Najmlajši s stotico v nogah

Timo Werner je najmlajši strelec dveh golov na eni tekmi in najmlajši igralec, ki je igral 100. tekmo v bundesligi.

Objavljeno
12. november 2016 23.25
Gorazd Nejedly
Gorazd Nejedly
Nemci o njem pravijo, da je Rekordman, fant za rekorde. Komaj 20-letni Timo Werner, prvi strelec Leipziga, ki je po desetih kolih nemškega nogometnega prvenstva na vrhu izenačen z Bayernom, ima v lasti dva odmevna dosežka: je najmlajši strelec dveh golov na eni tekmi v najmočnejši nemški ligi in najmlajši igralec, ki je igral stoto tekmo v bundesligi.

Timo navdušuje na revnejšem vzhodu Nemčije, prihaja pa z bogatega zahoda, iz švabskega Stuttgarta. Všečni vzdevki se lepijo nanj, od »Turbo Werner« do »Stuttgartov čudežni deček« ali »nemški Kingsley Coman«, po Francozu v Bayernovem dresu.

Kdo je ta trenutek najbolj vroč mladenič v nogometu, ni več neznanka. V tej sezoni se je mladi napadalec utrdil v kategoriji najdragocenejši nogometaši.

Tima je iz padlega velikana Stuttgarta, ki je v minuli sezoni iz najmočnejšega tekmovalnega razreda nazadoval v drugo ligo, v Leipzig pripeljal Ralf Rangnick, športni direktor, glavni avtor čudeža z vzhoda, ki je nekoč v Salzburg pripeljal tudi Kevina Kampla. Z denarjem avstrijskega milijarderja in ustanovitelja znamenitega »rdečega bika« Dietricha Mateschitza se je klub ustanovljen leta 2007 bliskovito prebil med najboljše.

Ragnickova naloga je bila vse prej kot lahka, saj je imel Timo privlačne ponudbe angleških velikanov. Še močnejšega tekmeca je imel v Stuttgartu. Ta je dolgo časa odločen, da bo z njim v glavni vlogi napadal hitro vrnitev med najboljše. Nazadnje so presodile igralčeve ambicije, da želi napredovati v najmočnejši konkurenci, prav tako deset milijonov evrov odškodnine, kar je vendarle malo glede na njegov sloves. Utrjeval pa ga je že pri 17 letih, ko si je priigral prestižno priznanje Fritza Walterja, namenjeno za najboljšega nemškega igralca do 17 let. Dober mesec dni po prvi tekmi je zabil tudi prvi ligaški gol. Zdaj je pri skupaj 18 golih v 105 tekmah v prvi ligi.

Čeprav imajo nemški klubi sloves moštev, v katerih vladajo popolne profesionalne manire, so Timove besede razkrile, zakaj je eden od največjih nemških klubov Stuttgart nazadoval v drugo ligo. »Ko je bil čas za kosilo, smo se pogovarjali o kebabu. Ali pa smo izbrali dnevno ponudbo. Pri Leipzigu sta pravilna prehrana in zdravje na prvem mestu. Na voljo imamo različne menije za športnike, od veganskih do brezglutenskih in brez laktoze. Tu sem pravi profesionalec.« Saj ni čudno, da je Stuttgart izpadel v drugo ligo.

Pri dvajsetih letih je Timo že rutiniran nogometaš v bundesligi. Natanko ve, da ne velja prehitevati po napačni strani in da je razvoj odvisen tudi od njegovih odločitev. »Ne smem biti vzvišen, kvečjemu trmast in marljiv. Takšen, kot je naše moštvo, ki kljubuje Bayernu,« je po nedeljski zmagi s 3:1 in sedmi ob treh neodločenih izidih poudaril eden od najhitrejših igralcev v Nemčiji. Zaradi hitrosti ga ima že dolgo v čislih selektor Joachim Löw, toda ima tudi veliko tehnično slabost – nenatančen je pri podajah.

Selektor Tima ni izbral za petkovo kvalifikacijsko tekmo za SP s San Marinom in prijateljsko z Italijo, zaradi česar je sprožil polemike. Eden od zadovoljnih, ker ga Löw še ni povabil v Elf, je bil Ragnick. »Če sem iskren in pošten, je to za Timov razvoj bolje. Vpoklic med člane bi sprožil pritisk, tako pa je zanj najbolje, da napreduje in nabira izkušnje v selekciji do 21 let. Njegov zaveznik je čas in bo prej ali slej bo na selektorjevem seznamu,« je povedal o najdragocenejšemu varovancu, ki je v mlajših selekcijah Elfa zabil že 29 golov.