Noben reprezentant ni sledil Novakoviću

Naši na tujem: Stojanovićev gol vrnil Dinamo med žive. Med podajalci Jović, Mevlja in Iličić.

Objavljeno
07. november 2016 00.31
Jernej Suhadolnik
Jernej Suhadolnik
Ljubljana – Slovenski nogometaši na tujih igriščih bodo prišli danes na Brdo s skromno popotnico. Zadnji konec tedna pred petkovo (20.45) kvalifikacijsko tekmo na Malti niso bili učinkoviti, kar je delno razumljivo, saj sta se poškodovala napadalca Robert Berić in Roman Bezjak. Kljub vsemu so nekateri zapustili klube zelo dobre volje.

Med najbolj »prizadetimi« igralnimi linijami slovenske legije na evropskih igriščih je gotovo napad; v njem je največ poškodovanih nogometašev, adut Srečka Katanca iz rokava, Baslov »centerfor« Andraž Šporar, pa v reprezentanci še ni dočakal minute igre, zato nanj ne bi bilo pošteno prelagati prevelikega bremena pred gostovanjem reprezentance na sredozemskem otoku. Tako ali tako prav noben legionar ni sledil Milivoju Novakoviću, ki je v štajerskem derbiju učinkovito poslal v ogenj Zahovića mlajšega, nato pa celjskega vratarja matiral še sam ...

Kljub temu prihajajo iz Švice spodbudne novice za Šporarja; nekdanji napadalec Olimpije se namreč počasi, toda vztrajno prebija med nosilce Baslove igre, najboljši švicarski klub resno računa na še boljšega »Špokija«, ki bi upravičil 4 milijone evrov veliko klubsko investicijo v Ljubljančana in z naslednjim prestopom ozaljšal klubsko blagajno.

Današnji zbor reprezentance Gorenjskem bodo dobro razpoloženi pričakali tudi nekateri branilci. Še en nekdanji član Olimpije Boban Jović je bil denimo uspešen na Poljskem; njegova Wisla je premagala Leczno, po začetnih porazih se klub pobira z dna in igra vse bolj stanovitno, nazadnje si je pripisal eno od podaj za gol tudi Jović. Njegov tekmec na desnem boku reprezentance Nejc Skubic je bil prav tako uspešen; Konyaspor je po dveh porazih v derbijih z Bursasporjem in Fenerbahčejem naposled zmagal in se prebil na 6. mesto na lestvici. Le mesto nižje v silno izenačenem ruskem prvenstvu pa kotira Rostov, čigar udarni član je tudi raznovrstni branilec Miha Mevlja. Slednji velja za »naravno« zamenjavo za reprezentančnega kapetana Boštjana Cesarja – nazadnje je prispeval podajo za gol –, zato bo zanimivo spremljati, koga bo poslal v petek na igrišče Katanec. »Cesi« po spopadu z Anglijo še ni igral za Chievo.

Še najbolj učinkovit je bil Petar Stojanović, ki ga tokrat ni na Katančevem seznamu; Ljubljančan je zabil edini gol za Dinamo na gostovanju v Splitu, na ta način je preprečil, da bi Rečani pobegnili Zagrebčanom na velikanskih devet točk prednosti. Najboljša hrvaška kluba zadnjih let tako loči »le« šest točk. Rijeka je namreč vknjižila še 13. zmago (!) v sezoni, v 15 tekmah je zbrala neverjetnih 41 točk. Zadnji uspeh moštva Matjaža Keka je bil težko prigaran, toda povsem zaslužen. Na Rujevici je padel Hajduk, gostujoči trener Marijan Pušnik torej ni prekinil tradicije.

»Od sebe ne bi mogli dati več, kot smo; že pred derbijem sem napovedal, da bomo lahko uspešni le na ta način. Glede na prikazano smo zasluženo zmagali,« je zatrdil Matjaž Kek, ki se je prvič v tej sezoni soočil z zaostankom svoje ekipe na reškem štadionu. Splitčani so namreč zabili gol po eni redkih napak gostiteljev, a do presenečenja le ni prišlo. »Naši igralci so bili psihološko tako močni in tako željni zmage, da so se dobesedno metali na glavo, hkrati pa razmišljali le o igri, za kar so bili na koncu nagrajeni,« je dodal Kek in na vprašanje, ali mu bo dan po zmagi prijala kava na reški rivi, odgovoril: »Najbolj se veselim ocvrtega piščanca pri mami!« V naslednjih dneh bo namreč reprezentančni odmor. Marijan Pušnik je lahko le čestital Keku: »Od igralcev sem zahteval, kako morajo stati ob prekinitvah in na koga morajo paziti, a smo dobili oba gola iz kota.«

Zanimivo, vseskozi ni šlo zgolj za slovensko »prijateljstvo«; denimo v 35. minuti, ko je Kek zahteval od gostujoče klopi, naj gostje brcnejo žogo z igrišča, ker je eden od njegovih ležal na igrišču ...