Na Gazpromov pogon

Uvrstitev med deseterico je cilj ruskega prvaka Zenita, ki je šokiral z nakupom Brazilca Hulka in Belgijca Alexa Witsla.

Objavljeno
09. september 2012 16.28
G. N., šport
G. N., šport
Manchester United, Real Madrid, Barcelona, Arsenal, Bayern, Milan, Chelsea, Liverpol, Juventus, Schalke 04. To je deseterica klubov z največjo tržno vrednostjo na Forbesovi lestvici za leto 2012. V kombinaciji s športnimi uspehi bi bila deseterica najboljših spremenjena, a kljub temu se zdi preboj med deset najboljših za vsakega novinca skoraj misija nemogoče.

Uvrstitev med deset najboljših je cilj ruskega prvaka Zenita iz St. Peterburga, ki je sredi tedna nogometni svet šokiral z nakupom Brazilca Hulka in Belgijca Alexa Witsla. Odškodninski znesek za oba se giblje okoli 100 milijonov evrov. Za Portovega napadalca Hulka naj bi z bonusi vred in z zadnjim obrokom odškodnina dosegla rekordni letošnji znesek – 62 milijonov evrov, Benfica naj bi za Witsla dobila 40 milijonov evrov.

»Odškodnino bomo plačali v treh letnih obrokih, zato proračun kluba na letni ravni ne bo tako pretresljivo večji,« je pojasnil generalni direktor Zenita Maksim Mitrofanov in slikovito poenostavil kadrovsko politiko. »Bolje je imeti dva vrhunska nogometaša kot deset povprečnih.« Zenitov proračun je presegel 100 milijonov evrov, potem ko je pred dvema letoma še znašal 80 milijonov evrov.

Mitrofanov je priznal, da so bila pogajanja s Portom zahtevna, nekoliko manj z Benfico, kar je skladno s slovesom obeh klubov. Portugalski prvak je z naskokom najboljši prodajalec na svetu in tako rekoč ni prodaje igralca, ki ne bi navrgla najmanj trikratno vrednost ob njegovem nakupu.

Zenitov poseg na trg kljub vsemu ni bil tako šokanten. V nogometnih krogih se je že dolgo šušljalo, da bo šejkom z Arabskega polotoka prej ali slej sledil novi ruski val nogometnih naložb. Prvega predstavljata Roman Abramovič (Chelsea) in Alisher Usmanov (Arsenal). Tudi zaradi svetovnega prvenstva leta 2018 v Rusiji. Zenit je hkrati najbogatejši ruski klub in zadnja leta tudi daleč najuspešnejši. Spada pod okrilje energetskega giganta Gazproma, njegov predsednik pa je eden izvršnih direktorjev Aleksandr Djukov. Ta 45-letnik, diplomant leningrajskega inštituta za gradnjo plovil v St. Peterburgu, je jasno predstavil klubske cilje za bližnjo prihodnost.

»Zenit je najbolj priljubljen klub v Rusiji. Imamo več milijonov navijačev po vsem svetu, samo na socialnih omrežjih nam sledi več kot 600.000 privržencev. Delamo in igramo za navijače. Prejšnja leta smo močno napredovali v Rusiji in Evropi, pod taktirko Luciana Spallettija igramo sodoben, močan in privlačen nogomet. S Hulkom in Witslom bo naš klub in ruski nogomet še bolj priljubljen,« je dejal še en skrbno izbran čudežni fant iz kroga ruskega predsednika Vladimirja Putina. Najvplivnejši Rus in eden najmočnejših Zemljanov prihaja prav iz St. Peterburga, ki, odkar je Putin prvi mož Rusije, z velikimi koraki dohiteva druge evropske metropole.

Djukov, eleganten poslovnež mladostnega videza, ima med nasprotniki ruske vladajoče politične in poslovne elite zloglasen sloves. Čeprav mu kritiki ne morejo naprtiti niti enega samega temnega madeža, poudarjajo, da je obdan z mafijci, ki opravljajo umazan del. Njegov vzpon v devetdesetih letih prejšnjega stoletja je povezan tudi s številnimi skrivnostnimi uboji znanih poslovnežev in kriminalcev.

Gazprom in njegovi direktorji, na čelu katerih je Aleksandr Medvedev, obvladujejo ruski šport. Medvedev je tako predsednik druge najmočnejše hokejske lige na svetu KHL. O moči in vplivu Gazproma je največ povedal Leonid Fedun, prvi mož nekoč nedotakljivega Spartaka in s 5,2 milijarde evrov premoženja 133. na lestvici najbogatejših Zemljanov.

»O nakupih Hulka in Witsla drugi lahko le sanjamo. Zavidam jim, naš novi stadion stane dva Hulka,« je dejal desna roka Vagita Alekperova, prvega moža Lukoila, sicer druge največje naftne družbe v Rusiji.