Nad Slovence kot nad Škote – s 3-5-2

Nogomet: Selektor Slovaške Jan Kozak je sprožil niz zmag s spremembo postavitve.

Objavljeno
29. avgust 2017 22.39
SLO., LJ., NOGOMET, SLOVENIJA-SLOVAŠKA, 8.10.2016, FOTO: DEJAN JAVORNIK
Gorazd Nejedly
Gorazd Nejedly
Ljubljana – Slovaški selektor Jan Kozak nima mirnega spanca. Bržkone ključno tekmo za 2. mesto v kvalifikacijski skupini F in za dodatni tekmi za svetovno prvenstvo prihodnje leto v Rusiji mora izpeljati brez obrambnega dvojca Martin Škrtel-Jan Durice. Odsotnost izkušenih branilcev v veliki meri narekuje Kozakovo taktično postavitev.

»Turka«, Škrtel je član Fenerbahčeja, Durica pa Trabzonspora, bosta zaradi rumenih kartonov izpustila petkov dvoboj v Trnavi, a bosta nared za ponedeljkov na Wembleyju proti Angliji, za katerega Hamšik upa, da bo odločal o prvem mestu.

»Toda pozabimo Anglijo, najprej moramo premagati Slovenijo, s katero imamo slabe izkušnje. Še posebej jaz, na zadnjih treh tekmah, na katerih sem igral, sem izgubil vse tri,« se Napolijev kapetan trpko spominja Slovenije. Odsotnost dveh obrambnih kolegov je komentiral z naslednjimi besedami: »Na igrišču je enajst igralcev, ne le eden, in zmaguje ter izgublja moštvo. Tudi brez Martina in Jana se lahko kosamo s Slovenci.« Razmišljanja pred dvobojem s Slovenijo pa je sklenil presenetljivo. »Sprejmem tudi poraz, če bomo šli v Rusijo,« je povedal brez zadržkov prvi zvezdnik Slovaške Marek Hamšik.

Po dveh minimalnih porazih na začetku kvalifikacij je Slovaška ujela ritem in nanizala štiri zmage. Ključna je bila tekma proti Škotski, ki jo je igrala takoj po porazu v Stožicah, in je »razbito vojsko« znova strnila ter ji vrnila podobo, s katero je navduševala tudi na lanskem EP v Franciji.

Taktične podrobnosti razkrivajo, da je selektor Kozak uporabljal tri igralne sisteme. V porazih proti Angliji 4-1-4-1, proti Sloveniji pa 4-2-3-1. Visoko zmago proti Škotski s 3:0 je skoval s postavitvijo 3-5-2. Nato je proti Litvi vrnil 4-1-4-1, zadnji tekmi proti Malti in v gosteh proti Litvi pa je Slovaška znova igrala v postavitvi 4-2-3-1.

Najverjetnejša različica je, da se bo Kozak znova zatekel k 3-5-2, ker bi lahko na najmanj boleč način nadomestil odsotnost dveh izkušenih mož. Osrednja vloga v tej postavitvi bi pripadla prav najmlajšemu reprezentantu in že standardnemu članu prve enajsterice milanskega Interja Milanu Škriniarju. Z njim v začetni enajsterici se je tudi začel slovaški zalet.

Kozak ima zanimiv pogled na slovensko reprezentanco. »Slovenija je tipično moštvo s področja nekdanje Jugoslavije. Zelo samozavestno z izjemnimi posamezniki,« je opisal Katančevo reprezentanco, v kateri je po njegovem mnenju osrednji mož Valter Birsa. Očitno si ga je tudi on zapomnil iz kvalifikacijske tekme izpred osmih let v Bratislavi, ko je Slovenija po zaslugi Birsove odlične predstave z 2:0 (Birsa, Nejc Pečnik) premagala Slovaško in trasirala pot proti Južni Afriki. Za Slovaško poraz ni bil usoden, kot zmagovalka skupine se je uvrstila na SP. Kozak je še izpostavil dobro formo slovenskega nogometa, ki da se je okrepila še z uvrstitvijo Maribora v ligo prvakov.

Tako kot Katancu tudi Kozaku veliko preglavic povzročajo statusi nekaterih reprezentantov v klubih, pri katerih niso v ospredju. »Pozorno bom spremljal igralce, kako se odzivajo na treningih. Imam svoje zamisli,« se je dotaknil problema Kozak in izpostavil legionarja berlinske Herthe Petra Pekarika. »Ne igra za Hertho, toda je profesionalec in prepričan sem, da je pripravljen 150-odstotno in da ga trener ne bi imel v prvem moštvu, če ne bi bil povsem nared,« je 30-letnega veterana s 75 reprezentančnimi nastopi postavil v eno od najodgovornejši vlog.