Ljubljana – Nogometna Italija bo v tej evropski sezoni doživela boleč udarec, saj bo imela v ligi prvakov največ tri predstavnike. Serie A je v zadnjih letih omagala, na posebni jakostni lestvici pa jo je prehitela nemška bundesliga. Toda Italijanom »grozi« nova nevarnost.
Težko je verjeti, da si bodo Italijani v kratkem povrnili izgubljeni status klubske velesile. Kljub morebitnemu uspehu v kakšnem finalu lige prvakov bodo stežka dohiteli po koeficientu Špance, Angleže ali Nemce, ki so jih prehiteli lani in bodo imeli v novi sezoni (do) štiri klube v ligi prvakov.
Juventusu, Milanu, Interju, Romi in drugim pa se bodo odslej še bolj resno zoperstavili tudi francoski klubi, pred katerimi je mora eno najlepših obdobij doslej. »Najprej so nam vzeli euro 2016, zdaj še Zlatana Ibrahimovića,« je pred dnevi posrečeno zapisal o Francozih nek italijanski novinar. Do sprememb seveda ne bo prišlo čez noč; klubi v serie A do imeli v sezoni 2010/11, denimo, 1,553 milijarde evrov prihodkov, njihovi tekmeci v francoski ligue 1 pa kar pol milijarde manj (1,040), zelo podobno razmerje pa je bilo v sezoni 2011/12. Italijani so si nedavno tudi izposlovali bogato pogodbo za TV pravice, ki jim bo do leta 2015 prinesla milijardo evrov na sezono, 60 milijonov več kot lani. V Franciji je, nasprotno, prišlo celo do padca – v minuli sezoni so klubi kumulativno iztržili 668 milijonov evrov od TV pravic, z novo pogodbo bo šlo za 606 milijonov na sezono do leta 2016. Struktura prihodkov je podobna; TV pravice predstavljajo 58 % prihodkov v serie A in 60 % v ligue 1.
Toda ... Načrt katarske kraljeve družine Al Thani, ki je prevzela pariški klub PSG, je res ambiciozen in je povezan tudi s preporodom ligaškega tekmovanja v Franciji. Francija bo do leta 2016, ko bo tam prvič dotlej igralo na evropskem prvenstvu kar 24 reprezentanc, dobila štiri nove štadione (Lille, Lyon, Nica in Bordeaux) ter pet povsem obnovljenih objektov (Marseille, Lens, Saint Etienne, Toulouse in pariški Park princev). Že tako dobra infrastruktura – le ta omogoča osnovno okolje za razcvet spektakularnega nogometa – bo še boljša, likvidnost prvoligašev pa bo z domino učinkom iz sezone v sezono povečeval PSG, ki se »ne bo ustavil v nobenem prestopnem roku«, kot pravijo Francozi. Ti upajo, da bo francosko DP doživelo podobno renesanso – po euru 2016 –, kot bundesliga po svetovnem prvenstvu leta 2006.
V Italiji je trend prav nasproten. Mlade družine in srednji razred prebivalstva se štadionov izogibajo v velikem loku, saj jim nihče ne more zagotoviti varnosti na zastarelih objektih, ki so jih želeli posodobiti prav za EP 2016 ... Dodatno senco na klube v serie A pa mečejo tudi slab iztržek klubov v Evropi in stavniške afere, ki izbruhnejo vsakih nekaj let.