji avgustovski teden, v katerem je čudovita igra z žogo opozorila nase cel svet od mondenega Monaka do delavskega Maribora, je nalil čistega vina tudi slovenskim prvakom. Prva tekma je razkrila slabo telesno pripravljenost bolgarskih zeleno-belih, ki res premorejo znanje za 50 milijonov evrov – to je trikrat dražji kader od vijoličastega –, telesne moči pa le za pol milijona … Prejšnji teden so popustili v finišu tekme kljub igralcu več po izključitvi Dina Hotića. V tem kontekstu bi lahko našli temelj za dramatičen zaključek derbija pod Kalvarijo, v katerem je 10.000 navijačev pripravilo vzdušje par excellence, tudi vsega hudega vajenim Bolgarom so v kotlu odpovedale noge in so bili blizu popolni vdaji kljub vodstvu z 2:0. Štajerci so na nek način pritrdili Zlatku Zahoviću, da »Maribor nista (le) TAM in Jaka Šraufciger«, pač pa v resnici (tudi) nogomet …
Škoda, 180 minut dvoboja, v katerem so trije od štirih polčasov pripadli Ludogorcu, je razkrilo, da je imela zasedba trenerja Darka Milaniča možnosti za četrti preboj v Uefino evropsko ligo. Še enkrat škoda: kdo ve, kako dolgo bo 1. SNL konkurenčna srednjemu razredu na stari celini. V državnem prvenstvu opozarjata nase 33-letni veteran Senijad Ibričić in 36-letni metuzalem Predrag Sikimić, daleč najboljši eksponat SNL v evropskih tekmovanjih pa je 35-letni Tavares …
Lani osem tekem Olimpije, letos Maribora
Olimpija (8), Maribor (6), Domžale (4) in Rudar (4) so lani nanizali 22 tekem pod Uefinim dežnikom, ob letu osorej so jih Maribor (8), Olimpija (4), Domžale (4) in Mura (2) zbrali le še 18. Čas za preplah? Ne, prej opozorilo vodilnim slovenskim nogometnim kadrovikom, da igrajo nogomet tudi drugje in tam morda opravljajo boljšo selekcijo … Ali po olimpijsko: hitreje, višje, močneje.
Bi morali Slovenci biti plat zvona? Prav tako ne – niti eden od štirih klubov ni zaostal za realnimi pričakovanji, čeprav mnogi trdijo drugače. Maribor je imel opraviti s trikrat bogatejšim tekmecem, enako velja za Muro v dvoboju z Izraelci, Olimpijo, ki je zamudila priložnost za presenečenje v boju s Turki, in tudi Domžale (Malmö).
32. mesto
na Uefini klubski lestvici zaseda 1. SNL in kotira med Liechtensteinom in Madžarsko
na Uefini klubski lestvici zaseda 1. SNL in kotira med Liechtensteinom in Madžarsko
Slovenci in njihovi sosedi na jakostni lestvici Uefe (31. Liechtenstein, 32. Slovenija, 33. Madžarska, 34. Litva, …) naj bi večkrat dočakali jesen v Evropi po letu 2021. Tedaj bo začela veljati ena od reform, ki jih je na predlog predsednika Aleksandra Čeferina lani sprejel izvršni odbor Uefe. Ob ligi prvakov in evropski ligi bo zaživelo tretje tekmovanje s trenutnim delovnim naslovom »evropska liga 2«. Če imajo danes zagotovljen nastop v Uefinih tekmovanjih klubi iz 26 držav, se bo to število v triletki 2021-2024 povečalo na 34.