Manchester City sodi med težkokategornike šele slabo dekado, toda v zadnjih letih z argumenti v rokah meri na vrh stare celine. Njegov vzpon se je začel 1. septembra 2008, ko je državni sklad iz emirata Abu Dabi odkupil delnice kluba od nekdanjega tajskega premierja Šinavatre. Tik pred koncem prestopnega roka, pet minut pred polnočjo na isti dan, so Arabci kupili svojo prvo okrepitev – Robinho se je preselil iz Reala za tedanji britanski rekord 40 milijonov evrov. Enajst let pozneje naj bi bil City zrel za vzpon na nogometni Mont Blanc, toda trener Pep Guardiola pred drevišnjo revanšo preusmerja pozornost na navijače.
Guardiola: Brez navijačev ne bomo zmleli Tottenhama
»Zanima me, ali nas navijači želijo v polfinalu lige prvakov. Ne le igralci, tudi navijači si morajo to želeti. Če navijači ne želijo pomagati meni, naj podprejo fante. Glasno spodbudo potrebuješ v težkih obdobjih tekme, saj v nasprotnem primeru ne moreš napredovati v polfinale lige prvakov. Resnično me zanima, kako se bodo lotili tekme navijači,« je katalonski trener pozval na pomoč 53.000 sinje modro obarvanih grl in dodal: »Vzdušje na letošnji 3. januar je bilo fantastično ...« Na tretji dan novega leta je namreč ManCity v angleškem derbiju porazil Liverpool.
Pep se zaveda, kdo nosi odgovornost v tovrstnih projektih. Lastniki kluba so vložili v nakup prve ekipe okroglo milijardo evrov, ManCity je tako edina ekipa na svetu, za katero so lastniki odšteli devetmestno številko. PSG je denimo za trenutno igralsko zasedbo odštel 810 milijonov evrov, Manchester United 754 milijonov, Barcelona 689 milijonov, vsaj pol milijarde pa so vložili v prvo ekipo še Liverpool (659), Chelsea (547), Real Madrid in Juventus (oba po 500 milijonov). Zgolj med letoma 2010 in 2016 je ManCity odštel za odškodnine dobro milijardo, pozneje pa po vrsti angažiral igralce, kakršni so Stones (55 milijonov €), Sane (51), Laporte (65), Mendy (58), Walker (53), Bernardo Silva (50) in Mahrez (68).
Kapitalisti z Bližnjega vzhoda zahtevajo lovorike
Sloviti Pep mora drevi upravičiti zaupanje kapitalistov z Bližnjega vzhoda, ki zahtevajo pokal v ligi prvakov. Edina evropska lovorika Cityja sega v leto 1970, ko so igrali v pokalu pokalnih zmagovalcev (danes del evropske lige) ... Guardiola pozna zgodovino, priznava, da želi osvojiti ligo prvakov, toda opozarja na zahtevno misijo.
»Vem, da ljudje govorijo, da sem prišel v Manchester zavoljo lige prvakov. Enako je bilo v Münchnu. Toda sem nisem prišel po zmago v ligi prvakov, pač pa zato, da igramo nogomet tako, kot ga igramo v zadnjih 20 mesecih. Seveda merimo na evropski vrh, toda tam je prostor le za enega. Sploh veste, koliko strahovito močnih klubov nič več ne igra v ligi prvakov?« je pojasnil svoje poslanstvo 48-letni Katalonec.
ManCity ogroža rekordnih šest lovorik Barcelone iz leta 2009 prav z Guardiolo. Dve pokalni že stojita v klubski vitrini, prihajajo ključni dnevi v ligi prvakov in premier league. Drevi Tottenham v LP – brez Kana bodo igrali v sistemu 3-4-2-1 Eriksen, Alli in Son –, v soboto Tottenham v DP in v sredo prvenstveni mestni derbi z Unitedom. Huje ne bi moglo biti – prihaja teden resnice za edinega nogometnega milijarderja. ManCity lahko zruši rekord Barcelone, lahko ostane brez »vsega« ...
1 milijardo evrov
je vložil v današnjo prvo ekipo Manchester City, največ med vsemi v Evropi.
je vložil v današnjo prvo ekipo Manchester City, največ med vsemi v Evropi.