S senzorji igra ob privlačnost

Tehnologija golove črte - predsednik UEFA Michel Platini se sprašuje: Kdaj in kje se ustavimo?

Objavljeno
05. julij 2012 09.58
M. F., šport
M. F., šport
Zürich - Uporaba tehnoloških naprav za zaznavanje, ali je žoga prečkala golovo črto, bo morda danes tudi uradno dobila zeleno luč. V Švici bo zasedal odbor za nogometna pravila (IFAB), za spremembo pravil pa bo dovolj šest od osmih glasov. Odločajo Anglija, Škotska, Wales, Severna Irska in štirje iz FIFA.

Blatter je nasprotoval uvedbi tehnologije pri zaznavanju golove črte vse do svetovnega prvenstva v Južni Afriki, na katerem sodniki niso videli, da je strel angleškega reprezentanta Franka Lamparda šel čez golovo črto. Uvedbi novosti je bil nato še bolj naklonjen od tekme med Anglijo in Ukrajino na nedavnem euru. »Po tej tekmi uvedba tehnologije ni več le zamisel, ampak nuja!« je zapisal na svojem profilu na twitterju. »Nadejam se, da bodo to zaznali tudi pri odboru za nogometna pravila (IFAB),« je dregnil tiste, ki bodo v Švici odločali o spremembah.

Teh ne odobrava Platini. »Nasprotujem uvedbi kakršnekoli tehnologije - ne le pri zaznavanju golove črte -, saj bo ta posegla v vsa področja nogometa,« je poudaril. Prepričan je, da bi ta poteza sprožila verižno reakcijo: zato bi morali uvesti tudi senzorje za zaznavanje prepovedanega položaja, igre z roko in naprave, ki bi naznanile, da je žoga prešla stransko črto. »Če je bil gol Ukrajincev, ki ga sodniki niso priznali, napaka, je treba opozoriti, da je bil pred tem ofsajd. Zakaj ne bi naprave zaznavale tudi ofsajda? Kaj pa Maradonina božja roka leta 1986? Kdaj se ustavimo? Kje se ustavimo?« je podpornike tehnoloških uvedb zbodel Platini, ki podpira in zaupa sistemu petih sodnikov. Številčno so okrepili njihovo zastopstvo, da bi bili še natančnejši. Tako so se izognili temu, da bi naprave zamenjale človeški faktor. »Sodnik je na tekmi med Anglijo in Ukrajino naredil napako,« je priznal, a poudaril, da je bilo sojenje v primerjavi z zadnjimi večjimi tekmovanji na najvišji ravni.

Platinija podpirata tudi Bojan Prašnikar in športni direktor Olimpije Mile Ačimović. »Pozdravljam to novost na velikih tekmah, ne strinjam pa se z uvedbo tehnoloških naprav pri vseh ligah na svetu. Predstavljajte si, kako bi izgledalo, da se vsi ukvarjajo s tem, ali je kamera delala ali ne, zdi se kot nova priložnost za ustvarjanje škandala. Do tega predloga sem bolj skeptičen, kakor pa bi mu bil naklonjen,« razmišlja Ačimović, ki zaupa sodnikom. »Pet sodnikov že imamo. Plačani so za to, da kakovostno opravijo svoje delo.«

Trener Prašnikar meni, da bi uvedba tehnologije naredila EP in SP zanimivejša: »To v praksi ne bo preprosto izpeljati. Marsikaj se bo zapletlo. Ne predstavljam si, da bo to delovalo na vsakem ligaškem tekmovanju, denimo v peti ali sedmi ligi. Zelo težko. Nogomet pa je najbolj zanimiv prav zato, ker je povsod enak,« je dejal. Ima morda kakšen predlog, kako k temu pristopiti na drugačen način? »Nogomet je igra napak, delajo jih nogometaši, ekipe na obeh straneh igrišča, s tem je igra na nek način tudi zanimiva. Sodniki so sestavni del igre in tudi oni kdaj grešijo. In vse skupaj bo izgubilo draž, če bodo večji poudarek dali tehnologiji. Prav zato se bolj nagibam k petim sodnikom,« je povedal Prašnikar.

Tehnološka sistema za zaznavanje golove črte sta dva. Po prvem predlogu naj bi magnetno polje zaznavalo, ali je žoga šla čez črto. Informacijo o odzivu senzorjev bi dobil le sodnik. Drug predlog pa predvideva šest kamer okoli kazenskega prostora, slika pa bi bila dostopna tudi gledalcem.