Na tribunah se samo fotografira

Danes angleški nogometni derbi med Liverpoolom in Manchester Cityjem.

Objavljeno
31. december 2016 00.30
Aljaž Vrabec
Aljaž Vrabec
Ljubljana – Še preden bodo odprli šampanjec in nazdravili novemu letu, bodo morali nogometaši Liverpoola in Manchester Cityja danes opraviti z medsebojnim derbijem (18.30). Za obe moštvi pride v poštev samo zmaga, saj bo ob morebitnem remiju zadovoljen le vodilni Chelsea.

Josep Guardiola se je nekoč v Španiji boril s Josejem Mourinhem, potem v Nemčiji z Jürgenom Kloppom, zdaj ima oba nasproti v Angliji. Resda Manchester City po tradiciji in zgodovinskem pomenu ni niti blizu Barceloni ali Bayernu, toda na Otoku je španski strateg pred izzivom kariere. V Angliji ga čaka derbi skoraj vsak drug teden, zato je vsak spodrsljaj lahko že odločilen. Danes bo tako Guardiola gostoval na Anfieldu, znamenitem štadionu v delavskem predelu Liverpoola.

Na nemških tleh bi bila Guardiola in Klopp težko bolj izenačena. Na osmih tekmah je štirikrat zmago slavil Guardiola (Bayern) in štirikrat Klopp (Dortmund) od tega enkrat po enajstmetrovkah. Razmerje v zadetkih je bilo 11:11. »Ne igram jaz proti Guardioli, ampak najini ekipi,« je Klopp povedal na klubski tiskovni konferenci. »Nekoč sem vedel vse, kako Pep igra z Bayernom, toda to zdaj nima nobenega pomena. Oba sva zdaj v drugih ekipah z drugimi igralci, zato je mnogo več negotovosti.«

Vseeno se Klopp zelo dobro zaveda, kaj je glavna Liverpoolova prednost – Anfield! Ker je v obeh zasedbah nekaj poškodovanih nogometašev, je še toliko težje napovedati favorita. »Nedvomno bo zelo naporno, toda komaj čakam tekmo. Vsi najraje sodelujemo v takšnih obračunih,« je razlagal nemški trener na začasnem delu v Liverpoolu.

Guardiola se na torkovi tekmi Liverpoola proti Stoku ni mogel skriti na tribuni Anfielda, saj si je tekmo ogledal v živo, da bi čim bolje spoznal vse skrivnosti Liverpoolove igre. »Prišel je zato, da bi videl dober nogomet,« se je pošalil Klopp, že v naslednji sapi pa je povedal, zakaj sam noče več gledati nogometnih tekem na tribunah. »Zelo rad spremljam nogomet kot gledalec, toda zdaj na tribunah vsi prihajajo k meni in me prosijo za skupno fotografiranje. Ker sem prijazen, ugodim vsem željam, toda zato med tekmo samo vstajam in se fotografiram, dogajanja na igrišče pa ne vidim. Prav zato več odnesem, če tekmo gledam doma. Veliko lažje je sicer bilo, ko sem bil še mlajši in me ni nihče poznal, zato sem iz tedna v teden potoval po nemških štadionih in si ogledoval tekme. Guardiola je tokrat ravnal drugače, saj je prvič tukaj, toda tudi jaz sem videl zelo veliko tekem Manchester Cityja.«

Veliko lepih besed je rivalu namenil tudi Guardiola. »Liverpool je nesporni kandidat za državni naslov,« je dejal španski trener, ki z novinarji komunicira le na novinarskih konferencah. »S Kloppom sem se pomeril že večkrat, zato se zelo dobro poznava. Pred takšno tekmo težko predvidimo dogajanje, toda jasno je, da bo Anfield dvanajsti Liverpoolov igralec.«

Guardiola je prepričan, da ima še vedno kar šest klubov realne možnosti za naslov angleškega prvaka, toda Chelsea ima na vrhu šest točk prednosti pred Liverpoolom in sedem pred Cityjem, zato si v medsebojnem derbiju ne smeta privoščiti spodrsljaja. Še pod večjim pritiskom bosta, če bo Chelsea danes proti Stoku ponovno zmagal (ob 16. uri). Potem za Liverpool in City ne bo problematičen samo poraz, ampak tudi remi.