Ljubljana – Marijan Pušnik se je v Olimpijo vrnil kot Lassie. Pot »domov« je trajala 15 mesecev z vmesno postajo v Splitu. Novi in stari trener po odstavitvi Luke Elsnerja se je predstavil brez odtenkov zelene barve in brez zahteve, da mora biti državni prvak.
Mladi in neizkušeni Elsner je plačal najvišji davek za tekmovalne grehe, športni direktor Ranko Stojić pa je »preživel« in bo še naprej eden od ključnih ustvarjalcev »zmagovalne in v širši regiji prepoznavne Olimpije«, kakršne si je zaželel prvi mož NK Olimpija Milan Mandarić. To je bila odločitev po predsednikovih treh prespanih nočeh in slabem štartu v drugem delu sezone z dvema porazoma – z Mariborom z 0:1 v Ljudskem vrtu in z Rudarjem z 2:4 v Stožicah.
Predsednik in mecen je bil »na tnalu« ter ni bežal od tega, da je nosil največjo odgovornost za »umik z začrtane poti«, kot je označil krizo. Prvič, odkar je junija 2015 prevzel Olimpijo, je pokazal, da se zna zelo razjeziti in da mu še zdaleč ni vseeno, kaj se dogaja z njegovim projektom. »Če bo potrebno, bom zamenjal še pet, deset trenerjev,« je dal vedeti praviloma umirjeni Mandarić, da bi pokazal odločnost, na kakšen način bo izpolnil cilje pri Olimpiji, in s tem potrdil, da je človek iz mesa ter krvi. Na včerajšnji novinarski konferenci je pogosto pojasnjeval svoje odločitve ter branil ugled poslovneža in športnega funkcionarja, ki ve, kaj želi, in kako do tega priti. In da ni zašel s poti. O tem, zakaj je predsednik še drugič izbral Korošca, je odgovoril drugi človek v klubski hierarhiji – športni direktor Ranko Stojić.
»Potrebovali smo novo energijo. Prinese jo lahko samo Pušnik,« je dejal »selektor«, ki je trdno zagovarjal svoje kadrovske poteze, predvsem igralske prihode, in se zahvalil Elsnerju za prizadevno delo. Po Mandariću je Olimpija samo začasno zapeljala z začrtane poti in se bo s Pušnikom vrnila na pravo pot. Da je strojevodjo Olimpijinega vlaka pred dobrim letom odpustil, je povsem običajna nogometna stvar.
»V nogometu se dogajajo čudne stvari. Takrat smo naredili napako, zaradi česar pa ne kaže takoj obupati, ampak poiskati rešitev. Imamo dobro moštvo, porabili smo veliko denarja, toda nimamo igre. Popravljamo napako in to, kar se je moralo popraviti,« je razmišljal Mandarić in med drugim jasno priznal, da ni bil zadovoljen s tem, kakšno podobo je imela Olimpija na igrišču, predvsem v nedeljo proti Rudarju.
Kako bosta sodelovala direktor Stojić in trener Pušnik, potem ko naj bi med njima počilo že v prvem mandatu?
»Ne bo vse idealno, toda zadostoval je dogovor. Imel bom samostojnost pri izbiri sodelavcev in igralcev, to je bilo najpomembnejše pri pogajanjih. Če se ne bi uskladili, sploh ne bi prišel na zaključne pogovore. Zgodbe v Ljubljani nisem končal že prej, tako da se mi je zdaj ponudila druga priložnost. Voditi državnega prvaka je izziv in je bolje, kot sedeti doma,« je poudaril Pušnik in odločno dejal, da ko ne bo več samostojno odločal, ne bo več v klubu. »To vesta predsednik in športni direktor. Tudi v prvem mandatu sem bil samostojen.«
Stojić je zagotovil, da se ne bo vmešaval v Pušnikove odločitve, da pa bo trener lahko računal na njegovo pomoč. »Morda pa je usoda hotela, da se znova združimo, predsednik, trener in jaz. Dobro se razumemo – človeško in nogometno,« ni mogel iz svoje kože všečnega govornika, pri čemer ima enakovrednega partnerja v 56-letnem trenerju, ki je v SNL že vodil Dravograd, Korotan, Celje, Rudar, Maribor in Olimpijo. Če bo trojica, ki je poleti 2015 začela novo poglavje, tako usklajena pri ustvarjanju in brušenju moštva, potem za Olimpijo morda še ni povsem izgubljena sezona, v kateri so se že od poletja nizale pestre kadrovske poteze. Avgusta se je poslovil trener Rodolfo Vanoli, novembra je moral oditi športni direktor Nenad Protega, zdaj pa še njegova trenerska izbira Elsner.
Vedno zgovorni Pušnik ni imel le enega odgovora. Bo njegov adut in igralec, ki ga je pripeljal v klub – Rok Kronaveter – v nedeljo v lokalnem derbiju v Domžalah že v začetni enajsterici?













