Mandarić z vse manj domačih srebrnikov

Drugi del sezone 1. SNL: Maribor danes odpotoval v Turčijo, Olimpija prihodnji ponedeljek.

Objavljeno
30. januar 2017 00.40
20 BAJDE Gregor (NK Maribor), 25.11.2015 [nogomet, NK Maribor, Gregor Bajde]
Gorazd Nejedly
Gorazd Nejedly
Ljubljana – Slovenski nogometni prvoligaši ta teden vstopajo v drugi del zimskih priprav, v katerih se nabira tudi temeljna moč za naslednjo jesensko sezono. Na vrhuncu pa so predvsem kadrovski premiki, ki so samo še poglobili zaskrbljujoči trend.

Razmerje med slovenskimi igralci in tujci v 1. SNL se počasi, toda vztrajno pomika proti točki, ko bodo slovenski igralci postali manjšina. Kar vzbuja dvome o tem, kako in koliko v klubih vzgajajo mlade igralce. V zimskem prestopnem roku je boljšemu zaslužku in večjim športnim izzivom naproti odšlo nekaj vidnih nogometašev, tudi reprezentantov ali kandidatov za najmočnejšo selekcijo. Zadnji je seznam pod rubriko odhodi dopolnil koprski krilni branilec Gregor Sikošek. Dvaindvajsetletni Posavec je odšel na Dansko k enemu od najboljših klubov, desetkratnemu prvaku iz predmestja Københavna – Brøndbyju.

Samo v preteklem tednu je prišlo kar sedem tujih novincev, največ jih je, štiri, pripeljal Aluminij. Veliko ali največ prahu je dvignila Olimpijina kadrovska politika, saj je predsednik Milan Mandarić iz rok in za zajeten zaslužek, merljiv v sedemmestni številki, izpustil najboljše domače igralce (Miha Zajc, Antonio Delame Mlinar, Dejan Kelhar) in pripeljal izključno tujce. Predvsem pa ni pripeljal niti enega mladega ter nadarjenega slovenskega nogometaša. Na kritike dela navijačev se je odzval sila užaljeno in zabrusil, da se lahko tudi poslovi, če komu ne ustreza, da vodi ljubljanski klub. Toda navijaškim pomislekom velja prisluhniti, saj bi Mandariću lahko kmalu zmanjkalo vrednih domačih fantov, posledično pa tudi navijačev. Strah, da bi lahko odšel po koncu sezone, ko bo prodal še zadnje »srebrnike«, je kar upravičen, še posebej, ker ima Olimpija izrazito slabo proizvodnjo zanimivih igralcev v mlajših kategorijah. Eden od redkih je vratar Rok Vodišek, ki je po obetavni jeseni vzbudil zanimanje tujih klubov. Očitno je tudi on tik pred odhodom, saj je kapetan moštva postal rekonvalescent Nejc Vidmar.

Ljubljanski vodstveni štab načrtuje, da bi ta teden v Čatežu opravil selekcijo za spomladanski del, da bi lahko trenerski štab v ponedeljek odpeljal v Turčijo igralce, na katere lahko računa za prvi letošnji šampionski dvoboj z Mariborčani, 25. februarja v Ljudskem vrtu. Vijolični so v primerjavi z zeleno-belimi tako rekoč mirovali. Športni direktor Zlatko Zahović je opravil le tri kupčije: na Češko je usmeril Erika Janžo, na Portugalsko Dejana Mezgo, pod Kalvarijo pa vrnil Gregorja Bajdeta s posoje pri italijanski Novari. Hotičan se v serie B ni prav dobro znašel ter si bo v Turčiji poskušal povrniti ugled in formo, s katero je nekoč že navduševal vijolične navijače. Mariborčani bodo danes odpotovali v Turčijo v Antalyjo, kjer bodo ostali do 12. februarja.

Izidi pripravljalnih tekem minulega vikenda – Olimpija : Krško 4:4 (Vukčević, Benko, Jurčević, Miškić; Kramarič), Sokler, Dangubić, Gorenc), Maribor : HNK Gorica 4:1 (Tavares, Novaković 2, Hotić), Gorica : Ankaran 4:2 (Marinič, Edafe 2, Žigon; Gliha, Mihailović), Domžale : Horn 1:2 (Bratanović), Koper : Cibalia 2:1 (Lukanović, Vekić), Celje : Horn 1:1 (Pišek), Celje : Jadran Poreč 3:0 (Podlogar, Volaš 2), Radomlje : Mladost 1:1 (Gajić), Rudar : Sl. Belupo 1:1 (Bokalić).