Ljubljana – Drevi se bosta predstavila v Münchnu športni inštituciji najvišje kategorije, kluba, ki sta najmočneje zaznamovala evropski nogomet, in nogometni supersili prihodnosti. Po koncu četrtfinala lige prvakov med Bayernom in Realom bodo postale napačne številne napovedi izpred začetka sezone, mnogi so ju namreč videli v finalu, ki bo 3. junija v Cardiffu.
»To bi bil sanjski finale lige prvakov!« je na eno od vprašanj o drevišnjem snidenju Bayerna in madridskega Reala odgovoril Karl-Heinz Rummenigge. Razumljivo, bavarski šef in prvi mož združenja najbogatejših klubov (ECA) dobro ve, kako močno bi odmevala tekma, če bi prišlo do nje šele junija v valižanski metropoli. Kdo ve, morda bi ustavil čas v večih državah po svetu le obračun Reala in Manchester Uniteda, toda slednji po selitvi sira Alexa na tribuno VIP ne najde poti iz rezultatske krize.
Kljub temu bo šlo za spopad klubov, ki sta igrala v kar 24 različnih finalih lige prvakov! Tudi letos ne bosta prekinila te tradicije, le eden od njiju bo prihodnji petek zavzeto spremljal žreb polfinalnih parov v Nyonu. Podjetji, ki letno ustvarita 1,3 milijarde evrov prihodkov, njuna skupna tržna vrednost pa se približuje 6 milijardam €, bosta poslali na igrišče enajsterici, prav tako vredni blizu milijarde. Bajeslovne številke seveda niso od včeraj, z njimi je možno predvsem razkriti kakovostno vrzel med evropsko elito in drugimi, tudi denimo slovenskim nogometom.
Tudi zavoljo tega bi šlo nocoj res lahko za finale pred finalom, če je po tem, kar smo v tej sezoni že videli – denimo na tekmi Barcelone in PSG –, sploh še možno govoriti na takšen način. Drevi namreč ne bo šlo niti za milijarde niti za nastopaštvo, pač pa za prvinski nogomet. O veličini obeh trenerjev bi lahko napisali hvalospeve v tekstovni dolžini odličnega romana Vojna in mir, vse njune lovorike bi namreč težko spravili tudi v največjo vitrino. Trenerski dvoboj Carlo Ancelotti vs Zinedine Zidane bo tudi dvoboj redkih izbrancev, ki so osvojili ligo prvakov na igrišču in trenerski klopi.
Bolj raznovrsten in izkušen je vendarle italijanski strokovnjak, ki med drugim pozna tudi utrip slačilnice Reala, potem ko je Madridčanom prinesel jubilejno 10. evropsko lovoriko. Morda bi bil lahko prav zaradi tega drevi bližje uspehu Bayern, če je v takšnih večerih sploh možno izpostavljati favorita. Toda »Carletto« in »Zizou« sta le pilota nogometnih »vesoljskih ladij«, na igrišču bodo vendarle odločali o zmagovalcu zvezdniki obeh klubov.
Prava škoda za nogomet bi nastala, če ne bi mogel stisniti zob Robert Lewandowski, morda napadalec z največ inteligence in tako filigranskim občutkom za kazenski prostor, da deluje, kot bi imel vgrajeno napravo GPS. Poljak je končal včerajšnjo generalko po pičlih 15 minutah zaradi bolečin v rami. Če ga ne bodo usposobili za igro, bi ga lahko v konici napada zamenjal rekonvalescent Thomas Müller, morda bo Ancelotti aktiviral prav tako načetega Douglasa Costo in spremenil sistem igre. Zidane bo poslal v ogenj najmočnejši napad Ronaldo-Benzema-Bale, več izzivov pa ima v oslabljeni obrambi, v kateri naj bi na položajih štoperja zaigrala Nacho in Ramos. Bavarci seveda vedo, da bi Ramos z domnevno načetim Lewandowskim opravil kot lev s šepavo antilopo.
Tudi številni Slovenci naj bi si ogledali drevišnji spektakel v akustični Allianz Areni, prvi del derbija pred 70.000 navijači pa bi kaj lahko odločila – kot vselej – tudi bitka v zvezni vrsti. Bomo videli, kdo je imel poleti 2014 bolj srečno roko: Real, ki je iz Münchna potegnil Tonija Kroosa, ali Bayern, ki je v zameno vzel iz Madrida Xabija Alonsa.