Miklavič: SNL? Realnost je liga z velikimi razlikami

Direktor reprezentanc Milan Miklavič o prvi ligi, ki ji denar narekuje podobo in vsebino.

Objavljeno
16. julij 2012 12.13
Gorazd Nejedly, šport
Gorazd Nejedly, šport
Ljubljana – Milan Miklavič je v vlogi direktorja reprezentanc že močno vpet v delo. Minuli teden je v Avstriji spremljal priprave francoskega kluba Paris St. Germain in se hkrati še strokovno izpopolnjeval. »Bilo je kaj za videti,« je povedal cenjeni strokovnjak, ki se je že preusmeril na domačo ligaško prizorišče, tudi štart 1. SNL.

Kaj očem skritega počnejo na pripravah klubi ravni Paris St. Germain in trenerji kova Carlo Ancelotti?

To je tehnološki svet, ki je razkril, da ne smeš niti za trenutek zaspati, sicer si v zaostanku s trendi in razvojem. Tudi v telesni pripravi se vsak dan zgodi nekaj novega. Dobil sem potrditev, da je tehnologija v procesu treninga na izjemno visoki ravni in za nas bržčas nedosegljiva. Vsak igralec je pod zdravstvenim nadzorom, in prav za vsako sekundo se ve, v kakšnem položaju je. Igralec praktično ne more storiti koraka več, kot mu to ne dopušča telo. Njegov trening dozirajo računalniške meritve. To je to.

Koliko igre z žogo in taktike uporabljajo vrhunski trenerji?

Vse temelji na gibanju na različnih vadbenih poligonih. Na primer, igralec lahko teče ali šprinta tudi 150 m, ampak vse dela z žogo ali z drugimi pomagali. Glavnega trenerja sploh ni in on s tem praktično nima nič, vse vodijo specialisti.

Ob prehodu na slovensko ligo in na njene značilnosti je verjetno kar precej nelagodja. Kakšno prvenstvo pričakujete?

Težko bi napovedal, ampak dejstvo je, da bo spet drugačno od minulega. To je realnost, ki jo narekuje denar. Morda ne bo slabše tekmovanje, gotovo pa bo klube ločila sorazmerno velika razlika.

Izstopa trojica Maribor, Olimpija, Luka Koper.

Prav to pomeni, da liga najbrž ne bo enakomerna: trije klubi so razred za sebe, drugi se bodo tepli in bili bitko z vsem, kar jim bo na poti in bodo želeli biti konkurenčni. A bojim se, da bo razvoj najboljših in tudi najslabših zastal.

Liga gre iz ene v drugo skrajnost, zdaj naj bi bila povsem po meri mladih. Mar res?

Ne, takšne razmere zagotovo ne ustrezajo najbolj nadarjenim fantom. Manjka izkušenih igralcev, ki lahko pomagajo mlajšim v razvoju igre in pri oblikovanju osebnosti. Mlajši igralci se drugače razvijajo v mladinskih kot v članskih ekipah. Starejši igralci jim lahko pomagajo v obdobjih krize in logično je, da izkušeni tudi prevzamejo odgovronost, ko je to treba. Ne poznam trenerja, ki bi od mlajšega igralca zahteval, da naj potegne voz iz brezna. To vselej počnejo izkušeni igralci, mlajši se pri tem le učijo.

Je Olimpija bliže Mariboru in ali vijolične lahko celo preseneti?

Tekma za superpokal je bila na visoki ravni in zdelo se je, da je Olimpija bliže Mariboru. Toda njena težava ni ena tekma, ki jo lahko tudi dobi, pač pa zmagovanje iz tedna v teden in ohranjaje zmagovalne miselnosti, česar ni mogoče uveljaviti kar čez noč. V tem je Maribor v veliki prednosti; več let je namreč ustvarjal zmagovalni duh, si nabiral izkušnje v Evropi in zdaj je doma nedotakljiv. Ne zlomi ga en poraz, niti ena slaba predstava. Olimpija mora napredovati predvsem v tem elementu.

V vlogi direktorja ste tako rekoč novinec, pa vendarle – kaj načrtujete v začetnem obdobju?

Opazovanje, spremljanje, zbiranje informacij, predvsem kar zadeva igralce v mlajših kategorijah. Zdaj bo pozorno spremljanje prve lige ena mojih ključnih nalog, saj v njej igra veliko nadarjenih mladih nogometašev. Potem bo treba uskladiti zahteve in potrebe, predvsem je treba vzpostaviti sistem, ki bo imel en končni cilj: da za člansko reprezentanco vzgojimo, čim bolj pripravimo in usposobimo igralca. Da bo njegov prehod čim lažji.